Izba aptekarska nie może uczestniczyć w postępowaniu administracyjnym po wydaniu prawomocnej decyzji
Izba aptekarska jako organizacja społeczna może przystąpić w charakterze strony do postępowania w sprawie o przeniesienie zezwolenia na prowadzenie apteki, jednak gdy decyzja w przedmiocie przeniesienia zezwolenia aptecznego zostanie wydana lub doręczona i uprawomocni się wskutek braku zaskarżenia, wniosek taki będzie bezprzedmiotowy. Sprawdź wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 28 maja 2024 r. (sygn. akt II GSK 1947/23).
- Data: 04.11.2024
Jak zadbać o wizerunek apteki w przypadku zwolnień pracowników
Zakończenie współpracy na ogół odbywa się w napiętej atmosferze, w której łatwo o pochopne decyzje oraz zaniedbania wynikające z chęci jak najszybszego zamknięcia sprawy. Zarządzając apteką, należy jednakże pamiętać, że jest to sytuacja, która ze względu na poziom negatywnych emocji wymaga od nas szczególnej atencji, przygotowania i systemowego działania. Zaniedbując ten obszar, wystawiamy się bowiem na ryzyko „czarnego PR-u” i obniżenia atrakcyjności naszej apteki jako miejsca pracy nie tylko dla kolejnych kandydatów, ale też zespołu, który już w niej pracuje.
- Data: 27.08.2024
Zasady realizacji szczepień przeciw COVID-19 w sezonie 2024/2025 w aptekach
Od 25 października 2024 r. w ramach kontynuacji Narodowego Programu Szczepień realizowane są kolejne cykle szczepienia przeciw COVID-19. Szczepienia są dobrowolne i bezpłatne dla pacjenta. Szczepionki są kupowane przez Ministerstwo Zdrowia, zaś koszt świadczenia (kwalifikacji do szczepienia i jego wykonania) finansowany ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia. W programie szczepień mogą brać udział przychodnie POZ, a także apteki ogólnodostępne, które zawarły z NFZ odrębne umowy na realizację szczepień. W niniejszym artykule omawiamy warunki i sposób realizacji szczepień w aptekach.
- Data: 21.11.2024
Co to jest lista antywywozowa leków i jakie produkty obejmuje
Lista antywywozowa leków obejmuje produkty, które są uznane za zagrożone brakiem dostępności, takie jak leki ratujące życie, niezbędne w leczeniu chorób przewlekłych czy stosowane w leczeniu chorób wymagających natychmiastowej interwencji. Czy lista obejmuje również leki o statusie OTC? Czy takie leki można wysłać za granicę w ramach prowadzenia apteki internetowej?
- Data: 30.09.2024
Nieprecyzyjne dawkowanie leków zawierające substancje psychotropowe – co zrobić
Czy w przypadku leków z grup I-N i II-P tzw. psychotropów musi być bezwzględnie podane na recepcie dawkowanie w schemacie ilość × częstotliwość nawet do 1 opakowania? Czy nie można wydać ani jednego opakowania w przypadku zapisu „1 tabl. w razie bólu" dla Oxydoloru? Czy nie można wydać ani jednego opakowania w przypadku zapisu „1 × dz" dla Oxydoloru? Przeczytaj poprawne odpowiedzi ekspertów.
- Data: 30.09.2024
Błędne wyliczenie ilości leku przez system – co powinien zrobić farmaceuta
Pytanie: Mam receptę z kalkulatorem na Letrox 50 - 5 op. po 50. P1 wylicza, że mogę dać 150 tabl. Oczywiście liczy źle. Wydaje pacjentowi jednorazowo tylko 100 tabl. (NZO bodaj 25 tabl). Czy w kolejnym dniu mogę dać 50 tabl. w myśl rozporządzenia mówiącego o braku kar za naruszenie zasady realizacji po 3/4 okresie? Co dodatkowego wnosi to rozporządzenie tj. w jakich sytuacjach zdejmuje z nas obowiązek liczenia tegoż okresu?
- Data: 19.11.2024
Jak radzić sobie ze stresem w pracy farmaceuty
W dzisiejszym świecie podwyższony poziom stresu jest codziennością, a rzeczywistość apteczna dostarcza farmaceucie go coraz więcej. Ciągłe zmiany legislacyjne wymuszają na kierownikach wiele zmian w prowadzeniu apteki, a te – stawiają wyzwania ich pracownikom.
- Data: 04.11.2024
Czy pracownikowi apteki, który był członkiem komisji wyborczej, przysługuje płatny dzień wolny
Mnogość wyborów na przestrzeni ostatnich kilku miesięcy spowodowała, że wielu pracowników, również aptek, skorzystało ze zwolnienia od pracy w związku z wykonywaniem zadań w komisjach wyborczych, po stronie pracodawców pojawia się więc pytanie, czy w takim przypadku pracownikowi należy się płatne zwolnienie?
