
Jakie będą zmiany w zakresie zatrudniania farmaceutów szpitalnych
Przepisy ustawy o zawodzie farmaceuty znowelizowały sposób funkcjonowania farmaceutów w systemie ochrony zdrowia. Jednym z istotnie zmienionych obszarów jest określenie minimalnychnorm zatrudnienia personelu fachowego zarówno w aptekach szpitalnych, jak i ogólnodostępnych.
- Data: 25.05.2023

Recepta weterynaryjna – jak należy ją realizować
Recepty weterynaryjne obok recept lekarskich, pielęgniarskich i farmaceutycznych umożliwiają zakup w aptece produktów leczniczych z kategorią dostępności Rp. oraz Rpw. Mogą one być wystawiane tylko i wyłącznie przez lekarza weterynarii. Uprawniają one do zakupu leków dla zwierząt, które z reguły są stosowane tylko i wyłącznie u ludzi.
- Data: 25.05.2023

Warunki prowadzenia apteki – jak zmieni się wymóg całodobowego monitorowania temperatury w aptekach
Rozporządzenie nakładające obowiązek całodobowego monitorowania temperatury w określonych pomieszczeniach i urządzeniach w aptece weszło w życie. Dało ono aptekom dwunastomiesięczny okres na dostosowanie się do tego wymogu. Obecnie procedowany jest jednak projekt zmiany rozporządzenia, który ma wydłużyć ten termin. Kiedy obowiązek całodobowego monitorowania temperatury wejdzie w życie i czy w ogóle będzie miał zastosowanie do aptek?
- Data: 28.04.2023

Czy istnieje obowiązek informowania o zmianach w zatrudnieniu w aptece
Prawo wykonywania zawodu farmaceuty oraz obowiązek przynależności do samorządu zawodu farmaceuty wiąże się z nadzorem sprawowanym przez właściwy samorząd aptekarski nad wykonywaniem zawodu farmaceuty. Każdy farmaceuta obowiązany jest zatem do informowania właściwej okręgowej izby aptekarskiej, której jest członkiem, o podjęciu, zmianie miejsca lub zakończeniu wykonywania zawodu.
- Data: 22.03.2023

Jakie są najważniejsze zasady serializacji leków przyjmowanych do apteki
Podrobione produkty lecznicze stanowią duży problem na skalę światową. Głównie polega on na dynamicznym i globalnym rozwoju zjawiska fałszowania produktów leczniczych. Poza – najczęściej – ceną produktu główną różnicą pomiędzy lekiem oryginalnym a sfałszowanym jest brak występowania w tym drugim substancji czynnych. W lekach sfałszowanych często znajduje się niewłaściwa dawka substancji czynnej, której może być zbyt dużo lub zbyt mało, bądź jej nieaktywny farmakologicznie izomer. Znaczącym problemem są także nieodpowiednie proporcje składników całego produktu oraz obecność zanieczyszczeń i substancji trudnych do zidentyfikowania. Podrobiony lek można rozpoznać często poprzez brak obecności zabezpieczeń, inne wymiary opakowania lub zmienioną czcionkę.
- Data: 21.02.2023

Jak należy wyposażyć pokój opieki farmaceutycznej w aptece
Lokal apteki musi spełniać wszystkie wymagania techniczne, sanitarnohigieniczne oraz bezpieczeństwa i higieny pracy określone dla budynku użyteczności publicznej i pomieszczeń pracy określone w odrębnych przepisach oraz szczegółowe wymogi określone w rozporządzeniu ministra zdrowia z 31 grudnia 2022 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie wykazu pomieszczeń wchodzących w skład powierzchni podstawowej i pomocniczej aptek. Liczba pomieszczeń apteki oraz ich powierzchnia, kształt i wyposażenie muszą gwarantować prawidłowe funkcjonowanie apteki.
- Data: 23.01.2023

Rozporządzenie w sprawie podstawowych warunków prowadzenia apteki – najtrudniejsze wyzwania dla farmaceutów
Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie podstawowych warunków prowadzenia apteki lokal apteki powinien być wyposażony w urządzenia monitorujące w sposób ciągły warunki w zakresie pomiaru temperatury i wilgotności powietrza w pomieszczeniach, gdzie przechowywane są leki. Ponadto należy kierować do badania leki recepturowe i apteczne sporządzane w aptece nie rzadziej niż raz na 3 lata, w tym ponoszenia kosztów tych badań.Farmaceuta lub technik farmaceutyczny będzie miał zindiwidualizowany dostęp do systemu elektronicznego, aby móc przypisać dokumenty dotyczące danej sprzedaży konkretnemu farmaceucie lub technikowi farmaceutycznemu. Ich tożsamość będzie jednoznacznie określona i uwierzytelniona. Więcej przeczytasz w prawowaptece.pl
- Data: 28.12.2022

Reklama apteki – wybrane orzeczenia sądów i organów inspekcji farmaceutycznej
Gdzie przebiega granica dozwolonych prawem form promocji apteki? Czy każde działanie marketingowe w tym zakresie należy traktować jako naruszenie ustawowego zakazu? Odpowiedź brzmi – to zależy – od formy, contentu, narzędzia marketingu, zastosowanych w procesie kreowania danej informacji.
- Data: 15.11.2022
- « pierwsza
- «
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- »
- ostatnia »
Aktualny numer Pokaż listę wydań »
Numer 66, kwiecień 2025 r.
