Czy apteka może wydawać leki recepturowe na zapotrzebowanie podmiotu leczniczego
W ubiegłym roku zaszły zmiany w zasadach dotyczących realizacji zapotrzebowań w aptekach. Nowym obowiązkiem aptek stała się weryfikacja, czy podmiot wystawiający zlecenie znajduje się w rejestrze podmiotów wykonujących działalność leczniczą. Rejestr ten prowadzony jest w formie serwisu internetowego i jest dostępny publicznie. Celem tego przepisu jest zapewnienie, żeby produkty były wydawane wyłącznie podmiotom rzeczywiście funkcjonującym.
- Data: 26.10.2021
Czy właściciel apteki może zażądać informacji o szczepieniach personelu apteki
W obecnym stanie prawnym właściciel apteki nie ma podstawy prawnej do żądania informacji o tym, kto z personelu apteki został zaszczepiony. Może się to jednak już niedługo zmienić. Ministerstwo Zdrowia pracuje nad przepisami, które pozwolą pracodawcom uzyskiwać informacje dotyczące nie tylko zaszczepienia, ale również faktu przebycia zakażenia SARS-CoV-2 lub posiadania ważnego negatywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2.
- Data: 24.09.2021
Zwrot od NFZ kar umownych nałożonych na aptekę
Na jedną z aptek ogólnodostępnych NFZ nałożył karę umowną z powodu nierzetelnego przekazania w komunikacie elektronicznym XML numerów identyfikatora osób realizujących recepty. Sprawa trafiła na wokandę Sądu Rejonowego w Zgierzu. Istotą sporu pomiędzy aptekarką – właścicielką apteki a NFZ była kwestia podstaw prawnych do nałożenia przez NFZ kar umownych w sytuacji zmiany przesłanego komunikatu elektronicznego XML w związku ze stwierdzeniem po wysłaniu komunikatu błędów w jego treści przy jednoczesnym braku cofnięcia przez Narodowy Fundusz Zdrowia refundacji za zrealizowanie objętych kontrolą recept.
- Data: 24.09.2021
Kontrole wewnętrzne w aptece – kto i jak może je przeprowadzać
Ustawa o zawodzie farmaceuty wraz z nowelizacją ustawy Prawo farmaceutyczne istotnie wzmocniła rolę kierownika apteki w sferze zarządczej. Powierzono mu m.in. zorganizowanie i wdrożenie w aptece wewnętrznego programu kontroli. Poszczególne czynności kontrolne mogą być wykonywane przez pracowników apteki, upoważnionych przez kierownika. Kierownik nie musi realizować ich samodzielnie, jednak to on ponosi odpowiedzialność za wdrożenie systemu kontroli i jego egzekwowanie. Jak powinny wyglądać prawidłowo zorganizowany system i dokumentacja kontroli wewnętrznych?
- Data: 23.07.2021
Recepta kontynuowana wystawiona przez pielęgniarkę na leki recepturowe – czy to możliwe
Możliwość wystawienia przez pielęgniarki i położne recepty kontynuowanej na leki recepturowe budzi wątpliwości w środowisku farmaceutycznym. W związku z tym 21 maja 2021 r. Departament Polityki Lekowej i Farmacji NFZ w odpowiedzi na pismo Prezes NRA przygotował analizę prawną tego zagadnienia, która potwierdza, że pielęgniarki i położne mają prawo do wystawiania takich recept.
- Data: 23.07.2021
Jakie są konsekwencje naruszenia niezależności farmaceuty
Niezależność farmaceuty wskazana w ustawie o zawodzie farmaceuty w praktyce ma uniezależnić farmaceutę od właściciela apteki i umożliwić mu samodzielne wykonywanie czynności zawodowych. Jednak istnieje groźba sankcji w postaci cofnięcia zezwolenia na prowadzenie apteki.
- Data: 24.06.2021
Czy apteka może wystawiać odpisy recept – sprawdź poprawne rozwiązanie
Czy nadal istnieje możliwość wystawiania odpisów do recept papierowych? Czy jest to zgodne z prawem? To tylko niektóre z pytań i wątpliwości, z jakimi zmagają się farmaceuci podczas swojej codziennej praktyki. Chcesz poznać poprawne odpowiedzi na zadane pytania? Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się, jakie jest prawidłowe postępowanie zgodne z przepisami.
- Data: 26.05.2021
Jak inspekcja farmaceutyczna postrzega przepakowywanie niektórych surowców
Czy surowiec z medyczną marihuaną powinien być przepakowywany do opakowania bezpiecznego? Producent zaleca sprzedaż w oryginalnych opakowaniach, a niektóre WIF chcą, aby przesypywać go do opakowań recepturowych ze względu na to, że jest to surowiec farmaceutyczny. Jak zatem należy postępować w takich przypadkach, aby nie narazić się na zarzuty kontrolne inspekcji farmaceutycznej?
- Data: 26.05.2021
Kiedy można wnieść sprzeciw wobec kontroli Inspekcji Farmaceutycznej
Kontrole u każdego przedsiębiorcy wywołują stres, nie inaczej jest więc w przypadku farmaceutów, dlatego tym bardziej należy mieć świadomość swoich praw podczas prowadzonej kontroli. Kontrola w aptece przeprowadzana jest przez inspektora farmaceutycznego p o okazaniu legitymacji służbowej oraz doręczeniu upoważnienia do przeprowadzenia kontroli udzielonego przez wojewódzkiego inspektora farmaceutycznego. Upowa żnienie do przeprowadzenia kontroli zawiera natomiast szereg informacji przydatnych dla podmiotu kontrolowanego, w tym pouczenie o prawach i obowiązkach kontrolowanego.
- Data: 21.04.2021
Jak prawidłowo obliczać okresy rozliczeniowe na potrzeby Narodowego Funduszu Zdrowia
Określone przez ustawodawcę okresy rozliczeniowe determinują przedziały czasowe, w których apteki są zobowiązane do gromadzenia danych o wydanych pacjentom produktach refundowanych. Na ich podstawie możliwe jest przekazanie do Funduszu informacji na temat uzyskanej wartości refundacji, a następnie wypłata należności na rzecz świadczeniobiorcy. Należy mieć na uwadze, że w zależności od rodzaju zawartej umowy okresy rozliczeniowe różnią się długością, a tym samym odmienne są uregulowania dotyczące terminów przekazywania danych oraz ich korygowania.
- Data: 25.03.2021
- « pierwsza
- «
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- »
- ostatnia »