- Data: 27.08.2024
Jak prowadzić ewidencje recept pro auctore oraz pro familiae
Możliwość wystawienia recepty pro auctore oraz pro familiae ma każdy farmaceuta posiadający prawo wykonywania zawodu i widniejący w Centralnym Rejestrze Farmaceutów. Nie ma znaczenia, czy pracuje w aptece ogólnodostępnej, szpitalnej, hurtowni, firmie farmaceutycznej, czy też nie pracuje, gdyż jest na emeryturze, urlopie macierzyńskim, wychowawczym bądź chwilowo realizuje się w inny sposób. Jednak wyzwaniem może być obowiązek ewidencjonowania tych recept.
- Data: 05.04.2024
Jaki wpływ na regulacje rynku aptek ma wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 18 września 2024 roku
Sprawa ustawy „Apteka dla Aptekarza 2.0” stanowi przykład wyzwań związanych z procedurą legislacyjną w Polsce, a także problemów wynikających z kryzysu konstytucyjnego. Choć Trybunał Konstytucyjny orzekł o niezgodności procedury uchwalenia ustawy z Konstytucją, sytuacja prawna pozostaje niejasna, co stawia polski rynek aptek przed niepewną przyszłością.
- Data: 04.11.2024
Standardy ochrony małoletnich – wytyczne dla aptek
15 sierpnia 2024 r. był ostatecznym terminem do wprowadzenia standardów ochrony małoletnich i choć na przygotowanie i wdrożenie standardów ustawodawca przewidział 6 miesięcy, to w przypadku niektórych podmiotów dopiero niedawno okazało się, że wprowadzenie standardów jest konieczne. Mowa oczywiście o aptekach, gdyż tak naprawdę dopiero w przeddzień wejścia w życie przepisów okazało się, że i apteki muszą wdrożyć standardy ochrony małoletnich.
- Data: 30.09.2024
Apteka ma pełnić wyznaczony przez powiat dyżur nocny i sobotnio-niedzielny
Wyznaczenie przez radę powiatu większości dyżurów nocnych i niedzielno-świątecznych dla aptek znajdujących się w jednym, głównym lub największym mieście danego powiatu jest zgodne z Prawem farmaceutycznym – jeżeli w ten sposób zostaną zrealizowane potrzeby ludności w zakresie usług farmaceutycznych. Sprawdź wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 13 lutego 2024 r. (sygn. akt II GSK 1363/20).
- Data: 27.08.2024
Koniec z obowiązkiem prowadzenia receptury aptecznej – wnioski z Raportu Zespołu ds. preskrypcji i realizacji recept
Propozycje zmian wypracowane przez Zespół ds. preskrypcji i realizacji recept, który wydał stosowany raport, stanowią bazę wyjściową do przeprowadzenia niezbędnych zmian, możliwe więc, że będą modyfikowane, niemniej jednak, czeka nas istna rewolucja w systemie preskrypcji i realizacji recept.
- Data: 04.11.2024
Zwrot refundacji według nowych zasad, czyli co wskazują przepisy w sprawie ogólnych warunków umów na realizację recept
26 sierpnia 2024 r. weszło w życie rozporządzenie ministra zdrowia z 22 sierpnia 2024 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ogólnych warunków umów na realizację recept oraz ramowego wzoru umowy na realizację recept. Jak wskazuje Naczelna Izba Aptekarska, celem wprowadzonych zmian jest dostosowanie przepisów do aktualnych potrzeb rynku farmaceutycznego oraz zapewnienie większej precyzji w przepisach Prawa farmaceutycznego. Rozporządzenie ma również na celu zmniejszenie obciążeń administracyjnych dla aptek i farmaceutów.
- Data: 30.09.2024
Kontrole NFZ w aptekach – jak daleko wstecz mogą sięgać
W jednej z aptek NFZ prowadzi kontrolę dotyczącą stosowania bromków w lekach recepturowych. Kontrola dotyczy 2018 roku. Zgodnie z przepisami recepty papierowe z tego okresu zostały przez nas już zutylizowane (minęło 5 lat). Jednakże NFZ w poprzednich latach poprosił o skany tych recept i na ich podstawie określił, że dobowe dawki maksymalne zostały przekroczone i należy zwrócić refundację wraz z odsetkami i karą umowną. Czy NFZ ma prawo sprawdzać recepty po terminie przechowywania i żądać za to zwrotu refundacji i zapłaty kary?
- Data: 27.08.2024