Co grozi za wystawianie fałszywych zaświadczeń potwierdzających szczepienia
Szczepienia przeciwko COVID-19 wykonywać mogą m.in. lekarze, pielęgniarki, felczerzy, a także farmaceuci. Grupa osób posiadających uprawnienia do przeprowadzania szczepień jest więc szeroka, co oczywiście ma ułatwić dostęp do szczepień, niestety, coraz częściej pojawiają się również informacje, że osoby uprawnione wydają fałszywe zaświadczenia potwierdzające szczepienia. Trudno jednoznacznie ocenić skalę tego zjawiska, jednak wydając fałszywe zaświadczenie, farmaceuta naraża się na szereg negatywnych konsekwencji.
- Data: 24.09.2021
Pilotaż przeglądów lekowych – sprawdź, co przewidują nowe przepisy
Ministerstwo Zdrowia przygotowało program pilotażowy przeglądów lekowych. Celem programu jest ocena zasadności objęcia tych przeglądów zakresem opieki farmaceutycznej, sprawdzenie jej skuteczności praktycznej w warunkach świadczenia opieki farmaceutycznej, określenie wartości klinicznej, wpływu na system opieki zdrowotnej, a w konsekwencji wypracowanie optymalnego modelu tej usługi jako świadczenia zdrowotnego. Rozporządzenie w tej sprawie ma wejść w życie w drugiej połowie września, a realizatorzy mają zostać wybrani nie później niż do połowy listopada.
- Data: 24.09.2021
Finansowanie dyżurów aptek – jakie zmiany czekają farmaceutów
Nowelizacja przepisów dotyczących dyżurów aptek już niedługo może zostać realnie wprowadzona. Chociaż rozwiązania przewidywane w projekcie wychodzą naprzeciw oczekiwaniom, zwłaszcza pod kątem zapewnienia finansowania ze środków publicznych, to jednak szczegóły regulacji mogą ostudzić entuzjazm środowiska aptekarzy.
- Data: 25.08.2021
Jakie stosować oznaczenia na aptece o przeprowadzeniu szczepień
Zdaniem Głównego Inspektora Farmaceutycznego apteki ogólnodostępne przeprowadzające sczepienie przeciwko COVID-19 mogą stosować oznaczenia o tym fakcie zgodnie z wytycznymi dotyczącymi organizacji Punktów Szczepień Powszechnych i nie stanowi to naruszenia zakazu reklamy aptek wskazanego w Prawie farmaceutycznym. Przy czym w oznaczeniu o prowadzeniu punktu szczepień w aptece nie może być żadnych treści, grafik itp., które zachęcałyby do skorzystania z usług i oferty apteki.
- Data: 25.08.2021
Nowe rozporządzenie w sprawie recept – sprawdź praktyczne wskazówki
Dnia 1 lipca weszło w życie rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie recept. Jednak recepty wystawione i niezrealizowane przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia realizuje się na zasadach dotychczasowych. Dlatego trzeba zwracać jeszcze większą uwagę na datę wystawienia, zwłaszcza przy receptach prolongowanych. To jednak nie koniec zmian, jakie wprowadza ten akt prawny. Poznaj szczegóły.
- Data: 25.08.2021
W jaki sposób powinna być oznaczona recepta weterynaryjna
Od 1 lipca 2021 r. lekarze weterynarii są zobowiązani do umieszczania na receptach weterynaryjnych, na których przepisano produkt leczniczy zawierający środek odurzający, substancję psychotropową, o których mowa w ustawie z 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii (Dz.U. z 2020 r. poz. 2050), unikalnego numeru identyfikującego receptę.
- Data: 25.08.2021
W których aptekach można przeprowadzać szczepienia
Szczepienia ochronne przeciwko COVID-19 zgodnie z przepisami ustawy z 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi mogą być przeprowadzane w aptekach ogólnodostępnych, spełniających wymagania określone w przepisach wydanych na podstawie art. 97 ust. 5 i art. 98 ust. 5 tej ustawy. Interpretacja tej regulacji musi uwzględniać również apteki, które nie dostosowały swojej działalności do wymagań określonych w art. 97 ust. 5 Prawa farmaceutycznego i mogą funkcjonować do czasu wygaśnięcia lub cofnięcia zezwolenia. Tak wynika z komunikatu ministra zdrowia.
- Data: 25.08.2021
Zielone zaświadczenia cyfrowe – poznaj zasady działania
Parlament Europejski przyjął rozporządzenie dotyczące unijnych cyfrowych zaświadczeń COVID. Jego zasadniczym celem jest ułatwienie swobodnego przemieszczania się na terytorium UE w czasie pandemii COVID-19 poprzez zapewnienie, by wydawane przez poszczególne państwa członkowskie zaświadczenia były w pełni interoperacyjne, kompatybilne, bezpieczne, możliwe do zweryfikowania, jak również pozwalały na zapewnienie należytej ochrony danym osobowym posiadaczy tych zaświadczeń. Nowe przepisy nie ustanawiają jednak obowiązku poddania się szczepieniu.
- Data: 23.07.2021
- « pierwsza
- «
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- »
- ostatnia »