
Zmiany dotyczące dyżurów aptek finansowanych przez płatnika publicznego NFZ
Głównym celem nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych było rozszerzenie uprawnień do wystawiania recept poprzez zmianę przepisów w ten sposób, że osobą uprawnioną do wystawiania recept na darmowe leki, środki lub wyroby będzie osoba posiadająca uprawnienie do preskrypcji wynikające wprost z wykonywania przez nią zawodu medycznego i jeżeli prawo to zapisano w przepisach regulujących zasady wykonywania danego zawodu medycznego. Jednak istotne zmiany zostały również wprowadzone w dyżurach aptek finansowanych przez NFZ.
- Data: 27.03.2025

Bez decyzji nie można w rejestrze określić apteki jako „nieaktywnej”
Organ nadzoru farmaceutycznego nie może dokonać takiej zmiany bez prawomocnej decyzji dotyczącej wygaśnięcia zezwolenia na prowadzenie apteki. To ważne przypomnienie o konieczności przestrzegania procedur prawnych w rejestrze aptek, które mają kluczowe znaczenie dla funkcjonowania aptek ogólnodostępnych. Przeczytaj pełny artykuł, aby lepiej zrozumieć ramy prawne i ich wpływ na status aptek.
- Data: 04.03.2025
Kalkulator: Ryczałt przedsiębiorcy
Przedsiębiorcy, którzy wybiorą ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, muszą pamiętać o zmianach w stawkach. Niektóre stawki ryczałtu zostały obniżone. Przedsiębiorcy, którzy zastanawiają się nad wyborem ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, mogą skorzystać z naszego kalkulatora i przeanalizować, czy ta forma będzie opłacalna. Przedstawiamy też najważniejsze informacje o ryczałcie od przychodów ewidencjonowanych, które będą pomocne w podjęciu decyzji.
- Data: 01.02.2025

Jak apteki mogą radzić sobie ze skutkami powodzi – praktyczny poradnik
Powódź w 2024 roku nie tylko znacząco wpłynęła na życie wielu tysięcy ludzi, lecz również obnażyła braki rozwiązań ustawowych w tak ciężkim okresie, jakim jest klęska żywiołowa. Ustawodawca postanowił zatem zmienić ten stan rzeczy, przyjmując na przestrzeni ostatnich miesięcy wiele rozwiązań mających usprawnić funkcjonowanie w obecnej rzeczywistości, a część z tych rozwiązań dotyczy właśnie aptek.
- Data: 30.01.2025

Do nocnych lub świątecznych dyżurów należy wyznaczyć aptekę, która im podoła
Zarząd powiatu lub prezydent miasta, wyznaczając aptekę do pełnienia dyżurów nocnych lub świątecznych, musi uprzednio ustalić, czy dana apteka jest w stanie zapewnić właściwą realizację zadań dotyczących zaspokojenia potrzeb ludności w zakresie zaopatrzenia w leki i wyroby medyczne, w tym odpowiednią liczbę personelu i odpowiedni asortyment; bez tych ustaleń, a zwłaszcza gdy apteka wyraźnie deklaruje brak możliwości wypełnienia ustawowych obowiązków w zakresie dyżurów, wyznaczenie takiej apteki będzie sprzeczne z ustawą, a stosowna uchwała lub zarządzenie w tej kwestii – nieważne. Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim z 7 sierpnia 2024 r. (sygn. akt II SA/Go 261/24).
- Data: 30.12.2024

Na czym polega odpowiedzialność prawna i zawodowa farmaceuty
Zawód farmaceuty jest samodzielnym zawodem medycznym, który może wykonywać osoba, która spełnia określone wymagania. Co ważne, farmaceuta podlega obowiązkowi wpisu do rejestru farmaceutów prowadzonego przez okręgową radę aptekarską, która przyznała prawo wykonywania zawodu farmaceuty, i każdy farmaceuta jest obowiązany przestrzegać zasad etyki i deontologii zawodowej, godnie zachowywać się i sumiennie wykonywać swoje obowiązki zawodowe oraz zachować w tajemnicy wiadomości dotyczące zdrowia pacjenta, uzyskane w związku z wykonywaniem zawodu.
- Data: 30.12.2024

Jak złożyć wniosek do Centralnego Rejestru Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego
Na mocy ustawy o niektórych zawodach medycznych utworzony został Centralny Rejestr Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego (dalej: Centralny Rejestr lub Rejestr), wpis do tego Rejestru jest obligatoryjny m.in. dla techników farmaceutycznych. Sprawdź, jak krok po kroku wykonać tę procedurę.
- Data: 08.12.2024

Jednoosobowy wspólnik spółki prowadzącej aptekę nie może być pracownikiem w tej aptece
Pracownica apteki, która otrzymała 100% udziałów w spółce prowadzącej tą aptekę, przestaje być jej pracownicą, a staje się tylko jedyną wspólniczką spółki prowadzącej aptekę i na tej podstawie ma być zgłoszona obowiązkowo do ubezpieczeń społecznych. Sprawdź postanowienie Sądu Najwyższego z 28 sierpnia 2024 r. (sygn. akt III USK 33/24).
- Data: 05.12.2024

Jaki wpływ na regulacje rynku aptek ma wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 18 września 2024 roku
Sprawa ustawy „Apteka dla Aptekarza 2.0” stanowi przykład wyzwań związanych z procedurą legislacyjną w Polsce, a także problemów wynikających z kryzysu konstytucyjnego. Choć Trybunał Konstytucyjny orzekł o niezgodności procedury uchwalenia ustawy z Konstytucją, sytuacja prawna pozostaje niejasna, co stawia polski rynek aptek przed niepewną przyszłością.
- Data: 04.11.2024

Standardy ochrony małoletnich – wytyczne dla aptek
15 sierpnia 2024 r. był ostatecznym terminem do wprowadzenia standardów ochrony małoletnich i choć na przygotowanie i wdrożenie standardów ustawodawca przewidział 6 miesięcy, to w przypadku niektórych podmiotów dopiero niedawno okazało się, że wprowadzenie standardów jest konieczne. Mowa oczywiście o aptekach, gdyż tak naprawdę dopiero w przeddzień wejścia w życie przepisów okazało się, że i apteki muszą wdrożyć standardy ochrony małoletnich.
- Data: 30.09.2024
Aktualny numer Pokaż listę wydań »
Numer 66, kwiecień 2025 r.
