
Sprawozdanie aptek tylko do 31 stycznia 2023
Do 31 stycznia 2023 r. wszystkie apteki ogólnodostępne, zakładowe oraz punkty apteczne, które działały w dniu 31 grudnia 2022 r. muszą złożyć na Portalu Sprawozdawczym Głównego Urzędu Statystycznego formularz elektroniczny ZD-5 Sprawozdanie apteki i punktu aptecznego. Obowiązkiem tym nie są objęte apteki szpitalne i dział farmacji szpitalnej nie mają obowiązku złożenia sprawozdania ZD-5.
- Data: 19.01.2023

Opłaty roczne dla aptek – co nowego zapowiada nowelizacja Prawa farmaceutycznego
Projekt nowelizacji ustawy Prawo farmaceutyczne oraz niektórych innych ustaw z 25 października 2022 r. (UD442) zakłada przede wszystkim zmianę działania Państwowego Inspektoratu Farmaceutycznego, tak by zoptymalizować jego funkcjonowanie. Zmianą budzącą największe wątpliwości jest zaproponowana w nowelizacji zmiana dotycząca wprowadzenia opłaty rocznej za posiadanie zezwoleń i wpisów do rejestru dla podmiotów nadzorowanych przez GIF. Nowe regulacje mają wejść w życie jeszcze w 2022 roku.
- Data: 28.12.2022

Alternatywne rozwiązania dla aptek w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw
Sytuacja na rynku paliw staje się coraz popularniejszym tematem i nie ma się czemu dziwić. Rosnące ceny tradycyjnych paliw, realne zagrożenie, jakim jest katastrofa klimatyczna i zmiany w legislatywie mające na celu zmniejszenie emisji CO2 - to tylko niektóre z sygnałów dających nam do zrozumienia, iż najwyższy czas na zmiany. Dodatkowo agresja Rosji na Ukrainę spowodowała ograniczenie dostępu do tanich paliw kopalnych. Ma to drastyczny wpływ na ceny i dostępność tych nośników energii. W tej sytuacji warto świadomie zarządzać zużyciem energii w przedsiębiorstwie, w tym w aptekach, ponieważ może to przynieść konkretne oszczędności. Jednak trzeba się spieszyć, bo stosowne wnioski trzeba złożyć do 30 listopada.
- Data: 29.11.2022

Baner czy audycja nie musi być zakazaną reklamą apteki
Dozwolona jest informacja o nazwie, lokalizacji i godzinach pracy apteki lub punktu aptecznego, która może być przekazywana w dowolny sposób, gdyż przepisy nie określają dozwolonych form przekazywania powyższych danych o aptece. Sprawdź stanowisko Naczelnego Sądu Administracyjnego w wyroku z 6 października 2022 r. ( sygn.akt II GSK 739/19).
- Data: 25.11.2022

Nowelizacja ustawy refundacyjnej – co przyniesie aptekarzom
Ministerstwo Zdrowia przygotowało kolejną dużą nowelizację ustawy refundacyjnej leków, środków specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. Projekt ten obejmuje kompleksowy przegląd przepisów dotyczących refundacji oraz wdrożenie rozwiązań umożliwiających poprawę tych przepisów, które w obecnym kształcie nie funkcjonują prawidłowo.
- Data: 25.11.2022

Rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków prowadzenia apteki opublikowane
W Dzienniku Ustaw opublikowane zostało rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 27 października 2022 r. w sprawie szczegółowych warunków prowadzenia apteki. Nowe przepisy wprowadzają m.in. obowiązek wymiany wzorcowych termo-higrometrów w pomieszczeniach apteki na takie, które monitorują temperaturę i wilgotność całodobowo. Jest to wymóg, który był bardzo stanowczo negowany przez Naczelną Izbę Aptekarską uważany przez NIA jako zbędny i zbyt kosztowny. Nowe przepisy zaczną obowiązywać po upływie 14 dni od momentu publikacji.
- Data: 22.11.2022

Czy można wykonywać zawód farmaceuty, nie przynależąc do samorządu zawodowego
16 sierpnia 2022 r. Naczelny Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej Naczelnej Izby Aptekarskiej wydał komunikat w odpowiedzi na napływające do niego informacje o farmaceutach, którzy wykonują zawód bez przynależności do samorządu zawodu farmaceuty.
- Data: 27.09.2022

Minister zdrowia wyjaśnia: cztery apteki w kraju, a nie w województwie
Tak zwana ustawa „Apteka dla Aptekarza” z 2017 roku wprowadziła m.in. ograniczenia dotyczące wydawania zezwoleń na prowadzenie apteki. Oprócz ograniczeń geograficznych i demograficznych ustawa dodała ograniczenia własnościowe, zgodnie z którymi farmaceuta może być właścicielem maksymalnie 4 aptek. Niestety ustawodawca nie dookreślił, czy sformułowanie „4 aptek” odnosi się do całego kraju, czy też może tylko do województwa. Ostatecznie minister zdrowia 8 lipca 2022 r. wydał objaśnienia prawne w tym zakresie. Sprawdźmy, czy udało się wyjaśnić rozbieżności w wykładni przepisów.
- Data: 04.09.2022

Polska może uruchomić e-receptę transgraniczną
Komisja Europejska (KE) wyraziła zgodę dla Polski na uruchomienie usługi wymiany e-recepty transgranicznej z innymi krajami członkowskimi. Ta nowa funkcjonalność umożliwi zagranicznym pacjentom realizowanie e-recepty w polskiej aptece, a polskim za granicą.
- Data: 16.08.2022
- « pierwsza
- «
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- »
- ostatnia »
Aktualny numer Pokaż listę wydań »
Numer 66, kwiecień 2025 r.
