
Reklama skojarzeniowa apteki także jest zabroniona
Publikacja reklam skojarzeniowych – z podawaniem obok siebie dozwolonych danych i niedozwolonych haseł promocyjnych w taki sposób, że publikuje się hasło reklamowe innej firmy tuż obok ogłoszenia o lokalizacji i godzinach otwarcia apteki, graficznie bardzo podobne do aptecznego ogłoszenia – narusza zakaz reklamy aptek określony w art. 94a Prawa farmaceutycznego. Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 12 września 2023 r., sygn. II GSK 554/20
- Data: 23.10.2023

Apteka dla Aptekarza – wkrótce kolejne zmiany przepisów
Do podpisu Prezydenta RP trafiła kolejna nowelizacja ustawy Prawo farmaceutyczne, której celem jest poprawienie efektywności zasady „Apteka dla Aptekarza” wprowadzonej kilka lat temu. Nowe regulacje są pozytywnie oceniane przez Naczelną Radę Aptekarską i farmaceutów, gdyż powinny one zatrzymać proceder obchodzenia przepisów dotyczących funkcjonowania aptek, natomiast Konfederacja Lewiatan wskazuje na zagrożenia płynące z przyjętych rozwiązań i podnosi, że mogą one doprowadzić do masowego cofania zezwoleń na prowadzenie apteki, a tym samym do zlikwidowania dużej liczby aptek. Nowe przepisy wejdą w życie po 14 dniach od dnia ogłoszenia ustawy.
- Data: 22.09.2023

Zasady wykonywania zawodu technika farmaceutycznego
Wykonywanie zawodu technika farmaceutycznego – zgodnie z definicja ustawową – polega na wykonywaniu, w zakresie i na zasadach określonych w ustawie Prawo farmaceutyczne, czynności zawodowych w zakresie sporządzania i wytwarzania produktów leczniczych oraz prowadzenia obrotu produktami leczniczymi, wyrobami medycznymi, suplementami diety i środkami spożywczymi specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz innymi produktami dopuszczonymi do obrotu w aptece na podstawie przepisów prawa.
- Data: 18.09.2023

Bezpłatne leki dla dzieci i seniorów 65+
Od 30 sierpnia 2023 roku można realizować recepty z uprawnieniem S dla osób powyżej 65 roku życia. Od tego dnia przysługują również bezpłatne leki dla dzieci do 18. roku życia oraz seniorów 65+. Zmiana została wprowadzona na podstawie ustawy z 13 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych (Dz.U. z 2023 r. poz. 1733).
- Data: 31.08.2023

Nagrody za promowanie leków w aptece są zabronione
Organizowanie przez producenta leków czy handlowca farmaceutykami akcji promocyjnej, polegającej na proponowaniu nagród i innych korzyści w zamian za osiągnięcie określonych wyników sprzedaży danych produktów leczniczych jest niedozwoloną reklamą i narusza przepisy Prawa farmaceutycznego. Sprawdź wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 24 marca 2023 r. (sygn. II GSK 1196/19).
- Data: 29.08.2023

Odsprzedaż kosmetyków czy suplementów diety przez aptekę jest dozwolona
Ograniczenia w obrocie produktami leczniczymi nie mogą dotyczyć innych towarów oferowanych przez aptekę, np. suplementów diety, środków higieny czy kosmetyków, dozwolone więc jest ich nabywanie i odsprzedawanie innym aptekom lub placówkom handlowym. Takie stanowisko przedstawił skład orzekający w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 1 czerwca 2023 r., sygn. akt II GSK 387/20.
- Data: 31.07.2023

Jedna apteka na powiat w nocy lub święto to za mało
Uchwała rady powiatu w sprawie rozkładu godzin pracy aptek nie może ograniczać ich działalności w nocy, niedziele i święta oraz dni wolne od pracy w taki sposób, że na terenie powiatu czynna będzie w tym czasie tylko jedna apteka w jednym mieście powiatowym. Poznaj stanowisko Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi zaprezentowane w wyroku z 15 marca 2023 r., sygn. akt III SA/Łd 757/22.
- Data: 28.06.2023

Produkt farmaceutyczny musi mieć precyzyjne oznakowanie
Surowiec farmaceutyczny zgłoszony do rejestracji musi być odpowiednio opisany, a to oznacza konieczność zawarcia na etykietach czy ulotkach informacji o ograniczeniach w jego zastosowaniu, np. o tym, że dany surowiec może być używany tylko do leków o zastosowaniu zewnętrznym. Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 9 marca 2023 r. (sygn. akt II GSK 131/20).
- Data: 24.05.2023

Warunki prowadzenia apteki – jak zmieni się wymóg całodobowego monitorowania temperatury w aptekach od 3 grudnia 2025 r.– suplement do artykułu
Okres na dostosowanie do wymogu całodobowego monitorowania temperatury i wilgotności w pomieszczeniach w aptece oraz okres dostosowanie się farmaceutów do wymagań w zakresie dokumentacji dotyczącej tejże procedury został wydłużony do 36 miesięcy od dnia wejścia w życie rozporządzenia z 11 kwietnia 2023 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie podstawowych warunków prowadzenia apteki.
- Data: 15.05.2023
- « pierwsza
- «
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- »
- ostatnia »
Aktualny numer Pokaż listę wydań »
Numer 66, kwiecień 2025 r.
