Maksymalne okresy przydatności leków– wytyczne farmakopei polskiej
Pytanie: Mam pytanie dotyczące recepty na lek robiony. Ze sposobu dawkowania wynika, że lek będzie używany przez 50 dni według rozporządzenia w sprawie trwałości leków z 23 grudnia 2020 r. Maść z zawartością wody może być używana do 7 dni, a przechowywana w lodówce – do 14 dni. Czy wobec powyższego zmieniamy ilość leku na recepcie, tak by był na 14 dni? Bez tego sposobu dawkowania możemy zrobić na dłużej. Recepta: DETREOMYCYNA 6,0 AZULANI a 4,0 HYDROCORTIZONI 2,0 AG. DEST. 10,0 SPIR.VIN. 70% ad 200,0 M.f.sol. S, 2 × 1 mil na twarz M.f. 1 op.
- Data: 02.01.2023
Nowelizacja ustawy refundacyjnej – co przyniesie aptekarzom
Ministerstwo Zdrowia przygotowało kolejną dużą nowelizację ustawy refundacyjnej leków, środków specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. Projekt ten obejmuje kompleksowy przegląd przepisów dotyczących refundacji oraz wdrożenie rozwiązań umożliwiających poprawę tych przepisów, które w obecnym kształcie nie funkcjonują prawidłowo.
- Data: 25.11.2022
Czy apteka musi przyjąć leki, które chce oddać pacjent
Wielu farmaceutów regularnie spotyka się z pacjentami, który próbują zwrócić, a czasem nawet „odsprzedać” leki aptece. O ile odmowa przyjęcia częściowo zużytego syropu albo przeterminowanych witamin z reguły nie budzi większych emocji, to wątpliwości mogą pojawić się przy nowych produktach, bez widocznych śladów użytkowania, czasem kupionych kilka godzin wcześniej. Jak postępować w takich wypadkach, żeby nie naruszyć prawa?
- Data: 27.09.2022
Odpłatność ryczałtowa za leki – co oznacza?
Jakie czynniki wpływają na poziom odpłatności danych leków? Dlaczego niektóre z nich posiadają tylko dwa poziomy odpłatności (np. 50% i 100%), a inne aż 4 (np. B, R, 30%, 100%)? Jest to związane z różnymi czynnikami. Wśród nich można wymienić: cenę detaliczną danego leku, ilość pacjentów, u których aktualnie została zdiagnozowana dana jednostka chorobowa, wartość ustawowego najniższego wynagrodzenia minimalnego.
- Data: 02.02.2023
Czy konieczne jest przechowywanie w aptece kopii rachunków z paragonem
Wystawiając rachunek uproszczony dla klientów apteki, tworzymy kopię rachunku, do której podczepiamy paragon fiskalny. W ten sposób w archiwum tworzy się ogrom dokumentów, które należy przechowywać 5 lat. Czy istnieje zatem bezwzględny obowiązek przechowywania kopii rachunków z paragonem, czy może istnieje inny sposób archiwizacji rachunków pacjentów?
- Data: 31.07.2022
Farmaceuta jednak jak funkcjonariusz publiczny, czyli co zakładają nowe przepisy
Od 12 lipca obowiązują przepisy ustawy z 12 maja 2022 r. o zmianie ustawy – Prawo farmaceutyczne oraz ustawy o zawodzie farmaceuty, która przyznaje farmaceutom i technikom farmaceutycznym ochronę prawną należną funkcjonariuszowi publicznemu. Sprawdźmy, co ta zmiana oznacza w praktyce.
- Data: 31.07.2022
Ewidencja leków i produktów sporządzanych w aptece
Apteka jest zobowiązana prowadzić ewidencję leków recepturowych, leków aptecznych i produktów leczniczych homeopatycznych, które są w niej sporządzane. Ewidencja ta może być prowadzona w postaci elektronicznej, ale nowością jest to, że wówczas każdy wpis będzie wymagał złożenia kwalifikowanego podpisu elektronicznego. To z kolei będzie wymagało od podmiotów prowadzących apteki zaopatrzenia personelu w odpowiednie narzędzia pracy.
- Data: 29.06.2022
Ewidencja w aptece – poznaj nowy katalog zapisywanych informacji
Coraz bliżej ustalenia nowych, podstawowych warunków prowadzenia apteki. Projekt rozporządzenia w tej sprawie wchodzi w finalny etap prac legislacyjnych. Wśród proponowanych zmian są m.in. wymagania dotyczące ewidencji, a także obejmujące przeprowadzanie badań jakościowych leków recepturowych i aptecznych czy monitorowanie temperatury i wilgotności w pomieszczeniach. Nie czekaj na kontrolę WIF, ale już teraz przygotuj się na zmiany.
- Data: 29.06.2022
Co doliczyć do 5-letniego stażu pracy, by objąć funkcję kierownika apteki
Pytanie: Jaką liczbę dni mam doliczyć do 5-letniego stażu pracy? Z punktu 6 podpunktu 13 świadectwa pracy wychodzi 83 dni. Według NFZ do tych 83 dni należy doliczyć 33 dni z podpunktu 8. Według kadr byłego pracodawcy podpunkt 8 wlicza się do tych 83 dni i nie trzeba dodawać tych 33 dni do przedłużenia stażu pracy. Obecnie jestem zatrudniona na umowę o pracę od 1.05.21 do 31.05.22, funkcję kierowniczą miałabym przejąć od 1 czerwca.
