Co zakłada nowe rozporządzenie w sprawie praktyki zawodowej w aptece
W dniu 16 kwietnia 2022 r. weszło w życie rozporządzenie ministra zdrowia z 5 kwietnia 2022 r. w sprawie praktyki zawodowej w aptece. Rozporządzenie określa ramowy program praktyki zawodowej w aptece, sposób jej odbywania oraz wzór dziennika praktyki zawodowej. Dotychczasowy program kształcenia na tym kierunku, choć zgodny z unijnymi warunkami, wymagał szczegółowego uregulowania w zakresie sposobu odbywania półrocznej praktyki po obronie pracy magisterskiej.
- Data: 01.06.2022
Potwierdzenie znajomości języka polskiego – warunek konieczny do wykonywania zawodu farmaceuty na terytorium RP
W przypadku cudzoziemców oraz obywateli państw członkowskich UE zawód farmaceuty może wykonywać osoba, która oprócz posiadania dokumentu potwierdzającego prawo do jego wykonywania oraz posiadania wymaganych kwalifikacji musi wykazywać się znajomością języka. Opublikowano właśnie nowe rozporządzenie w sprawie potwierdzania znajomości języka polskiego koniecznej do wykonywania zawodu farmaceuty na terytorium Polski. Sprawdźmy, jakie zmiany proponuje ustawodawca.
- Data: 01.05.2022
Klauzula informacyjna dla pacjentów korzystających z apteki (w języku ukraińskim)
Na receptach, oprócz informacji o lekach i ich dawkowaniu są również inne informacje zawierające dane osobowe. Jest to szczególnie istotne w sytuacji, gdy coraz częściej realizacja recept wykonywana jest na rzecz obywateli Ukrainy. Przedstawiamy przykładowy wzór klauzuli informacyjnej dla pacjentów apteki sporządzony w języku ukraińskim.
- Data: 22.04.2022
Nowe obwieszczenie refundacyjne i zmiany w podatku VAT – jakie przepisy stosować
W związku z wejściem w życie ustawy z 13 stycznia 2022 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług, od 1 lutego do 31 lipca 2022 r. wprowadzona została obniżona do 0 proc. stawka podatku VAT dla środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego. W tym również tych, które sprzedawane są w aptekach z refundacją. Po nowelizacji, w środowisku farmaceutów pojawiły się uzasadnione wątpliwości.
- Data: 25.03.2022
Rozbieżności w VAT dla środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego
Na skutek zmiany ustawy o podatku od towarów i usług, która weszła w życie 1 lutego, obniżone zostały stawki VAT na wybrane leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyroby medyczne. Aby pacjenci odczuli płynące z tego korzyści, aptekarze muszą się zmierzyć z istotnym problemem dotyczącym tego, jakie ceny detaliczne produktów objętych refundacją powinni zastosować w okresie przejściowym wobec sprzecznych regulacji.
- Data: 25.03.2022
Wykaz leków, w stosunku do których ustalono cenę urzędową
Poniżej przedstawiony jest wykaz leków i środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego, o których mowa w art. 6 ust. 1 pkt 4, w stosunku do których wydano ostateczną decyzję administracyjną o ustaleniu urzędowej ceny zbytu [załącznik do obwieszczenia ministra zdrowia z 21 października 2021 r. (poz. 81)].
- Data: 25.03.2022
Jakie badania diagnostyczne wykona farmaceuta
Ustawa o zawodzie farmaceuty wprowadziła definicję opieki farmaceutycznej i zakres usług, jakie farmaceuci mogą wykonywać w ramach jej sprawowania. Wśród nich wymienia się m.in. wykonywanie badań diagnostycznych. Ich wykaz przy uwzględnieniu potrzeb i bezpieczeństwa pacjentów, a także możliwości lokalowych aptek określa rozporządzenie ministra zdrowia.
- Data: 27.02.2022
Podstawowe warunki prowadzenia apteki – co zmienia nowe rozporządzenie
Projekt nowego rozporządzenia w sprawie podstawowych warunków prowadzenia apteki reguluje sposób przechowywania leków w aptekach, w tym określa wymagania dotyczące wyposażenia pomieszczeń i rodzajów urządzeń służących do przechowywania leków zapewniających całodobowe monitorowanie temperatury i wilgotności. Ma to zapewnić kontrolę nad jakością tych produktów w całym łańcuchu dystrybucyjnym, którego apteka jest ogniwem końcowym.
- Data: 27.02.2022
Zmiany wysokości podatku VAT dla środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego
W związku z wejściem w życie ustawy z 13 stycznia 2022 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. poz. 196), wprowadzającej zmiany do ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2021 r. poz. 685 ze zm.) polegające na obniżeniu stawek podatku od towarów i usług w okresie od 1 lutego 2022 r. do 31 lipca 2022 r. w odniesieniu do niektórych pozycji wykazu refundowanych: leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego, wyrobów medycznych.
- Data: 27.02.2022
Co zmienia rozporządzenie w sprawie programu pilotażowego przeglądów lekowych
1 stycznia 2022 r. weszło w życie rozporządzenie w sprawie programu pilotażowego przeglądów lekowych, co stanowi konsekwencję uregulowania w ustawie o zawodzie farmaceuty opieki farmaceutycznej i objęcia tym świadczeniem zdrowotnym m.in. wykonywania przeglądów lekowych u pacjentów.
- Data: 27.01.2022
- « pierwsza
- «
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- »
- ostatnia »