Zasady realizacji szczepień przeciw COVID-19 w sezonie 2024/2025 w aptekach
Od 25 października 2024 r. w ramach kontynuacji Narodowego Programu Szczepień realizowane są kolejne cykle szczepienia przeciw COVID-19. Szczepienia są dobrowolne i bezpłatne dla pacjenta. Szczepionki są kupowane przez Ministerstwo Zdrowia, zaś koszt świadczenia (kwalifikacji do szczepienia i jego wykonania) finansowany ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia. W programie szczepień mogą brać udział przychodnie POZ, a także apteki ogólnodostępne, które zawarły z NFZ odrębne umowy na realizację szczepień. W niniejszym artykule omawiamy warunki i sposób realizacji szczepień w aptekach.
- Data: 21.11.2024
Co to jest lista antywywozowa leków i jakie produkty obejmuje
Lista antywywozowa leków obejmuje produkty, które są uznane za zagrożone brakiem dostępności, takie jak leki ratujące życie, niezbędne w leczeniu chorób przewlekłych czy stosowane w leczeniu chorób wymagających natychmiastowej interwencji. Czy lista obejmuje również leki o statusie OTC? Czy takie leki można wysłać za granicę w ramach prowadzenia apteki internetowej?
- Data: 30.09.2024
Nieprecyzyjne dawkowanie leków zawierające substancje psychotropowe – co zrobić
Czy w przypadku leków z grup I-N i II-P tzw. psychotropów musi być bezwzględnie podane na recepcie dawkowanie w schemacie ilość × częstotliwość nawet do 1 opakowania? Czy nie można wydać ani jednego opakowania w przypadku zapisu „1 tabl. w razie bólu" dla Oxydoloru? Czy nie można wydać ani jednego opakowania w przypadku zapisu „1 × dz" dla Oxydoloru? Przeczytaj poprawne odpowiedzi ekspertów.
- Data: 30.09.2024
Czy kombatantom przysługują bezpłatne leki i jakie dokumenty to potwierdzają
Dodatkowe uprawnienia dla kombatantów i inwalidów wojennych w systemie opieki zdrowotnej wynikają wprost z ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej, jednak skorzystanie z nich wymaga posiadania odpowiednich dokumentów.
- Data: 27.08.2024
Na co stosuje się fentanyl i dlaczego tak szybko uzależnia
Fentanyl dzięki swoim właściwościom jest szeroko stosowany w medycynie ratunkowej, anestezjologii oraz do łagodzenia silnego bólu. Ze względu na swoje silne działanie odurzające szybko zyskał również miano popularnego środka odurzającego. Fentanyl stał się podłożem do produkcji nowych substancji psychoaktywnych, które zwane są popularnie „dopalaczami”. Niestety, ze względu na swoją dużą toksyczność i małą różnicę między dawką terapeutyczną a dawką śmiertelną, fentanyl jest przyczyną licznych zatruć. Często prowadzą one do poważnych zaburzeń, których najpoważniejszym skutkiem jest zgon. Problem uzależnienia od fentanylu rośnie z roku na rok. Wszystko przez to, że jest on łatwo dostępny, również w aptece…
- Data: 27.08.2024
Remanent w aptece – kilka najważniejszych zasad dla kierownika apteki
Pytanie: Podczas remanentu zostały na stanie leki przeterminowane. Ściągnięto je jako braki (niekompletne opakowania, trudności w doliczeniu się ilości, pomniejszane blistry). Czy ta procedura jest zgodna z prawem? W systemie komputerowym nie można już wydrukować protokołów leków przeterminowanych i protokołów oddania leków do utylizacji. Czy można wykorzystać do tego protokół spoza systemu komputerowego Kamsoft i jako dowód ściągnięcia ze stanu leków potraktować różnice remanentowe? Czy takie postępowanie jest zgodne z prawem?
- Data: 27.08.2024
Analogi GLP-1 – o czym należy poinformować pacjenta
Analogi GLP-1, takie jak semaglutyd czy liraglutyd, bardzo szybko zyskały na popularności, jako substancje lecznicze stosowane w terapii cukrzycy. Ich wysoka skuteczność i małe ryzyko wystąpienia działań niepożądanych sprawia, że popyt na te leki stale przewyższa ich podaż. Wszystko to powoduje, że do aptek każdego dnia przychodzą pacjenci zaczynający terapie tego typu lekami. Ważne jest, aby przekazać im szereg informacji, dzięki którym wybrana terapia była jak najbardziej skuteczna oraz bezpieczna. Co należy koniecznie przekazać pacjentowi stosującemu analogi GLP-1?
- Data: 28.07.2024
Antykoncepcja awaryjna – wytyczne dla farmaceuty
1 maja 2024 r. ruszył pilotażowy program udostępniania antykoncepcji awaryjnej w aptekach. To istotne rozszerzenie zakresu kompetencji farmaceutów, wiążące się z nowymi obowiązkami i wyzwaniami, ale również otwierające nowe możliwości w zakresie opieki nad pacjentkami. Jest to również szansa na poprawę dostępu kobiet do antykoncepcji awaryjnej i edukację w zakresie zdrowia reprodukcyjnego.
- Data: 28.07.2024
Działania niepożądane stosowania leków na cukrzycę – poznaj skutki uboczne dla analogów GLP-1
Analogi GLP-1 zyskują na coraz większej popularności wśród pacjentów. To zasługa ich wysokiej skuteczności działania. Mowa tu nie tylko o ich zdolności do normalizacji stężenia cukru we krwi. Dużo częściej tą bardziej pożądaną ich cechą jest zdolność do wspomagania redukcji masy ciała. Wielu pacjentów stosujących tego typu leki nie zdaje sobie jednak sprawy, jakie mogą one wywoływać działania niepożądane. Stąd tak ważna rola farmaceutów, aby przekazywać pacjentom wszelkie niezbędne informacje na ten temat.
- Data: 28.06.2024
Jak tworzyć treści poradnikowe na blog farmaceutyczny
Tworzenie treści poradnikowych należy do najchętniej wykorzystywanych metod budowania relacji z klientami oraz dotarcia do szerszego grona czytelników. Marketing treści i dzielenie się wiedzą to legalne formy reklamy w branży farmaceutycznej, które ze względu na swoją przystępność cieszą się dużą popularnością. W jaki sposób tworzyć treści poradnikowe, aby przyciągnąć uwagę odbiorcy?
- Data: 28.06.2024