Jak radzić sobie ze stresem w pracy farmaceuty
W dzisiejszym świecie podwyższony poziom stresu jest codziennością, a rzeczywistość apteczna dostarcza farmaceucie go coraz więcej. Ciągłe zmiany legislacyjne wymuszają na kierownikach wiele zmian w prowadzeniu apteki, a te – stawiają wyzwania ich pracownikom.
- Data: 04.11.2024
Czy pracownikowi apteki, który był członkiem komisji wyborczej, przysługuje płatny dzień wolny
Mnogość wyborów na przestrzeni ostatnich kilku miesięcy spowodowała, że wielu pracowników, również aptek, skorzystało ze zwolnienia od pracy w związku z wykonywaniem zadań w komisjach wyborczych, po stronie pracodawców pojawia się więc pytanie, czy w takim przypadku pracownikowi należy się płatne zwolnienie?
- Data: 27.08.2024
Jak prowadzić ewidencje recept pro auctore oraz pro familiae
Możliwość wystawienia recepty pro auctore oraz pro familiae ma każdy farmaceuta posiadający prawo wykonywania zawodu i widniejący w Centralnym Rejestrze Farmaceutów. Nie ma znaczenia, czy pracuje w aptece ogólnodostępnej, szpitalnej, hurtowni, firmie farmaceutycznej, czy też nie pracuje, gdyż jest na emeryturze, urlopie macierzyńskim, wychowawczym bądź chwilowo realizuje się w inny sposób. Jednak wyzwaniem może być obowiązek ewidencjonowania tych recept.
- Data: 05.04.2024
Gabinet opieki farmaceutycznej – aspekty prawne i zawodowe
Wykonywanie zawodu farmaceuty ma na celu ochronę zdrowia pacjenta oraz ochronę zdrowia publicznego i polega na sprawowaniu opieki farmaceutycznej, udzielaniu usług farmaceutycznych, wykonywaniu zadań zawodowych oraz wykonywaniu innych czynności. Świadczenie usług w ramach opieki farmaceutycznej zostało więc ujednolicone i, co bardzo ważne, świadczenia opieki farmaceutycznej „przypisane są” do farmaceuty, a nie apteki, oznacza to więc, że farmaceuci mogą zakładać indywidualne gabinety opieki farmaceutycznej.
- Data: 26.02.2024
Istotne informacje dla farmaceuty na temat surowców recepturowych pochodzenia roślinnego
Roślinne surowce farmaceutyczne znalazły zastosowanie w sporządzaniu wielu postaci leków przeznaczonych zarówno do użytku zewnętrznego, jak i wewnętrznego. Stosuje sie je, aby: wykorzystać ich własne właściwości lecznicze (np. nalewki, soki, intrakty); uzupełnić własności lecznicze innych substancji czynnych zawartych w sporządzanym leku (np. oleje, syropy); umożliwić właściwe sporządzenie postaci leku (np. oleje jako rozpuszczalniki i podłoża dla substancji leczniczych); poprawić walory smakowe i zapachowe sporządzanych leków (np. olejki eteryczne i syropy).
- Data: 26.02.2024
Jakie uprawnienia przysługują pracownikom apteki będącym rodzicami
Przepisy Kodeksu pracy dają prawo pracownikowi, który wychowuje dziecko, do ukończenia przez nie 8. roku życia, do złożenia wniosku o elastyczną organizację pracy. Wniosek może mieć formę papierową lub elektroniczną i należy go złożyć w terminie nie krótszym niż 21 dni przed planowanym rozpoczęciem korzystania z elastycznej organizacji pracy. Co powinien zawierać wniosek oraz czy pracodawca zawsze musi go uwzględnić?
- Data: 30.01.2024
Do kiedy pracownik może wykorzystać urlop zaległy po zmianach przepisów
Jednym z praw pracowników wskazanych w Kodeksie pracy, w tym personelu apteki, jest prawo do urlopu. Niekiedy nie jest on wykorzystany w całości w ciągu roku, w którym nabywamy do niego prawo. Jak wówczas nakłonić pracownika do skorzystania z zaległego urlopu?
- Data: 30.01.2024
Jakie szkolenia powinien odbyć farmaceuta
Na stronie Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego zostały opublikowane zatwierdzone przez ministra zdrowia programy trzech kursów kwalifikacyjnych dla farmaceutów będących nową formą kształcenia podyplomowego. Dotyczą one szczepienia i badania kwalifikacyjnego do szczepienia przeciw COVID-19 i grypie, a także wykonywania wybranych badań diagnostycznych. Sprawdźmy szczegóły.
- Data: 22.12.2023
Jakie są wymagane lekarskie badania profilaktyczne dla pracowników
Od 1 lipca 2023 r. w Polsce zniesiono stan zagrożenia epidemicznego wprowadzonego po okresie epidemii. Ta data ma istotne znaczenie dla placówek medycznych mających status pracodawców. Zniesienie stanu zagrożenia epidemicznego wiąże się bowiem z powrotem w pełnym zakresie obowiązków w ramach pracowniczych profilaktycznych badań lekarskich personelu. Oto szczegóły.
- Data: 24.11.2023
Obowiązek ustawicznego kształcenia technika farmaceutycznego
Aby pozostać zarejestrowanym technikiem farmaceutycznym, osoba ta musi regularnie uczestniczyć w szkoleniach i doskonaleniu swoich umiejętności zawodowych. Obowiązek ustawicznego rozwoju zawodowego może być realizowany przez kształcenie podyplomowe lub doskonalenie zawodowe i odbywa się w 5-letnim okresie edukacyjnym, który rozpoczyna się z dniem 1 stycznia roku następującego po roku, w którym osoba uzyskała wpis do rejestru.
- Data: 24.10.2023