Jakie są najważniejsze zasady serializacji leków przyjmowanych do apteki

Marzena Pytlarz-Pietraszko

Autor: Marzena Pytlarz-Pietraszko

Dodano: 21 lutego 2023
82b02e075c795d031b4ce9b7d0908331be56888c-xlarge (8)

Podrobione produkty lecznicze stanowią duży problem na skalę światową. Głównie polega on na dynamicznym i globalnym rozwoju zjawiska fałszowania produktów leczniczych. Poza – najczęściej – ceną produktu główną różnicą pomiędzy lekiem oryginalnym a sfałszowanym jest brak występowania w tym drugim substancji czynnych. W lekach sfałszowanych często znajduje się niewłaściwa dawka substancji czynnej, której może być zbyt dużo lub zbyt mało, bądź jej nieaktywny farmakologicznie izomer. Znaczącym problemem są także nieodpowiednie proporcje składników całego produktu oraz obecność zanieczyszczeń i substancji trudnych do zidentyfikowania. Podrobiony lek można rozpoznać często poprzez brak obecności zabezpieczeń, inne wymiary opakowania lub zmienioną czcionkę.

Z artykułu dowiesz się:

  • Serializacja leków nakłada na producentów produktów leczniczych obowiązek umieszczania na ich opakowaniach dwóch rodzajów zabezpieczeń. 
  • Serializacja i weryfikacja produktów leczniczych dotyczy wyłącznie leków wydawanych na receptę.
  • Głównym celem serializacji leków jest posiadanie indywidualnego i wyłącznego identyfikatora związanego z każdą jednostką leku.
  • Więcej na temat serializacji leków przeczytasz na prawowaptece.pl

 

Szacuje się, że zyski z tego nieczystego interesu co roku wynoszą około 200 mld euro, a nawet 50% leków sprzedawanych przez Internet to fałszywki. Aby ukrócić ten niebezpieczny proceder i zagwarantować obywatelom dostęp wyłącznie do oryginalnych produktów leczniczych, w Polsce 9 lutego 2019 r. wprowadzona została serializacja leków. Obowiązek ten nakłada tzw. dyrektywa fałszywkowa, czyli unijne rozporządzenie obowiązujące w krajach członkowskich. Weryfikację autentyczności leków ułatwia serializacja leków, która nakłada na producentów produktów leczniczych obowiązek umieszczania na ich opakowaniach dwóch rodzajów zabezpieczeń. 

Serializacja jest procesem przypisywania unikalnego numeru seryjnego każdej jednostce produktu oferowanego do sprzedaży. Przykładem serializacji są procesy takie jak: znakowanie opakowań lub znakowanie żywności. Oznakowanie produktu wiąże się z nadaniem niepowtarzalnego numeru seryjnego powiązanego z informacjami o producencie produktu, dacie ważności, numerze partii i umożliwia śledzenie produktu w całym łańcuchu dostaw.

Unikalny numer rozpoznawczy

Jednym z ostatnich wymagań co do poprawy jakości leków jest ich identyfikowalność. Serializacja leków to praktyka, która zapewnia unikalny numer rozpoznawczy dla każdej jednostki leku. Podany numer może służyć do śledzenia i uwierzytelniania produktów w łańcuchu dystrybucji, co pozwala na identyfikację podróbek. W numerze seryjnym należy wprowadzić kilka zasadniczych elementów: kod produktu, który może podać podstawowe cechy, takie jak nazwa, postać farmaceutyczna, stężenie, opakowanie, numer partii, data ważności oraz numer seryjny uzyskany za pomocą skomputeryzowanego algorytmu. Numer seryjny musi być unikalny i nie może się powtarzać przez co najmniej pięć lat od jego wprowadzenia na rynek.

Zabezpieczony lek sprawdzany jest w obiegu otwartym lub aptece poprzez odczyt kodu kreskowego i otrzymuje od zintegrowanego systemu komputerowego potwierdzenie jego autentyczności, dzięki czemu w razie potrzeby można go wycofać z eksploatacji i zapewnić bezpieczeństwo pacjentowi. Jeśli proces wykaże niezgodność, system komputerowy generuje ostrzeżenie, a lek jest wycofywany, a następnie sprawdzany. Pacjent otrzymuje kolejny lek, zweryfikowany pod kątem autentyczności, i ma całkowitą gwarancję, że produkt jest oryginalny, ryzyko sfałszowania zbliża się do zera.

Mechanizm serializacji i weryfikacji produktów leczniczych dotyczy wyłącznie leków wydawanych na receptę i nie jest wymagany w przypadku leków dostępnych bez recepty, suplementów diety i wyrobów medycznych.

