Liczba punktów edukacyjnych dla techników farmaceutycznych
Rozporządzenie ministra zdrowia z 19 kwietnia 2024 r. w sprawie ustawicznego rozwoju zawodowego osób wykonujących niektóre zawody medyczne określa formy samokształcenia oraz liczbę punktów edukacyjnych za poszczególne formy ustawicznego rozwoju zawodowego wraz z dokumentami potwierdzającymi ich realizację oraz liczbę punktów niezbędnych do zaliczenia obowiązku doskonalenia zawodowego. Nowe przepisy obowiązują od 15 maja.
- Data: 31.05.2024
Automatyzacja w wyliczaniu ilości leku
Od 1 marca 2024 r., na mocy art. 96a ust. 7ab ustawy Prawo farmaceutyczne, obowiązują nowe zasady dotyczące ilości leku dla pacjentów na okres dłuższy niż 120 dni. Kluczową zmianą jest wprowadzenie systemu teleinformatycznego (P1), który automatycznie oblicza ilość przepisywanych leków, środków spożywczych lub wyrobów medycznych. Wymaga to wystawienia e-recepty według nowego schematu zapisania informacji o dawkowaniu. Ministerstwo Zdrowia wydłużyło okres przejściowy do 8 maja 2024 r., umożliwiając tym samym wystawianie recept na starych zasadach do tego czasu.
- Data: 26.04.2024
Reklama drogerii nie jest reklamą apteki – jeżeli nie ma w niej produktów aptecznych
Samo użycie w reklamie drogerii i produktów drogeryjnych (takich jak kosmetyki czy suplementy diety) loga i nazwy identycznej z oznaczeniami aptek należących do tego samego właściciela nie oznacza, że mamy do czynienia z niedozwoloną reklamą apteki. Ocena taka zależy od rodzaju reklamowanego produktu i treści przekazu promocyjnego. Sprawdź wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 7 grudnia 2023 r., sygn. II GSK 1127/20.
- Data: 26.04.2024
Jak wstawić receptę farmaceutyczna na podstawie rozporządzenia w sprawie tabletki „dzień po"
Od 1 maja ma zacząć obowiązywać rozporządzenie ministra zdrowia, które zakłada dostępność antykoncepcji awaryjnej, tzw. tabletki „dzień po” dla osób powyżej 15 lat, po przeprowadzeniu stosownego wywiadu. Projekt w tej sprawie jest konsultowany. Wcześniej, 29 marca prezydent Andrzej Duda zawetował nowelizację Prawa farmaceutycznego, która umożliwiała dostęp bez recepty na tabletkę „dzień po" dla osób powyżej 15 lat.
- Data: 11.04.2024
Nie wolno instalować bankomatów w aptekach – najnowsze stanowisko sądu
Bankomaty lub podobne urządzenia nie mogą znajdować się w lokalu aptecznym, gdyż instalacja tego typu urządzeń nie jest przewidziana w rozporządzeniu w sprawie szczegółowych wymogów, jakim powinien odpowiadać lokal apteki. Sprawdź wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 13 lutego 2024 r. (sygn. akt II GSK 1350/20).
- Data: 05.04.2024
Tabletka „dzień po” będzie dostępna bez recepty
W Polsce od 2017 roku tabletka „dzień po” jest dostępna wyłącznie na receptę. Jednak zgodnie z najnowszymi propozycjami zmian przepisów ten kontrowersyjny dla wielu osób stan zostanie zmieniony. Sejm przyjął właśnie projekt ustawy, który przywraca dostępność do wybranych środków antykoncepcji awaryjnej bez recepty. Ustawa czeka teraz na dalsze etapy procesu legislacyjnego.
- Data: 05.04.2024
Tabletka „dzień po” będzie dostępna bez recepty
Tabletka „dzień po" to popularny sposób na antykoncepcję awaryjną. W Polsce od 2017 r. dostępna jest ona wyłącznie na receptę. Wszystko wskazuje jednak na to, że ten kontrowersyjny dla wielu osób stan zostanie zmieniony. Sejm przyjął właśnie projekt ustawy, który przywraca dostępność do wybranych środków antykoncepcji awaryjnej bez recepty. Ustawa czeka teraz na dalsze etapy procesu legislacyjnego.
- Data: 28.02.2024
Czym jest import równoległy leków i jakie ma znaczenie dla pacjentów
Import równoległy leków jest złożonym procesem, który wprowadza dynamiczne zmiany na europejskim rynku farmaceutycznym. Ta praktyka, oparta na swobodzie przepływu towarów w ramach Europejskiego Obszaru Gospodarczego, umożliwia przedsiębiorcom sprowadzanie wyrobów leczniczych z jednego kraju EOG do drugiego. Kluczowym elementem tego procesu jest równoczesne wprowadzenie na rynek tego samego produktu leczniczego przez bezpośredniego producenta oraz importera, a w konsekwencji z korzyścią dla pacjenta.
- Data: 26.02.2024
Kalkulator: Przedsiębiorca na podatku liniowym
W przypadku opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej według stawki liniowej osiągnięte dochody są opodatkowane 19% stawką podatkową. Niezależnie od wysokości osiągniętego dochodu stawka podatku jest zawsze taka sama. Z opodatkowania według stawki liniowej mogą skorzystać wyłącznie osoby, które osiągają dochody: z działalności gospodarczej, z działów specjalnych produkcji rolnej. Skorzystaj z kalkulatora podatku liniowego i zobacz, czy taka forma opodatkowania Ci się opłaca.
- Data: 01.02.2024
Czy lekarze powinni wystawiać recepty tylko na 4 miesiące?
Zmiany w zakresie ilości leku, jaką można wydać z recepty, są wprowadzane etapami. Od 21 września 2023 r. maksymalna porcja leku, jaką można wydać z recepty, to ilość na 120 dni stosowania. Recepty mogą być jednak przepisane przez lekarza na dłuższą kurację, tu nic się nie zmienia. Nie została bowiem zlikwidowana recepta roczna. Lekarz wciąż może przepisać lek na 365 dni. Jest to często spotykana praktyka w przypadku pacjentów chorych przewlekle. Na takiej recepcie przepisuje się zwykle większą liczbę opakowań, by pacjent nie musiał umawiać comiesięcznych wizyt u lekarza.
- Data: 30.01.2024
- « pierwsza
- «
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- »
- ostatnia »