Do nocnych lub świątecznych dyżurów należy wyznaczyć aptekę, która im podoła
Zarząd powiatu lub prezydent miasta, wyznaczając aptekę do pełnienia dyżurów nocnych lub świątecznych, musi uprzednio ustalić, czy dana apteka jest w stanie zapewnić właściwą realizację zadań dotyczących zaspokojenia potrzeb ludności w zakresie zaopatrzenia w leki i wyroby medyczne, w tym odpowiednią liczbę personelu i odpowiedni asortyment; bez tych ustaleń, a zwłaszcza gdy apteka wyraźnie deklaruje brak możliwości wypełnienia ustawowych obowiązków w zakresie dyżurów, wyznaczenie takiej apteki będzie sprzeczne z ustawą, a stosowna uchwała lub zarządzenie w tej kwestii – nieważne. Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim z 7 sierpnia 2024 r. (sygn. akt II SA/Go 261/24).
- Data: 30.12.2024
Na czym polega odpowiedzialność prawna i zawodowa farmaceuty
Zawód farmaceuty jest samodzielnym zawodem medycznym, który może wykonywać osoba, która spełnia określone wymagania. Co ważne, farmaceuta podlega obowiązkowi wpisu do rejestru farmaceutów prowadzonego przez okręgową radę aptekarską, która przyznała prawo wykonywania zawodu farmaceuty, i każdy farmaceuta jest obowiązany przestrzegać zasad etyki i deontologii zawodowej, godnie zachowywać się i sumiennie wykonywać swoje obowiązki zawodowe oraz zachować w tajemnicy wiadomości dotyczące zdrowia pacjenta, uzyskane w związku z wykonywaniem zawodu.
- Data: 30.12.2024
Jak złożyć wniosek do Centralnego Rejestru Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego
Na mocy ustawy o niektórych zawodach medycznych utworzony został Centralny Rejestr Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego (dalej: Centralny Rejestr lub Rejestr), wpis do tego Rejestru jest obligatoryjny m.in. dla techników farmaceutycznych. Sprawdź, jak krok po kroku wykonać tę procedurę.
- Data: 08.12.2024
Jednoosobowy wspólnik spółki prowadzącej aptekę nie może być pracownikiem w tej aptece
Pracownica apteki, która otrzymała 100% udziałów w spółce prowadzącej tą aptekę, przestaje być jej pracownicą, a staje się tylko jedyną wspólniczką spółki prowadzącej aptekę i na tej podstawie ma być zgłoszona obowiązkowo do ubezpieczeń społecznych. Sprawdź postanowienie Sądu Najwyższego z 28 sierpnia 2024 r. (sygn. akt III USK 33/24).
- Data: 05.12.2024
Jaki wpływ na regulacje rynku aptek ma wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 18 września 2024 roku
Sprawa ustawy „Apteka dla Aptekarza 2.0” stanowi przykład wyzwań związanych z procedurą legislacyjną w Polsce, a także problemów wynikających z kryzysu konstytucyjnego. Choć Trybunał Konstytucyjny orzekł o niezgodności procedury uchwalenia ustawy z Konstytucją, sytuacja prawna pozostaje niejasna, co stawia polski rynek aptek przed niepewną przyszłością.
- Data: 04.11.2024
Standardy ochrony małoletnich – wytyczne dla aptek
15 sierpnia 2024 r. był ostatecznym terminem do wprowadzenia standardów ochrony małoletnich i choć na przygotowanie i wdrożenie standardów ustawodawca przewidział 6 miesięcy, to w przypadku niektórych podmiotów dopiero niedawno okazało się, że wprowadzenie standardów jest konieczne. Mowa oczywiście o aptekach, gdyż tak naprawdę dopiero w przeddzień wejścia w życie przepisów okazało się, że i apteki muszą wdrożyć standardy ochrony małoletnich.
- Data: 30.09.2024
Apteka ma pełnić wyznaczony przez powiat dyżur nocny i sobotnio-niedzielny
Wyznaczenie przez radę powiatu większości dyżurów nocnych i niedzielno-świątecznych dla aptek znajdujących się w jednym, głównym lub największym mieście danego powiatu jest zgodne z Prawem farmaceutycznym – jeżeli w ten sposób zostaną zrealizowane potrzeby ludności w zakresie usług farmaceutycznych. Sprawdź wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 13 lutego 2024 r. (sygn. akt II GSK 1363/20).
- Data: 27.08.2024
Nowe wymagania dotyczące wystawiania recept rocznych
1 marca 2024 r. zmienił się sposób, w jaki lekarze opisują na e-receptach dawkowanie leku. Wystawiający recepty roczne mogą korzystać z nowej funkcji systemu, która podpowiada im, ile dawek leku mają każdorazowo wydać pacjentowi, który ma roczną e-receptę. Z tego powodu zmienił się też sposób, w jaki lekarze opisują dawkowanie preparatów.
- Data: 28.07.2024
Za brak nadzoru nad obrotem lekami psychotropowymi kierownik apteki będzie surowo ukarany
Leki i produkty medyczne zawierające substancje psychotropowe oraz obrót nimi podlega szczególnej kontroli prawnej sprawowanej przez organy nadzoru farmaceutycznego, uchybienia i brak należytej kontroli nad obrotem tymi specyfikami obciąża kierownika apteki, która miała dostarczać je wskazanemu podmiotowi leczniczemu i jest to bardzo poważne przewinienie, uzasadniające wymierzenie kary czasowego zawieszenia prawa wykonywania zawodu. Sprawdź postanowienie Sądu Najwyższego z 5 czerwca 2024 r. (sygn. akt II ZK 4/24).
- Data: 28.07.2024
Nieobecność w aptece grozi zawieszeniem wykonywania zawodu
Nieusprawiedliwione opuszczenie stanowiska pracy przez farmaceutę – kierownika apteki szpitalnej – w godzinach pracy tej apteki oraz dopuszczenie do wykonywania czynności aptekarskich przez osobę nieuprawnioną, bez osobistego nadzoru, stanowi poważne przewinienie zawodowe, za które grozi kara zawieszenia prawa wykonywania zawodu. Sprawdź postanowienie Sądu Najwyższego z 14 lutego 2024 r. (sygn. akt II ZK 114/22).
- Data: 28.06.2024