
Apteka ma pełnić wyznaczony przez powiat dyżur nocny i sobotnio-niedzielny
Wyznaczenie przez radę powiatu większości dyżurów nocnych i niedzielno-świątecznych dla aptek znajdujących się w jednym, głównym lub największym mieście danego powiatu jest zgodne z Prawem farmaceutycznym – jeżeli w ten sposób zostaną zrealizowane potrzeby ludności w zakresie usług farmaceutycznych. Sprawdź wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 13 lutego 2024 r. (sygn. akt II GSK 1363/20).
- Data: 27.08.2024

Nowe wymagania dotyczące wystawiania recept rocznych
1 marca 2024 r. zmienił się sposób, w jaki lekarze opisują na e-receptach dawkowanie leku. Wystawiający recepty roczne mogą korzystać z nowej funkcji systemu, która podpowiada im, ile dawek leku mają każdorazowo wydać pacjentowi, który ma roczną e-receptę. Z tego powodu zmienił się też sposób, w jaki lekarze opisują dawkowanie preparatów.
- Data: 28.07.2024

Za brak nadzoru nad obrotem lekami psychotropowymi kierownik apteki będzie surowo ukarany
Leki i produkty medyczne zawierające substancje psychotropowe oraz obrót nimi podlega szczególnej kontroli prawnej sprawowanej przez organy nadzoru farmaceutycznego, uchybienia i brak należytej kontroli nad obrotem tymi specyfikami obciąża kierownika apteki, która miała dostarczać je wskazanemu podmiotowi leczniczemu i jest to bardzo poważne przewinienie, uzasadniające wymierzenie kary czasowego zawieszenia prawa wykonywania zawodu. Sprawdź postanowienie Sądu Najwyższego z 5 czerwca 2024 r. (sygn. akt II ZK 4/24).
- Data: 28.07.2024

Nieobecność w aptece grozi zawieszeniem wykonywania zawodu
Nieusprawiedliwione opuszczenie stanowiska pracy przez farmaceutę – kierownika apteki szpitalnej – w godzinach pracy tej apteki oraz dopuszczenie do wykonywania czynności aptekarskich przez osobę nieuprawnioną, bez osobistego nadzoru, stanowi poważne przewinienie zawodowe, za które grozi kara zawieszenia prawa wykonywania zawodu. Sprawdź postanowienie Sądu Najwyższego z 14 lutego 2024 r. (sygn. akt II ZK 114/22).
- Data: 28.06.2024

Liczba punktów edukacyjnych dla techników farmaceutycznych
Rozporządzenie ministra zdrowia z 19 kwietnia 2024 r. w sprawie ustawicznego rozwoju zawodowego osób wykonujących niektóre zawody medyczne określa formy samokształcenia oraz liczbę punktów edukacyjnych za poszczególne formy ustawicznego rozwoju zawodowego wraz z dokumentami potwierdzającymi ich realizację oraz liczbę punktów niezbędnych do zaliczenia obowiązku doskonalenia zawodowego. Nowe przepisy obowiązują od 15 maja.
- Data: 31.05.2024

Automatyzacja w wyliczaniu ilości leku
Od 1 marca 2024 r., na mocy art. 96a ust. 7ab ustawy Prawo farmaceutyczne, obowiązują nowe zasady dotyczące ilości leku dla pacjentów na okres dłuższy niż 120 dni. Kluczową zmianą jest wprowadzenie systemu teleinformatycznego (P1), który automatycznie oblicza ilość przepisywanych leków, środków spożywczych lub wyrobów medycznych. Wymaga to wystawienia e-recepty według nowego schematu zapisania informacji o dawkowaniu. Ministerstwo Zdrowia wydłużyło okres przejściowy do 8 maja 2024 r., umożliwiając tym samym wystawianie recept na starych zasadach do tego czasu.
- Data: 26.04.2024

Reklama drogerii nie jest reklamą apteki – jeżeli nie ma w niej produktów aptecznych
Samo użycie w reklamie drogerii i produktów drogeryjnych (takich jak kosmetyki czy suplementy diety) loga i nazwy identycznej z oznaczeniami aptek należących do tego samego właściciela nie oznacza, że mamy do czynienia z niedozwoloną reklamą apteki. Ocena taka zależy od rodzaju reklamowanego produktu i treści przekazu promocyjnego. Sprawdź wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 7 grudnia 2023 r., sygn. II GSK 1127/20.
- Data: 26.04.2024

Jak wstawić receptę farmaceutyczna na podstawie rozporządzenia w sprawie tabletki „dzień po"
Od 1 maja ma zacząć obowiązywać rozporządzenie ministra zdrowia, które zakłada dostępność antykoncepcji awaryjnej, tzw. tabletki „dzień po” dla osób powyżej 15 lat, po przeprowadzeniu stosownego wywiadu. Projekt w tej sprawie jest konsultowany. Wcześniej, 29 marca prezydent Andrzej Duda zawetował nowelizację Prawa farmaceutycznego, która umożliwiała dostęp bez recepty na tabletkę „dzień po" dla osób powyżej 15 lat.
- Data: 11.04.2024

Nie wolno instalować bankomatów w aptekach – najnowsze stanowisko sądu
Bankomaty lub podobne urządzenia nie mogą znajdować się w lokalu aptecznym, gdyż instalacja tego typu urządzeń nie jest przewidziana w rozporządzeniu w sprawie szczegółowych wymogów, jakim powinien odpowiadać lokal apteki. Sprawdź wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 13 lutego 2024 r. (sygn. akt II GSK 1350/20).
- Data: 05.04.2024

Tabletka „dzień po” będzie dostępna bez recepty
W Polsce od 2017 roku tabletka „dzień po” jest dostępna wyłącznie na receptę. Jednak zgodnie z najnowszymi propozycjami zmian przepisów ten kontrowersyjny dla wielu osób stan zostanie zmieniony. Sejm przyjął właśnie projekt ustawy, który przywraca dostępność do wybranych środków antykoncepcji awaryjnej bez recepty. Ustawa czeka teraz na dalsze etapy procesu legislacyjnego.
- Data: 05.04.2024
- « pierwsza
- «
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- »
- ostatnia »
Aktualny numer Pokaż listę wydań »
Numer 66, kwiecień 2025 r.
