Zadania Głównego Inspektora Farmaceutycznego – czego mogą bać się aptekarze
Zadania Państwowej Inspekcji Farmaceuty cznej określone w ustawie wykonuje m.in. Główny Insp ektor Far maceutyczn y, jako centralny organ administracji rządowej, przy pomocy Głównego Inspe ktoratu Farmaceutycznego . Główny Inspektor Farmaceu tyczny jes t powoływany przez Prezesa Rady Ministrów, spośród osób wyłonionych w drodze otwartego i konkurencyjnego naboru, na wniosek ministra właściwego do spraw zdrowia. Prezes Rady Ministrów odwołuje również Głównego Inspektora Farmaceutycznego. Jaki jednak wpływ ma GIF na działalność aptek?
- Data: 25.03.2021
Czy dopuszczalne jest wprowadzanie nadwyżki leków refundowanych
Produkt wycofany z systemu PLMVS przez farmaceutę po upływie 10 dni nie może być przywrócony do systemu i ponownie sprzedany. W sytuacji gdy nadwyżki w magazynie produktów posiadających niepowtarzalny identyfikator zostaną ujawnione dopiero podczas inwentaryzacji, to nie istnieje możliwość ich ponownego wprowadzenia do systemu i sprzedaży, jeżeli nie zostaną spełnione określone warunki. Istnieją jednak pewne wyjątki.
- Data: 22.02.2021
Czy można udzielić pełnomocnictwa do podpisywania zestawień refundacyjnych
Zestawienie zbiorcze recept podpisują kierownik apteki i podmiot prowadzący aptekę (jeżeli kierownikiem apteki nie jest osoba reprezentująca podmiot prowadzący aptekę). Możliwe jest jednak udzielenie pełnomocnictwa do podpisywania takich zestawień. Przepisy nie określają wyraźnie jednego, uniwersalnego wzoru takiego upoważnienia ani formy, w jakiej powinno zostać sporządzone. Jak więc udzielić pełnomocnictwa i czy będzie ono konieczne w przypadku, gdy w razie nieobecności kierownika zostanie wyznaczony zastępca?
- Data: 22.01.2021
NIK o systemie monitorowania niepożądanych działań leków – jaka rola farmaceutów
System monitorowania niepożądanych działań leków nie funkcjonuje prawidłowo – to najważniejszy wniosek kontroli Najwyższej Izby Kontroli (NIK) przeprowadzonej w Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych (URPL) i w 20 wybranych szpitalach w kraju. Wśród przyczyn takiego stanu rzeczy wskazano brak identyfikacji niepożądanego działania leku oraz brak zgłaszania takich przypadków przez osoby wykonujące zawód medyczny.
- Data: 22.12.2020
Realizacja recept na leki refundowane – co zrobić, gdy są błędy
Realizacja recept, zwłaszcza na leki objęte refundacją, podlega ścisłej regulacji i musi odbywać się według określonych zasad. Niestety w praktyce nie zawsze są one oczywiste i nie zawsze dają się łatwo odnieść i zastosować do sytuacji, z jaką przychodzi zmierzyć się aptekarzom. Tymczasem konsekwencje niewłaściwej realizacji świadczeń objętych umową na realizację recept mogą być dla apteki dotkliwe.
- Data: 22.12.2020
Cofnięcie zezwolenia na prowadzenie apteki według projektu ustawy o zawodzie farmaceuty
Nie sposób oprzeć się wrażeniu, że w ramach procedowanej ustawy o zawodzie farmaceuty większą wagę poświęcano kwestiom bezpośrednio odnoszącym się do prowadzenia działalności gospodarczej niż zasadom wykonywania zawodu farmaceuty. Wprowadzanie niedookreślonych przepisów dających możliwość w zasadzie natychmiastowego unieruchamiania apteki czy cofnięcia zezwolenia na jej prowadzenie powoduje stan niepewności dla podmiotów prowadzących apteki i pacjentów, dodatkowo potęgowany przez panującą epidemię.
- Data: 23.11.2020
Czy i w jakim zakresie kwestie pracownicze podlegają kontroli w aptece
Praca w aptece może być wykonywana zarówno na podstawie umowy cywilnoprawnej, jak i na podstawie tzw. samozatrudnienia. Jednakże najbardziej pożądaną formą kontraktu, jaki może zostać nawiązany przez pracodawcę z pracownikiem, jest umowa o pracę. Ta forma zatrudnienia rodzi jednak szereg obowiązków po stronie pracownika, jak też pracodawcy, a przestrzeganie prawa pracy przez pracodawcę podlega kontroli przez Państwową Inspekcję Pracy.
- Data: 23.10.2020
Umowa na refundację leków – sprawdź procedurę krok po kroku
Szczegółowe warunki postępowania dotyczące zawierania umów na wydawanie refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych na receptę, zwanych „umowami na realizację recept”, określa zarządzenie nr 94/2011/DGL Prezesa NFZ. Natomiast ogólne warunki umów na wydawanie refundowanego leku, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobu medycznego na receptę oraz wzór takiej umowy określa rozporządzenie w sprawie ogólnych warunków umów na realizację recept.
- Data: 24.09.2020
Jakie błędy najczęściej popełnia personel apteki – wyniki kontroli NFZ
Z publikowanych co kwartał przez NFZ informacji o wynikach kontroli przeprowadzonych przez terenowe wydziały kontroli NFZ w aptekach wynika, na jakich płaszczyznach najczęściej zdarzają się błędy i naruszenia przepisów. Warto zapoznać się z tą listą, żeby zwrócić uwagę, na jakim etapie działalności dochodzi do nieprawidłowości, i położyć szczególny nacisk na ich wyeliminowanie.
- Data: 23.07.2020
Poznaj zasady przechowywania i archiwizowania dokumentacji w aptece
Poza szeregiem obowiązków wynikających z realizacji recept, każda apteka zobowiązana jest również w określony sposób przechowywać dokumentację, która w aptece jest przetwarzana. Kwestię przechowywania i archiwizowania dokumentacji w aptece reguluje ustawa Prawo farmaceutyczne i rozporządzenie w sprawie recept, które to akty prawne wzajemnie się uzupełniają.
- Data: 19.06.2020
- « pierwsza
- «
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- »
- ostatnia »