
Tabletka „dzień po” będzie dostępna bez recepty
Tabletka „dzień po" to popularny sposób na antykoncepcję awaryjną. W Polsce od 2017 r. dostępna jest ona wyłącznie na receptę. Wszystko wskazuje jednak na to, że ten kontrowersyjny dla wielu osób stan zostanie zmieniony. Sejm przyjął właśnie projekt ustawy, który przywraca dostępność do wybranych środków antykoncepcji awaryjnej bez recepty. Ustawa czeka teraz na dalsze etapy procesu legislacyjnego.
- Data: 28.02.2024

Czym jest import równoległy leków i jakie ma znaczenie dla pacjentów
Import równoległy leków jest złożonym procesem, który wprowadza dynamiczne zmiany na europejskim rynku farmaceutycznym. Ta praktyka, oparta na swobodzie przepływu towarów w ramach Europejskiego Obszaru Gospodarczego, umożliwia przedsiębiorcom sprowadzanie wyrobów leczniczych z jednego kraju EOG do drugiego. Kluczowym elementem tego procesu jest równoczesne wprowadzenie na rynek tego samego produktu leczniczego przez bezpośredniego producenta oraz importera, a w konsekwencji z korzyścią dla pacjenta.
- Data: 26.02.2024
Kalkulator: Przedsiębiorca na podatku liniowym
W przypadku opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej według stawki liniowej osiągnięte dochody są opodatkowane 19% stawką podatkową. Niezależnie od wysokości osiągniętego dochodu stawka podatku jest zawsze taka sama. Z opodatkowania według stawki liniowej mogą skorzystać wyłącznie osoby, które osiągają dochody: z działalności gospodarczej, z działów specjalnych produkcji rolnej. Skorzystaj z kalkulatora podatku liniowego i zobacz, czy taka forma opodatkowania Ci się opłaca.
- Data: 01.02.2024

Czy lekarze powinni wystawiać recepty tylko na 4 miesiące?
Zmiany w zakresie ilości leku, jaką można wydać z recepty, są wprowadzane etapami. Od 21 września 2023 r. maksymalna porcja leku, jaką można wydać z recepty, to ilość na 120 dni stosowania. Recepty mogą być jednak przepisane przez lekarza na dłuższą kurację, tu nic się nie zmienia. Nie została bowiem zlikwidowana recepta roczna. Lekarz wciąż może przepisać lek na 365 dni. Jest to często spotykana praktyka w przypadku pacjentów chorych przewlekle. Na takiej recepcie przepisuje się zwykle większą liczbę opakowań, by pacjent nie musiał umawiać comiesięcznych wizyt u lekarza.
- Data: 30.01.2024

Nowy Kodeks Aptekarza – jakie zmiany czekają farmaceutów
Kodeks Etyki Aptekarza powstał w 2012 roku. Określa on to, co jest w zawodzie istotne, pożądane, dobre, moralne i słuszne, a co naganne. Etyczna strona przedsiębiorczości aptekarskiej jest przedstawiona w zbiorze zasad, reguł i norm. Kodeks profesjonalizmu zawodowego zawiera wskazanie powinności moralnych, obowiązków, umiejętności i kompetencji zawodowych zgodnie z zamieszczoną w nim preambułą. Po przeprowadzonych konsultacjach publicznych i przeanalizowaniu zgłoszonych zagadnień Zespół do spraw opracowania propozycji zmian w Kodeksie Etyki Aptekarza Rzeczypospolitej Polskiej przedstawił Naczelnej Radzie Aptekarskiej projekt zmian przepisów zawartych w Kodeksie Etyki Aptekarza Rzeczypospolitej Polskiej.
- Data: 22.12.2023

Uchwała o godzinach pracy aptek w powiecie podjęta bez uzasadnienia jest nieważna
Do uchwały rady powiatu określającej rozkład godzin pracy aptek powinno zostać sporządzone uzasadnienie, które należy udostępniać zainteresowanym właścicielom aptek. Brak takiego uzasadnienia oznacza niemożność oceny prawidłowości wyznaczenia godzin pracy aptek i powoduje nieważność uchwały. Poznaj wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 17 czerwca 2020 r., sygn. VI SA/Wa 761/20.
- Data: 22.12.2023

Istotne zmiany od 1 listopada 2023 r. dotyczące zmian w receptach i aptekach
Od 1 listopada obowiązują istotne zmiany w przepisach dotyczących wystawiania i realizacji recept. Nowe przepisy ograniczają możliwość narzucania konkretnego leku pacjentowi na recepcie. Termin „nie zamieniać” (NZ) przestaje być absolutnie obowiązujący dla farmaceuty i staje się jedynie sugestią, a zatem traci on bezwzględnie obowiązującą moc.
- Data: 22.11.2023

Pisma od organu administracji czy wystąpienia pokontrolne są niezaskarżalne
Wnioski, wystąpienia pokontrolne czy inne pisma przesyłane stronie przez organ administracji – np. inspekcję farmaceutyczną, nie są zaskarżalne do sądu administracyjnego, gdyż nie stanowią rozstrzygnięcia kończącego sprawę. Poznaj tezę i uzasadnienie postanowienia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z 25 sierpnia 2023 r., II SA/Sz 575/23.
- Data: 22.11.2023

Jak realizować recepty na leki zawierające środki odurzające lub substancje psychotropowe od 1 listopada 2023 r.
Od 1 listopada 2023 r. (włącznie) nie będzie można wystawić recepty w postaci papierowej na ww. kategorie leków, ani zrealizować w aptece ogólnodostępnej albo punkcie aptecznym recepty papierowej wystawionej po tym terminie. Wszystkie recepty wystawione w wersji papierowej przed 1 listopada 2023 r. (tzn. najpóźniej z dniem 31 października 2023 r.) będą mogły po tej dacie zostać skutecznie zrealizowane w aptece ogólnodostępnej albo punkcie aptecznym w przewidzianym dla nich terminie ważności. Istnieje jednak ograniczenie czasowe – tj. najpóźniej do 30 listopada 2023 r. Zmiana na wynika z wejścia w życie nowych przepisów – art. 95b ust. 1a ustawy z 6 września 2001 r. – Prawo farmaceutyczne.
- Data: 02.11.2023

Istotne zmiany od 1 listopada 2023 dotyczące zmian w receptach i aptekach
Od 1 listopada obowiązują istotne zmiany w przepisach dotyczących wystawiania i realizacji recept. Nowe przepisy ograniczają możliwość narzucania konkretnego leku pacjentowi na recepcie. Termin "nie zamieniać" (NZ) przestaje być absolutnie obowiązujący dla farmaceuty i staje się jedynie sugestią, a zatem traci on bezwzględnie obowiązującą moc.
- Data: 31.10.2023
- « pierwsza
- «
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- »
- ostatnia »
Aktualny numer Pokaż listę wydań »
Numer 66, kwiecień 2025 r.
