
Poznaj „pakiet alertowy” dla aptek
Od 1 grudnia br. obowiązują w Polsce nowe zasady sanitarno-epidemiologiczne. Przygotowany przez resort zdrowia tzw. pakiet alertowy dotyczy również aptek. Zgodnie z aktualnymi wytycznymi zmianie ulega limit pacjentów jednorazowo przebywających w aptekach (1 osoba na każde 15 m2 powierzchni).Nowe zasady obowiązują do 17 grudnia br.
- Data: 27.12.2021

Wymagania lokalowe apteki w przypadku szczepień przeciwko grypie
Farmaceuci uzyskali możliwość wykonywania szczepień przeciw grypie w aptekach. Jednak samo uprawnienie nie wystarczy, konieczna jest zmiana przepisów w zakresie wymogów lokalowych, w jakich szczepienia mają się w aptekach odbywać. 3 grudnia 2021 r. oddano do konsultacji publicznych projekty rozporządzeń właśnie w tym zakresie. Niestety wzbudziły one wiele wątpliwości.
- Data: 27.12.2021

Zmiany w strukturach inspekcji farmaceutycznej – jakie konsekwencje będą dla aptek
Zróżnicowane interpelacje prawa przez poszczególnych wojewódzkich inspektorów farmaceutycznych są nadal powszechnym, lecz kompletnie niezrozumiałym zjawiskiem. Działania, które w jednym województwie są uznawane za dopuszczalne, w innym regionie kraju mogą być srogo karane. Winą za taki stan rzeczy obarcza się brak rzeczywistego nadzoru Głównego Inspektora Farmaceutycznego nad poczynaniami inspekcji farmaceutycznej w poszczególnych województwach. Ma się to jednak wkrótce zmienić. To dzięki zapowiadanej od dawna pionizacji inspekcji farmaceutycznej.
- Data: 27.12.2021

Szczepienia przeciwko grypie – najważniejsze aspekty dla farmaceuty
Rozszerzenie dostępu do szczepień odzwierciedla wspólną odpowiedzialność pracowników ochrony zdrowia: lekarzy, pielęgniarek, położnych i farmaceutów za szczepienia ochronne. Wraz z najnowszymi propozycjami resortu zdrowia, przedstawionymi w świetle przyznania aptekom możliwości przeprowadzania szczepień ochronnych przeciwko grypie, pojawiły się kontrowersje.
- Data: 27.12.2021
Polski Ład: Wzór wniosku o niestosowanie ulgi dla klasy średniej
Aby zrekompensować brak możliwości odliczania od podatku składki zdrowotnej, od 1 stycznia 2022 r. została wprowadzona nowa ulga dla tzw. klasy średniej. Ulga dla klasy średniej została przewidziana wyłącznie dla osób zatrudnionych na podstawie stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej lub spółdzielczego stosunku pracy oraz uzyskujących z ww. źródeł przychody z określonego przedziału kwotowego. Oba wspomniane warunki (czyli odpowiednia podstawa zatrudnienia oraz określona kwota przychodu muszą być spełnione łącznie). Z omawianej preferencji podatkowej nie skorzystają np. osoby zatrudnione na podstawie umów cywilnoprawnych – np. umów zlecenia i o dzieło.
- Data: 16.12.2021

Farmacja kliniczna – co zakłada pilotaż nowej usługi
Ustawa o zawodzie farmaceuty zawiera ogólne regulacje dotyczące farmacji klinicznej, w tym przewiduje warunki, jakie musi spełnić farmaceuta w celu świadczenia usługi farmacji klinicznej. W przepisach próżno jednak szukać szczegółowych rozwiązań w tym zakresie, takich jak przedmiot oraz zakres zadań farmaceuty klinicznego i szpitalnego w ramach usług farmacji klinicznej. Tę kwestię, jak też szereg innych, ma ustalić Zespół do spraw wypracowania rozwiązań w zakresie farmacji klinicznej oraz działalności farmaceutów w podmiotach leczniczych, powołany niedawno przez ministra zdrowia.
- Data: 26.11.2021

Orzekanie o stanie zdrowia farmaceuty – co każdy aptekarz pewien wiedzieć
Zgodnie z ustawą o zawodzie farmaceuty, jeżeli okręgowa rada aptekarska stwierdzi, że istnieje uzasadnione podejrzenie niezdolności farmaceuty do wykonywania przez niego jego zawodu lub też wykonywania ściśle określonych czynności ze względu na stan zdrowia, powoływana jest komisja, która orzeka o stanie zdrowia. Rozporządzenie ministra zdrowia z 20 października 2021 r. określa skład i sposób działania tejże komisji. Sprawdź.
- Data: 26.11.2021

Sprawdź, jak zmienią się zasady refundacji na niektóre wyroby medyczne
Dnia 15 września 2021 r. zostało opublikowane rozporządzenie ministra zdrowia z 27 sierpnia 2021 r., które zmienia rozporządzenie w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie. Nowe przepisy wchodzą w życie 1 grudnia 2021 r. W jaki sposób osoba realizująca zlecenie może wytłumaczyć mu, dlaczego kwota, jaką musi zapłacić, jest inna od tej, którą do tej pory uiszczał? Odpowiedź znajdziesz w poniższym tekście.
- Data: 26.11.2021

Czy szczepienia przeciwko grypie będą możliwe w aptece
Ministerstwo Zdrowia planuje w ciągu kilku tygodni wprowadzić zmiany ustawowe w zakresie wykonywania szczepień przeciwko grypie w aptekach. Aby poprawić jednak poziom wyszczepialności w Polsce, należy zaangażować wszystkich pracowników ochrony zdrowia oraz w pełni wykorzystać ich kompetencje i umiejętności.
- Data: 26.10.2021

Nieobecność kierownika apteki grozi karą
3 miesiące zawieszenia prawa wykonywania zawodu. Tak orzekł Naczelny Sąd Aptekarski (sygn. akt AOR 4/20) w sprawie jednej z aptek ogólnodostępnych. Postępowanie dotyczyło sytuacji, w której doszło do naruszenia Prawa farmaceutycznego z powodu nieobecności kierownika apteki w godzinach pracy apteki. Ponadto w przedmiotowej sprawie stwierdzono również, iż na dwóch komputerach na haśle nieobecnego w aptece magistra farmacji ekspediowała pomoc apteczna.
- Data: 26.10.2021
- « pierwsza
- «
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- »
- ostatnia »
Aktualny numer Pokaż listę wydań »
Numer 66, kwiecień 2025 r.