- Data: 02.06.2022
Czy opieka farmaceutyczna może być sprawowana przez farmaceutów poza apteką
Opieka farmaceutyczna przez lata nie miała swojej definicji. Różne osoby w środowisku medycznym do jej zakresu kwalifikowały inne usługi. Przez to nie była ona ujednolicona. Dopiero ustawa o zawodzie farmaceuty z 10 grudnia 2020 r. wprowadziła do polskiego porządku prawnego pojęcie opieki farmaceutycznej. Zgodnie z tym aktem prawnym opieka farmaceutyczna to świadczenie zdrowotne udzielane przez farmaceutę i stanowiące udokumentowany proces, w którym farmaceuta współpracuje zarówno z pacjentem, jak i z lekarzem prowadzącym leczenie pacjenta, a w razie potrzeby z przedstawicielami innych zawodów medycznych, czuwa nad prawidłowym przebiegiem indywidualnej farmakoterapii.Ustawa ta określa także dokładnie, jakie czynności kryją się pod pojęciem opieki farmaceutycznej.
- Data: 02.06.2022
Czy sprzedaż reklamówek foliowych z logo aptecznym jest dozwolona
Ustawa refundacyjna z 2012 roku wprowadziła zakaz reklamy aptek. Nie można zatem reklamować aptek i punktów aptecznych. Można informować o godzinach otwarcia aptek i adresie, ponieważ to nie jest reklama. Teoretycznie wszystko jest jasne, ale w praktyce i jak to w prawie, jeśli brak dokładnych, precyzyjnych definicji, wszystko zależy od interpretacji przepisu.
- Data: 02.06.2022
Czy każda apteka może realizować opiekę farmaceutyczną
Poza wprost wspomnianymi w ustawie celami odpowiednio wdrożona opieka farmaceutyczna ma odciążyć powszechny system opieki zdrowotnej poprzez aktywne włączenie się farmaceutów w udzielanie świadczeń, jak również powinna zwiększyć efektywność leczenia farmakologicznego, optymalizując jednocześnie ponoszone na ten cel wydatki.
- Data: 01.05.2022
Nowe wytyczne dotyczące terapii nadciśnienia
To właśnie farmaceuci mają kompetencje do edukacji pacjenta (który często sam o to prosi) w zakresie przyjmowania leków, działań niepożądanych albo przeciwwskazań. Co więcej, pytania o samą technikę mierzenia ciśnienia czy o próg graniczny wartości ciśnienia (czy to już nadciśnienie?) to przecież kadry z codziennej pracy za pierwszym stołem.
- Data: 25.03.2022
Jak otworzyć punkt apteczny
Poza aptekami obrót detaliczny produktami leczniczymi mogą prowadzić punkty apteczne. Punkt taki może prowadzić osoba fizyczna, osoba prawna oraz niemająca osobowości prawnej spółka prawa handlowego. Nie trzeba zatem posiadać wykształcenia farmaceutycznego – ani magisterskiego, ani technicznego – aby stać się właścicielem punktu aptecznego. Konieczne jest wyłącznie uzyskanie stosownego zezwolenia.
- Data: 28.06.2023
E-recepta transgraniczna – zweryfikuj najważniejsze informacje
Na aptekach ogólnodostępnych oraz punktach aptecznych spoczywa obowiązek realizacji recept transgranicznych wystawionych w innych niż Rzeczpospolita Polska państwach członkowskich Unii Europejskiej lub państwach członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – stron umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym. Sprawdź sposób realizacji recept transgranicznych w postaci elektronicznej wystawionych w tych krajach.
- Data: 05.04.2023
Sprzedaż leków osobie małoletniej
W sytuacji, gdy małoletni chce samodzielnie kupić lek w aptece, farmaceuta zgodnie z prawem farmaceutycznym ma prawo odmówić wydania produktu leczniczego. Regulacja ta ma zapobiec sytuacjom niepożądanym zagrażającym bezpieczeństwu pacjentów, którzy z uwagi na swój wiek powinni zostać objęci szczególną troską.
- Data: 31.05.2023
Jakie błędy najczęściej wykazują kontrole przeprowadzane w aptece
Tylko w przypadku kilku procent aptek postępowania kontrolne przeprowadzane przez terenowe wydziały kontroli NFZ nie kończą się stwierdzaniem nieprawidłowości w zakresie realizacji recept refundowanych. W przypadku zdecydowanej większości podmiotów wykrywane są błędy, z czego część z nich pojawia się regularnie na przestrzeni lat w różnych kontrolowanych aptekach. Warto więc sprawdzić, które z nich najczęściej występują w informacjach o wynikach kontroli NFZ i na co szczególnie uważać w codziennym funkcjonowaniu.
- Data: 27.12.2021
Poznaj „pakiet alertowy” dla aptek
Od 1 grudnia br. obowiązują w Polsce nowe zasady sanitarno-epidemiologiczne. Przygotowany przez resort zdrowia tzw. pakiet alertowy dotyczy również aptek. Zgodnie z aktualnymi wytycznymi zmianie ulega limit pacjentów jednorazowo przebywających w aptekach (1 osoba na każde 15 m2 powierzchni).Nowe zasady obowiązują do 17 grudnia br.
- Data: 27.12.2021