
Opieka farmaceutyczna dla seniorów – poznaj wskazówki dla farmaceutów
Opieka farmaceutyczna, to istotny element, który może poprawić jakość życia seniorów poprzez zapewnienie bezpiecznego i efektywnego stosowania leków. Farmaceuci, posiadający odpowiednią wiedzę, mogą nie tylko monitorować przebieg farmakoterapii, ale również wspierać seniorów w ich edukacji zdrowotnej. Włączenie seniorów do opieki farmaceutycznej w Polsce wymaga dalszego rozwoju systemu usług farmaceutycznych oraz lepszej współpracy między farmaceutami a lekarzami.
- Data: 27.03.2025

Poradnik na temat testów alergicznych
W dzisiejszych czasach alergie stają się coraz powszechniejsze, zajmując czwarte miejsce wśród chorób cywilizacyjnych. Przed farmaceutami stawiane są wyzwania związane z coraz bardziej złożoną diagnostyką alergii. Testy mogą nie zawsze wykryć alergeny, a liczba osób hospitalizowanych z powodu reakcji alergicznych rośnie. Dowiedz się, dlaczego identyfikacja alergenów staje się coraz trudniejsza i jak można skutecznie zarządzać tym wyzwaniem.
- Data: 04.03.2025

Prezentacja przypadku pacjenta z przeglądu lekowego: pokrzywka po zjedzeniu truskawek
Do apteki zgłosiła się młoda kobieta, która prosiła farmaceutę o maść przeciwgrzybiczą na skórę. Wyglądała na speszoną i zaniepokojoną. Zapytana przez farmaceutę o rodzaj wysypki, wspomniała, że stosowała jakąś maść ze sterydem bez recepty i pokrzywka się nasiliła.
- Data: 24.11.2023

Jak sprawować opiekę farmaceutyczną nad dzieckiem do 3. roku życia
Opieka farmaceutyczna nad pacjentem dziecięcym to jedno z częstszych i większych wyzwań w codziennej pracy za pierwszym stołem. Szczególnie dzieci do 3. roku życia stanowią newralgiczną podgrupę, ponieważ reakcje organizmu u tak małych pacjentów mogą znacząco odbiegać od tych, które łatwo przewidzieć u dorosłych. Wymaga to od farmaceuty nie tylko wiedzy, co wolno stosować, a czego nie, lecz także znajomości algorytmu postępowania w celu wyznaczenia takiej ścieżki terapii, która będzie zindywidualizowana, możliwie skuteczna i maksymalnie bezpieczna.
- Data: 30.08.2023

Interakcje leków z żywnością na etapie wchłaniania leku
Pojęcie interakcji leków z żywnością rozumiane jest jako chemiczne, fizyczne lub fizjologiczne wzajemne oddziaływanie stosowanych jednocześnie dwóch lub większej ilości substancji, które prowadzi do zmiany siły, czasu, toksyczności lub sposobu działania leku. Uznaje się, że przy zażywaniu dwóch substancji interakcja jest prawdopodobna, przy trzech – zachodzi często, natomiast przy czterech i więcej – jest nieunikniona.
- Data: 22.03.2023

Jak sprawować opiekę farmaceutyczną nad pacjentem palaczem
Choć powoli spada liczba palaczy, to wciąż szacuje się ją na 8 mln Polaków. Ogromna potrzeba edukacji pacjentów i zapewnienia im sprofilowanej opieki farmaceutycznej jest zatem niezaprzeczalna. Co może zrobić farmaceuta dla pacjenta palacza?
- Data: 21.02.2023

Prezentacja przypadku pacjenta z przeglądu lekowego: ketoprofen i fotouczulenie
Do apteki zawitał pacjent z raną po oparzeniu po zbyt długim przebywaniu na słońcu oraz z bólem karku i pleców. Jaką w tym przypadku poradę farmaceutyczną powinien zastosować aptekarz? Dowiedz się, w jaki sposób ?
- Data: 14.02.2023

Badania profilaktyczne – najważniejsze informacje w ramach opieki farmaceutycznej
Temat badań profilaktycznych jest od zawsze żywo dyskutowany – czy to w aspekcie ekonomicznym, w zakresie budżetu i finansowania, czy też pod kątem dostępności metod lub też przewagi prewencji nad leczeniem. Ale równie istotna jest wiedza o tym,jakie badania należy wykonać z uwagi na wiek, płeć i obciążenia genetyczne oraz jak przekonać do ich zrobienia niezdecydowanych. Tu dużą rolę mogą odegrać farmaceuci.
- Data: 25.11.2022
- 1
- 2
- 3
- »
- ostatnia »
Aktualny numer Pokaż listę wydań »
Numer 66, kwiecień 2025 r.
