Jak prawidłowo realizować recepty na leki psychotropowe
Przepisy dotyczące realizacji recept na leki psychotropowe zmieniają się w ciągu ostatnich lat. Farmaceuci, technicy farmaceutyczni, a nawet kierownicy mają często wątpliwości dotyczące realizacji recept i wydawania leków psychotropowych.
- Data: 02.02.2023
Czy podmiot leczniczy może zamówić lek recepturowy
Szczegółowy sposób wydawania leków reguluje ustawa Prawo farmaceutyczne, jednak choć przepisy funkcjonują już od lat, nadal budzą wątpliwości. Sprawdź, czy rodzaj aptek i zakres ich działania ma wpływ na realizację leków recepturowych.
- Data: 23.01.2023
Wystawianie recept przez pielęgniarkę – poznaj zasady
Uprawnienie do wystawiania recept pielęgniarki mają od stycznia 2016 roku. Recepty pielęgniarskie dzielimy na dwa rodzaje: recepty do ordynacji leków oraz recepty do ordynacji leków w ramach kontynuacji leczenia, czyli na zlecenie lekarskie. Sprawdź szczegóły.
- Data: 28.12.2022
Czy można wystawić receptę farmaceutyczną na szczepionkę przeciw grypie
Farmaceuci od ponad dwóch lat uprawnieni są do wystawiania określonych rodzajów recept, dlatego by usprawnić proces szczepień przeciwko grypie (a poniekąd również by zachęcić większą liczbę pacjentów do poddania się szczepieniu), Naczelna Izba Aptekarska wystąpiła do Ministerstwa Zdrowia z apelem, by receptę na szczepienie przeciwko grypie mógł wystawić również farmaceuta. Na gruncie obowiązujących przepisów ministerstwo takiej możliwości jednak nie widzi.
- Data: 25.11.2022
Jak prawidłowo farmaceuta powinien wykonywać usługi przeglądów lekowych
1 czerwca 2022 r. w polskich aptekach rozpoczął się nowy rozdział opieki farmaceutycznej. W ramach pilotażu przeglądu lekowego pierwsi pacjenci zasiedli do konsultacji z farmaceutami. Nastąpiło to w 75 aptekach w naszym kraju. Pilotaż ten ma na celu ocenę skuteczności praktycznej przeglądów lekowych, ich wartości klinicznej, a także ich wpływu na system opieki zdrowotnej w naszym kraju. Jednocześnie w trakcie jego trwania konieczne jest wypracowanie ujednoliconych procedur i standardów tego elementu opieki farmaceutycznej jako gwarantowanego świadczenia zdrowotnego finansowanego ze środków publicznych.
- Data: 15.11.2022
Usługa Nowy Lek – na co mają przygotować się farmaceuci
Usługa Nowy Lek to rodzaj konsultacji farmaceutycznej, która wiąże się z wydaniem pacjentowi po raz pierwszy leku, który nigdy nie był przez niego stosowany. Usługa ta ma związek ze zmianą dotychczasowego leczenia lub nowym rozpoznaniem u chorego.
- Data: 15.11.2022
W jaki sposób farmaceuta powinien zrealizować e-receptę transgraniczną
Obecnie w Polsce obowiązuje zasada, zgodnie z którą lekarz może wystawić receptę transgraniczną, ale jedynie w wersji papierowej – pacjent musi pojawić się w gabinecie lekarskim przed wyjazdem za granicę. W związku z decyzją KE wizyta w gabinecie nie będzie niebawem potrzebna, ponieważ, podobnie jak w przypadku recept realizowanych w Polsce, opcje transgraniczne również będą funkcjonować w formie elektronicznej.
- Data: 27.09.2022
Monakoliny ze sfermentowanego ryżu – czy nadal można je stosować
22 czerwca 2022 r. weszło w życie unijne rozporządzenie, które wpisuje monakoliny ze sfermentowanego czerwonego ryżu na listę substancji, których stosowanie w żywności jest zakazane, ograniczone lub podlega kontroli przez wspólnotę. Jako że substancja ta jest stosowana również w poszczególnych suplementach diety czy środkach spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego, pozostających w sprzedaży aptecznej, to problem ten dotknął także farmaceutów.
- Data: 31.07.2022
Polipragmazja – na co powinien uważać farmaceuta w kontakcie z pacjentem
Polipragmazja to zjawisko polegające na nieracjonalnym i nieprawidłowym podawaniu większej liczby preparatów farmaceutycznych. Co więcej, ich stosowanie nie wzmacnia osiąganego efektu terapeutycznego, a tylko i jedynie zwiększa ryzyko wystąpienia polekowych działań niepożądanych. Przy stosowaniu jakiej ilości leków jednocześnie możemy mówić o występowaniu polipragmazji?
- Data: 31.07.2022
- « pierwsza
- «
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- »
- ostatnia »