Kalkulator: Ryczałt przedsiębiorcy
Przedsiębiorcy, którzy wybiorą ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, muszą pamiętać o zmianach w stawkach. Niektóre stawki ryczałtu zostały obniżone. Przedsiębiorcy, którzy zastanawiają się nad wyborem ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, mogą skorzystać z naszego kalkulatora i przeanalizować, czy ta forma będzie opłacalna. Przedstawiamy też najważniejsze informacje o ryczałcie od przychodów ewidencjonowanych, które będą pomocne w podjęciu decyzji.
- Data: 01.01.2024
Nowy Kodeks Aptekarza – jakie zmiany czekają farmaceutów
Kodeks Etyki Aptekarza powstał w 2012 roku. Określa on to, co jest w zawodzie istotne, pożądane, dobre, moralne i słuszne, a co naganne. Etyczna strona przedsiębiorczości aptekarskiej jest przedstawiona w zbiorze zasad, reguł i norm. Kodeks profesjonalizmu zawodowego zawiera wskazanie powinności moralnych, obowiązków, umiejętności i kompetencji zawodowych zgodnie z zamieszczoną w nim preambułą. Po przeprowadzonych konsultacjach publicznych i przeanalizowaniu zgłoszonych zagadnień Zespół do spraw opracowania propozycji zmian w Kodeksie Etyki Aptekarza Rzeczypospolitej Polskiej przedstawił Naczelnej Radzie Aptekarskiej projekt zmian przepisów zawartych w Kodeksie Etyki Aptekarza Rzeczypospolitej Polskiej.
- Data: 22.12.2023
Uchwała o godzinach pracy aptek w powiecie podjęta bez uzasadnienia jest nieważna
Do uchwały rady powiatu określającej rozkład godzin pracy aptek powinno zostać sporządzone uzasadnienie, które należy udostępniać zainteresowanym właścicielom aptek. Brak takiego uzasadnienia oznacza niemożność oceny prawidłowości wyznaczenia godzin pracy aptek i powoduje nieważność uchwały. Poznaj wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 17 czerwca 2020 r., sygn. VI SA/Wa 761/20.
- Data: 22.12.2023
Istotne zmiany od 1 listopada 2023 r. dotyczące zmian w receptach i aptekach
Od 1 listopada obowiązują istotne zmiany w przepisach dotyczących wystawiania i realizacji recept. Nowe przepisy ograniczają możliwość narzucania konkretnego leku pacjentowi na recepcie. Termin „nie zamieniać” (NZ) przestaje być absolutnie obowiązujący dla farmaceuty i staje się jedynie sugestią, a zatem traci on bezwzględnie obowiązującą moc.
- Data: 22.11.2023
Pisma od organu administracji czy wystąpienia pokontrolne są niezaskarżalne
Wnioski, wystąpienia pokontrolne czy inne pisma przesyłane stronie przez organ administracji – np. inspekcję farmaceutyczną, nie są zaskarżalne do sądu administracyjnego, gdyż nie stanowią rozstrzygnięcia kończącego sprawę. Poznaj tezę i uzasadnienie postanowienia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z 25 sierpnia 2023 r., II SA/Sz 575/23.
- Data: 22.11.2023
Jak realizować recepty na leki zawierające środki odurzające lub substancje psychotropowe od 1 listopada 2023 r.
Od 1 listopada 2023 r. (włącznie) nie będzie można wystawić recepty w postaci papierowej na ww. kategorie leków, ani zrealizować w aptece ogólnodostępnej albo punkcie aptecznym recepty papierowej wystawionej po tym terminie. Wszystkie recepty wystawione w wersji papierowej przed 1 listopada 2023 r. (tzn. najpóźniej z dniem 31 października 2023 r.) będą mogły po tej dacie zostać skutecznie zrealizowane w aptece ogólnodostępnej albo punkcie aptecznym w przewidzianym dla nich terminie ważności. Istnieje jednak ograniczenie czasowe – tj. najpóźniej do 30 listopada 2023 r. Zmiana na wynika z wejścia w życie nowych przepisów – art. 95b ust. 1a ustawy z 6 września 2001 r. – Prawo farmaceutyczne.
- Data: 02.11.2023
Istotne zmiany od 1 listopada 2023 dotyczące zmian w receptach i aptekach
Od 1 listopada obowiązują istotne zmiany w przepisach dotyczących wystawiania i realizacji recept. Nowe przepisy ograniczają możliwość narzucania konkretnego leku pacjentowi na recepcie. Termin "nie zamieniać" (NZ) przestaje być absolutnie obowiązujący dla farmaceuty i staje się jedynie sugestią, a zatem traci on bezwzględnie obowiązującą moc.
- Data: 31.10.2023
Reklama skojarzeniowa apteki także jest zabroniona
Publikacja reklam skojarzeniowych – z podawaniem obok siebie dozwolonych danych i niedozwolonych haseł promocyjnych w taki sposób, że publikuje się hasło reklamowe innej firmy tuż obok ogłoszenia o lokalizacji i godzinach otwarcia apteki, graficznie bardzo podobne do aptecznego ogłoszenia – narusza zakaz reklamy aptek określony w art. 94a Prawa farmaceutycznego. Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 12 września 2023 r., sygn. II GSK 554/20
- Data: 23.10.2023
Apteka dla Aptekarza – wkrótce kolejne zmiany przepisów
Do podpisu Prezydenta RP trafiła kolejna nowelizacja ustawy Prawo farmaceutyczne, której celem jest poprawienie efektywności zasady „Apteka dla Aptekarza” wprowadzonej kilka lat temu. Nowe regulacje są pozytywnie oceniane przez Naczelną Radę Aptekarską i farmaceutów, gdyż powinny one zatrzymać proceder obchodzenia przepisów dotyczących funkcjonowania aptek, natomiast Konfederacja Lewiatan wskazuje na zagrożenia płynące z przyjętych rozwiązań i podnosi, że mogą one doprowadzić do masowego cofania zezwoleń na prowadzenie apteki, a tym samym do zlikwidowania dużej liczby aptek. Nowe przepisy wejdą w życie po 14 dniach od dnia ogłoszenia ustawy.
- Data: 22.09.2023
Zasady wykonywania zawodu technika farmaceutycznego
Wykonywanie zawodu technika farmaceutycznego – zgodnie z definicja ustawową – polega na wykonywaniu, w zakresie i na zasadach określonych w ustawie Prawo farmaceutyczne, czynności zawodowych w zakresie sporządzania i wytwarzania produktów leczniczych oraz prowadzenia obrotu produktami leczniczymi, wyrobami medycznymi, suplementami diety i środkami spożywczymi specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz innymi produktami dopuszczonymi do obrotu w aptece na podstawie przepisów prawa.
- Data: 18.09.2023
- « pierwsza
- «
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- »
- ostatnia »