Koniec z obowiązkiem prowadzenia receptury aptecznej – wnioski z Raportu Zespołu ds. preskrypcji i realizacji recept
Propozycje zmian wypracowane przez Zespół ds. preskrypcji i realizacji recept, który wydał stosowany raport, stanowią bazę wyjściową do przeprowadzenia niezbędnych zmian, możliwe więc, że będą modyfikowane, niemniej jednak, czeka nas istna rewolucja w systemie preskrypcji i realizacji recept.
- Data: 04.11.2024
Zwrot refundacji według nowych zasad, czyli co wskazują przepisy w sprawie ogólnych warunków umów na realizację recept
26 sierpnia 2024 r. weszło w życie rozporządzenie ministra zdrowia z 22 sierpnia 2024 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ogólnych warunków umów na realizację recept oraz ramowego wzoru umowy na realizację recept. Jak wskazuje Naczelna Izba Aptekarska, celem wprowadzonych zmian jest dostosowanie przepisów do aktualnych potrzeb rynku farmaceutycznego oraz zapewnienie większej precyzji w przepisach Prawa farmaceutycznego. Rozporządzenie ma również na celu zmniejszenie obciążeń administracyjnych dla aptek i farmaceutów.
- Data: 30.09.2024
Kontrole NFZ w aptekach – jak daleko wstecz mogą sięgać
W jednej z aptek NFZ prowadzi kontrolę dotyczącą stosowania bromków w lekach recepturowych. Kontrola dotyczy 2018 roku. Zgodnie z przepisami recepty papierowe z tego okresu zostały przez nas już zutylizowane (minęło 5 lat). Jednakże NFZ w poprzednich latach poprosił o skany tych recept i na ich podstawie określił, że dobowe dawki maksymalne zostały przekroczone i należy zwrócić refundację wraz z odsetkami i karą umowną. Czy NFZ ma prawo sprawdzać recepty po terminie przechowywania i żądać za to zwrotu refundacji i zapłaty kary?
- Data: 27.08.2024
Nowe zasady wystawiania recept – o czym warto wiedzieć
Brak konieczności powrotu pacjenta do lekarza w przypadku nieczytelnych, błędnych lub niezgodnych z przepisami zapisów na recepcie. Zmiany w zakresie wydawania leków pacjentowi, sposobie dawkowania czy też wyeliminowanie rozbieżności z wyliczaniu ilości leku przez platformę P1. To tylko niektóre z założeń projektu nowelizacji rozporządzenia w sprawie recept lekarskich z 2 maja 2024 r.
- Data: 28.06.2024
Centralny Rejestr Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego dla techników farmaceutycznych
Ustawa o niektórych zawodach medycznych wprowadza Centralny Rejestr Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego. Kluczowe jest to, że praktykowanie zawodu medycznego staje się możliwe dopiero po dokonaniu wpisu do tego rejestru. Rejestr ten jest zarządzany przez jednostkę podległą ministrowi zdrowia, przy użyciu zaawansowanego systemu teleinformatycznego.
- Data: 31.05.2024
Kary pokontrolne nakładane na apteki i farmaceutów
W 2023 roku NFZ przeprowadził w aptekach i punktach aptecznych ponad 670 kontroli i czynności sprawdzających w obszarze weryfikacji realizacji umowy na wydawanie refundowanego leku, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobu medycznego na receptę. Jakich kar mogą się spodziewać podmioty, u których stwierdzono nieprawidłowości?
- Data: 26.04.2024
Postępowanie w sprawie wpisania na listę farmaceutów oraz skreślenia z niej
Zawód farmaceuty może wykonywać tylko osoba posiadająca prawo wykonywania zawodu farmaceuty, która złożyła ślubowanie i jest wpisana do rejestru farmaceutów. Każdy farmaceuta wykonujący swój zawód ma obowiązek przynależności do samorządu zawodu farmaceutów, bez tego nie jest możliwe wykonywanie zawodu farmaceuty, lecz jednocześnie nie można być członkiem więcej niż jednej izby.
- Data: 05.04.2024
Czy programy lojalnościowe w aptece są zgodne z prawem
Udział w programie lojalnościowym i działania polegające na rozpowszechnianiu przez aptekę informacji o nim są niedopuszczalne ze względu na ustawowy zakaz reklamy przewidziany w Prawie farmaceutycznym. Przyjrzyjmy się wyrokom sądów na ten temat.
- Data: 23.10.2023
Wykaz bezpłatnych leków
Wykaz bezpłatnych leków to lista produktów medycznych, które są dostępne dla pacjentów bez ponoszenia kosztów. Głównym celem wykazu bezpłatnych leków jest zapewnienie pacjentom dostępu do niezbędnych medykamentów bez barier finansowych. Dzięki temu, osoby zmagające się z chorobami przewlekłymi, osoby starsze oraz inni pacjenci potrzebujący regularnej farmakoterapii mogą kontynuować leczenie bez obawy o koszty. To rozwiązanie wspiera także profilaktykę zdrowotną, redukując ryzyko powikłań wynikających z braku leczenia.
- Data: 22.09.2023
Nowe zasady realizacji recept i refundacji zgodnie z najnowszymi przepisami
Dnia 17 sierpnia 2023 r. Sejm przyjął ustawę o zmianie ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, oraz niektórych innych ustaw, która zwana jest potocznie dużą nowelizacją ustawy refundacyjnej. Wprowadza ona szereg zmian związanych z kwestią refundacji produktów leczniczych, a także dotyczących realizacji recept. Większość zmian wejdzie w życie 1 listopada 2023 r.
- Data: 22.09.2023