Obowiązki farmaceuty przy badaniu autentyczności leku

Zgodnie z art. 25 rozporządzenia delegowanego komisji (UE) 2016/161 z 2 października 2015 r. uzupełniającego dyrektywę 2001/83/WE Parlamentu Europejskiego i Rady przez określenie szczegółowych zasad dotyczących zabezpieczeń umieszczanych na opakowaniach produktów leczniczych stosowanych u ludzi: „Osoby upoważnione lub uprawnione do dostarczania pacjentom produktów leczniczych weryfikują zabezpieczenia i wycofują niepowtarzalny identyfikator każdego produktu leczniczego zawierającego zabezpieczenia dostarczanego przez nich pacjentom w momencie dostarczenia go pacjentowi”. Przepis nie zabrania dokonywania dodatkowej weryfikacji na innym etapie, np. w czasie przyjmowania dostawy do apteki. Wdrożenie weryfikacji podczas przyjęcia dostaw pozwoli na minimalizację prawdopodobieństwa wystąpienia alertu podczas wydawania leku pacjentowi.

Zanim farmaceuta wyda lek, powinien:

1) sprawdzić wizualnie obecność, a także stan zabezpieczenia na opakowaniu,

2) zeskanować kod 2D, który znajduje się na opakowaniu, w celu przeprowadzenia weryfikacji i wycofania niepowtarzalnego identyfikatora. 

W przypadku wystąpienia alertu trzeba przeprowadzić jego analizę mającą na celu ustalenie, czy lek może zostać wydany pacjentowi. W zgodzie z art. 30 rozporządzenia: „Jeżeli osoby upoważnione lub uprawnione do dostarczania pacjentom produktów leczniczych mają powody sądzić, że opakowanie produktu leczniczego zostało naruszone lub weryfikacja zabezpieczeń produktu leczniczego wskazuje na to, że produkt może nie być autentyczny, osoby upoważnione lub uprawnione do dostarczania pacjentom produktów leczniczych nie dostarczają produktu i niezwłocznie informują o tym odpowiednie właściwe organy”.

Aby potwierdzić oryginalność leku, należy: 

1. Sprawdzić, czy lek podlega serializacji.

2. Porównać dane odczytane po zeskanowania znajdujące się w systemie aptecznym z danymi, które znajdują się na opakowaniu.

3. W przypadku wystąpienia alertu, gdy lek podlega serializacji, a odczytane dane są zgodne z danymi znajdującymi się na opakowaniu, należy sprawdzić, czy na skrzynkę e-mail wskazaną we wniosku o wydanie certyfikatu przez fundację KOWAL wysłano informację z wyjaśnieniem przyczyn alertu, i postępować zgodnie z podanymi w niej zaleceniami. 

4. W przypadku braku informacji zwrotnej opakowanie wywołujące alert powinno zostać wyłączone ze sprzedaży do czasu uzyskania informacji e-mail z fundacji KOWAL.

5. Wypełnić formularz zgłoszeniowy.

6. W przypadku przedłużającego się czasu oczekiwania trzeba ponowić weryfikację leku. 

7. W przypadku uzyskania potwierdzenia podejrzenia sfałszowania leku z fundacji KOWAL trzeba o tym fakcie powiadomić Główny Inspektorat Farmaceutyczny. Lek nie powinien zostać wydany pacjentowi.

Ochrona pacjentów przed podrabianymi lekami

Głównym celem serializacji farmaceutyków jest posiadanie indywidualnego i wyłącznego identyfikatora związanego z każdą jednostką leku. Międzynarodowa mobilizacja oraz bezpieczeństwo i polityka publiczna pomogą zarówno władzom, jak i ludności chronić się przed podrabianymi lekami. Kody kreskowe 2D do szczepionek, wyrobów medycznych lub leków mogą pomóc odpowiedzialnym organizacjom poprzez promowanie wydajnego procesu inwentaryzacji, a także niezbędnych danych w sposobach dystrybucji na całym świecie.

Podmiot prowadzący aptekę ogólnodostępną, aptekę szpitalną, punkt apteczny lub dział farmacji szpitalnej, który nie realizuje obowiązków serializacji, podlega karze pieniężnej w wysokości do 20.000 zł.

Autor: Marzena Pytlarz-Pietraszko
Marzena Pytlarz-Pietraszko

Autor: Marzena Pytlarz-Pietraszko

Ukończyła aplikację radcowską przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji oraz studiów podyplomowych „Prawa gospodarczego i handlowego" Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Uczestniczka studiów podyplomowych „Prawa medycznego i bioetyki" organizowanych na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Kierownik działu prawnego w Centrum Nowoczesnej Rehabilitacji i Opieki TriVita, właściciel PCC Legal.

Numer 55, maj 2024 r.

Numer 55, maj 2024 r.
Dostępny w wersji elektronicznej