
W jaki sposób apteka musi dbać o lokal i spełnić obowiązki ogólnobudowlane
Zarządzając apteką, jesteś odpowiedzialny nie tylko za zdrowie pacjentów, ale także za przestrzeganie licznych przepisów dotyczących bezpieczeństwa i prawidłowego funkcjonowania obiektu. Dowiedz się, jakie obowiązki musisz spełniać, aby uniknąć konsekwencji prawnych i finansowych. Przeczytaj, jakie działania należy podjąć, by zapewnić zgodność z wymaganiami prawa farmaceutycznego oraz przeciwpożarowymi, dbając jednocześnie o bezpieczeństwo wszystkich użytkowników Twojej nieruchomości.
- Data: 04.03.2025

Dziedziczenie apteki – czy pomocne okażą się fundacje rodzinne
Do Sejmu została w dniu 12 września 2024 roku skierowana petycja w sprawie umożliwienia prowadzenia działalności aptekarskiej przez fundacje rodzinne. Wnioskodawca zaproponował nowelizację przepisów ustawy o fundacji rodzinnej i wpisanie wprost, że fundacja rodzinna może prowadzić aptekę. Natomiast sama instytucja fundacji rodzinnej zyskuje coraz większą popularność, gdyż po roku obowiązywania ustawy zarejestrowano w sądzie blisko tysiąc fundacji rodzinnych. W dniu 8 października 2024 roku petycja została skierowane do sejmowej Komisji do Spraw Petycji. Do dnia dzisiejszego brak informacji o sposobie jej rozpatrzenia.
- Data: 30.01.2025

Dermokonsultacje organizowane przez apteki – czy są zgodne z przepisami
Ustawa o zawodzie farmaceuty, która obowiązuje już od 4 lat, wprost stanowi, na czym polega wykonywanie zawodu farmaceuty. Nie ma najmniejszych wątpliwości, że u farmaceuty można uzyskać również poradę dermokosmetyczną. Jednak zdarza się, że zorganizowanie dermokonsultacji na większą skalę nastręcza wiele problemów.
- Data: 30.12.2024

Dyżury w aptece – poznaj najnowsze stanowiska sądów
Jak podkreśla się w orzecznictwie sądów administracyjnych działalność aptek jest szczególną działalnością gospodarczą, która ma zmierzać nie tylko do osiągnięcia efektu gospodarczego, ale też służyć ochronie zdrowia wartości szczególnie chronionej na podstawie art. 68 ust. 1 – 3 Konstytucji RP. Takie stanowisk zajął Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w wyroku z 25 października 2024 roku (sygn. akt III SA/Gd 443/24).
- Data: 30.12.2024

Izba aptekarska nie może uczestniczyć w postępowaniu administracyjnym po wydaniu prawomocnej decyzji
Izba aptekarska jako organizacja społeczna może przystąpić w charakterze strony do postępowania w sprawie o przeniesienie zezwolenia na prowadzenie apteki, jednak gdy decyzja w przedmiocie przeniesienia zezwolenia aptecznego zostanie wydana lub doręczona i uprawomocni się wskutek braku zaskarżenia, wniosek taki będzie bezprzedmiotowy. Sprawdź wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 28 maja 2024 r. (sygn. akt II GSK 1947/23).
- Data: 04.11.2024

Jak zadbać o wizerunek apteki w przypadku zwolnień pracowników
Zakończenie współpracy na ogół odbywa się w napiętej atmosferze, w której łatwo o pochopne decyzje oraz zaniedbania wynikające z chęci jak najszybszego zamknięcia sprawy. Zarządzając apteką, należy jednakże pamiętać, że jest to sytuacja, która ze względu na poziom negatywnych emocji wymaga od nas szczególnej atencji, przygotowania i systemowego działania. Zaniedbując ten obszar, wystawiamy się bowiem na ryzyko „czarnego PR-u” i obniżenia atrakcyjności naszej apteki jako miejsca pracy nie tylko dla kolejnych kandydatów, ale też zespołu, który już w niej pracuje.
- Data: 27.08.2024

Czy kierownik apteki emeryt musi być zatrudniony na umowę o pracę
Warunki, jakie musi spełniać farmaceuta, by sprawować funkcję kierownika apteki, reguluje ustawa Prawo farmaceutyczne, jednak przepisy nie precyzują już, jakiego rodzaju umowę należy czy też można zawrzeć z kierownikiem apteki.
- Data: 28.06.2024

Co farmaceuta powinien wiedzieć o badaniach klinicznych
Badania kliniczne umożliwiają zarejestrowanie nowego leku. Dzięki nim pacjenci mają dostęp do nowoczesnych, skutecznych i jednocześnie bezpiecznych terapii. Muszą być prowadzone przez wykwalifikowany personel medyczny z poszanowaniem praw i godności pacjenta oraz wszelkich obowiązujących przepisów prawa. Ale swój udział w badaniach klinicznych mają również farmaceuci. Ich podstawowym obowiązkiem w ośrodku badawczym jest nadzór nad przechowywaniem i przygotowywaniem produktów leczniczych podawanych w ramach badania klinicznego.
- Data: 31.05.2024

Nowe postanowienia Kodeksu Etyki Farmaceuty RP – nie tylko dla aptekarzy, lecz dla farmaceutów
Znowelizowane przepisy Kodeksu Etyki Farmaceuty Rzeczypospolitej Polskiej obowiązują już od 13 marca 2024 r., jednak wciąż budzą kontrowersje. Do dotychczasowego Kodeksu Etyki wprowadzono liczne zakazy, a ponadto rozszerzono krąg podmiotów, które podlegają regulacjom wskazanego Kodeksu.
- Data: 26.04.2024
Aktualny numer Pokaż listę wydań »
Numer 66, kwiecień 2025 r.
