Jak należy wyposażyć pokój opieki farmaceutycznej w aptece
Lokal apteki musi spełniać wszystkie wymagania techniczne, sanitarnohigieniczne oraz bezpieczeństwa i higieny pracy określone dla budynku użyteczności publicznej i pomieszczeń pracy określone w odrębnych przepisach oraz szczegółowe wymogi określone w rozporządzeniu ministra zdrowia z 31 grudnia 2022 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie wykazu pomieszczeń wchodzących w skład powierzchni podstawowej i pomocniczej aptek. Liczba pomieszczeń apteki oraz ich powierzchnia, kształt i wyposażenie muszą gwarantować prawidłowe funkcjonowanie apteki.
- Data: 23.01.2023
Rozporządzenie w sprawie podstawowych warunków prowadzenia apteki – najtrudniejsze wyzwania dla farmaceutów
Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie podstawowych warunków prowadzenia apteki lokal apteki powinien być wyposażony w urządzenia monitorujące w sposób ciągły warunki w zakresie pomiaru temperatury i wilgotności powietrza w pomieszczeniach, gdzie przechowywane są leki. Ponadto należy kierować do badania leki recepturowe i apteczne sporządzane w aptece nie rzadziej niż raz na 3 lata, w tym ponoszenia kosztów tych badań.Farmaceuta lub technik farmaceutyczny będzie miał zindiwidualizowany dostęp do systemu elektronicznego, aby móc przypisać dokumenty dotyczące danej sprzedaży konkretnemu farmaceucie lub technikowi farmaceutycznemu. Ich tożsamość będzie jednoznacznie określona i uwierzytelniona. Więcej przeczytasz w prawowaptece.pl
- Data: 28.12.2022
Reklama apteki – wybrane orzeczenia sądów i organów inspekcji farmaceutycznej
Gdzie przebiega granica dozwolonych prawem form promocji apteki? Czy każde działanie marketingowe w tym zakresie należy traktować jako naruszenie ustawowego zakazu? Odpowiedź brzmi – to zależy – od formy, contentu, narzędzia marketingu, zastosowanych w procesie kreowania danej informacji.
- Data: 15.11.2022
Jakie trzeba mieć uprawnienia, aby sprawować opiekę farmaceutyczną
Wykonywanie zawodu farmaceuty m a na celu ochronę zdrowia pacjenta oraz ochronę zdrowia publicznego i polega na sprawowaniu opieki farmaceutycznej, udzielaniu usług farmaceutycznych, wykonywaniu zadań zawodowych oraz wykonywaniu innych czynności określonych ustawą. Na farmaceucie ciąży zatem szereg obowiązków, a ich właściwa realizacja zagwarantowana została odpowiednim przygotowaniem do wykonywania zawodu farmaceuty.
- Data: 27.09.2022
Jakie szczepienia będzie można wykonywać w aptece już od września
W ostatnim czasie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o zakończeniu finansowania szczepień wykonywanych przez farmaceutów. W rezultacie pojawiły się obawy o przyszłość szczepień w aptekach. Od kilku tygodni resort zdrowia przekonuje jednak, że z projektu się nie wycofuje, a wręcz chce go rozszerzać.
- Data: 04.09.2022
Czy konieczne jest przechowywanie w aptece kopii rachunków z paragonem
Wystawiając rachunek uproszczony dla klientów apteki, tworzymy kopię rachunku, do której podczepiamy paragon fiskalny. W ten sposób w archiwum tworzy się ogrom dokumentów, które należy przechowywać 5 lat. Czy istnieje zatem bezwzględny obowiązek przechowywania kopii rachunków z paragonem, czy może istnieje inny sposób archiwizacji rachunków pacjentów?
- Data: 31.07.2022
Jak przygotować aptekę na nowe rozwiązania w systemach informatycznych
Szykują się duże zmiany w aptekach. Sprzedaż leku będzie przypisana do konkretnego farmaceuty lub technika farmaceutycznego, po zalogowaniu się do systemu. Dostęp do niego będzie indywidualnie zdefiniowany dla każdego użytkownika. Tak wynika z projektu rozporządzenia w sprawie podstawowych warunków prowadzenia apteki.
- Data: 29.06.2022
Czy opieka farmaceutyczna może być sprawowana przez farmaceutów poza apteką
Opieka farmaceutyczna przez lata nie miała swojej definicji. Różne osoby w środowisku medycznym do jej zakresu kwalifikowały inne usługi. Przez to nie była ona ujednolicona. Dopiero ustawa o zawodzie farmaceuty z 10 grudnia 2020 r. wprowadziła do polskiego porządku prawnego pojęcie opieki farmaceutycznej. Zgodnie z tym aktem prawnym opieka farmaceutyczna to świadczenie zdrowotne udzielane przez farmaceutę i stanowiące udokumentowany proces, w którym farmaceuta współpracuje zarówno z pacjentem, jak i z lekarzem prowadzącym leczenie pacjenta, a w razie potrzeby z przedstawicielami innych zawodów medycznych, czuwa nad prawidłowym przebiegiem indywidualnej farmakoterapii.Ustawa ta określa także dokładnie, jakie czynności kryją się pod pojęciem opieki farmaceutycznej.
- Data: 02.06.2022
- « pierwsza
- «
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- »
- ostatnia »