Izba aptekarska nie może uczestniczyć w postępowaniu administracyjnym po wydaniu prawomocnej decyzji
Izba aptekarska jako organizacja społeczna może przystąpić w charakterze strony do postępowania w sprawie o przeniesienie zezwolenia na prowadzenie apteki, jednak gdy decyzja w przedmiocie przeniesienia zezwolenia aptecznego zostanie wydana lub doręczona i uprawomocni się wskutek braku zaskarżenia, wniosek taki będzie bezprzedmiotowy. Sprawdź wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 28 maja 2024 r. (sygn. akt II GSK 1947/23).
- Data: 04.11.2024
Jak zadbać o wizerunek apteki w przypadku zwolnień pracowników
Zakończenie współpracy na ogół odbywa się w napiętej atmosferze, w której łatwo o pochopne decyzje oraz zaniedbania wynikające z chęci jak najszybszego zamknięcia sprawy. Zarządzając apteką, należy jednakże pamiętać, że jest to sytuacja, która ze względu na poziom negatywnych emocji wymaga od nas szczególnej atencji, przygotowania i systemowego działania. Zaniedbując ten obszar, wystawiamy się bowiem na ryzyko „czarnego PR-u” i obniżenia atrakcyjności naszej apteki jako miejsca pracy nie tylko dla kolejnych kandydatów, ale też zespołu, który już w niej pracuje.
- Data: 27.08.2024
Czy kierownik apteki emeryt musi być zatrudniony na umowę o pracę
Warunki, jakie musi spełniać farmaceuta, by sprawować funkcję kierownika apteki, reguluje ustawa Prawo farmaceutyczne, jednak przepisy nie precyzują już, jakiego rodzaju umowę należy czy też można zawrzeć z kierownikiem apteki.
- Data: 28.06.2024
Co farmaceuta powinien wiedzieć o badaniach klinicznych
Badania kliniczne umożliwiają zarejestrowanie nowego leku. Dzięki nim pacjenci mają dostęp do nowoczesnych, skutecznych i jednocześnie bezpiecznych terapii. Muszą być prowadzone przez wykwalifikowany personel medyczny z poszanowaniem praw i godności pacjenta oraz wszelkich obowiązujących przepisów prawa. Ale swój udział w badaniach klinicznych mają również farmaceuci. Ich podstawowym obowiązkiem w ośrodku badawczym jest nadzór nad przechowywaniem i przygotowywaniem produktów leczniczych podawanych w ramach badania klinicznego.
- Data: 31.05.2024
Nowe postanowienia Kodeksu Etyki Farmaceuty RP – nie tylko dla aptekarzy, lecz dla farmaceutów
Znowelizowane przepisy Kodeksu Etyki Farmaceuty Rzeczypospolitej Polskiej obowiązują już od 13 marca 2024 r., jednak wciąż budzą kontrowersje. Do dotychczasowego Kodeksu Etyki wprowadzono liczne zakazy, a ponadto rozszerzono krąg podmiotów, które podlegają regulacjom wskazanego Kodeksu.
- Data: 26.04.2024
Marketing sensoryczny, czyli jak sprzedają zmysły w aptece
Umiejętna komunikacja oparta na zasadach marketingu sensorycznego może służyć dobru pacjenta i pomagać w podjęciu słusznej decyzji z korzyścią dla jego zdrowia. Coraz częściej pacjent, szukając określonego suplementu diety czy leku, przychodzi do apteki pod wpływem marketingu szeptanego w Internecie czy reklamy farmaceutyku w mediach tradycyjnych. Marketing sensoryczny można więc wykorzystać, by wpływać zgodnie z etyką zawodową na korzystne dla zdrowia pacjentów decyzje.
- Data: 26.04.2024
Jak wykorzystać zarządzanie sytuacyjne do kierowania personelem apteki
Pracowników można podzielić ze względu na etap ich rozwoju na cztery podstawowe grupy, tj. entuzjastycznych debiutantów, rozczarowanych adeptów, ostrożnych praktyków oraz samodzielnych ekspertów. Tym razem skupimy się na dwóch ostatnich grupach.
- Data: 26.02.2024
Obecne ograniczenia zezwoleń aptecznych obowiązują od czerwca 2017 roku
Jeżeli apteka została przejęta przez nowego właściciela przed 25 czerwca 2017 r., wszelkie zezwolenia dotyczące prowadzenia apteki ogólnodostępnej przechodzą na nowego właściciela na podstawie norm Kodeksu spółek handlowych, a rygorystyczne normy antykoncentracyjne Prawa farmaceutycznego nie mają zastosowania. Poznaj rozstrzygnięcie składu orzekającego zawarte w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 19 grudnia 2023 r., sygn. II GSK 1015/20, II GSK 1091/20, II GSK 232/21.
- Data: 26.02.2024
Jakie są zasady uwidaczniania cen produktów w aptece
Cena leku jest ustalana przez producenta i dystrybutora. Producenci leków podają ceny detaliczne swoich produktów dystrybutorom, a dystrybutorzy ustalają ceny hurtowe produktów farmaceutycznych aptekom. Jednak apteki mogą ustalać własne ceny detaliczne dla klientów.
- Data: 30.01.2024