
Wyrok w sprawie Gemini kontra Naczelna Izba Aptekarska
W dniu 19 kwietnia 2021 r. zapadł nieprawomocny wyrok dotyczący powództwa Gemini Apps Sp. z o.o. przeciwko Naczelnej Izbie Aptekarskiej. Spośród pięciu żądań zawartych w pozwie sąd przychylił się w pełni do jednego i częściowo do drugiego. W pozostałym zakresie sąd oddalił powództwo. Nie znalazł m.in. podstaw do uwzględniania żądania dotyczącego opublikowania przeprosin przez NIA oraz żądania nakazania NIA określonego działania.
- Data: 26.05.2021

GIF wydaje elektroniczne zaświadczenia i certyfikaty
Przypominamy, iż Główny Inspektor Farmaceutyczny, na mocy ustawy z 6 września 2001 r. – Prawo farmaceutyczne (Dz.U. z 2020 r. poz. 944 ze zm.), jest uprawniony do wydawania następujących zaświadczeń opatrzonych kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym, podpisem osobistym albo kwalifikowaną pieczęcią elektroniczną:
- Data: 21.04.2021

Jak przygotować aptekę do wykonywania badań diagnostycznych
Jednym z elementów opieki farmaceutycznej sprawowanej przez farmaceutów jest wykonywanie badań diagnostycznych w celu oceny skuteczności i bezpieczeństwa stosowanej przez pacjenta farmakoterapii oraz analizy problemów lekowych występujących u pacjenta, a także proponowania metod i badań diagnostycznych. Jakie warunki powinny zostać spełnione przez aptekę, żeby mogła świadczyć takie usługi zgodnie z przepisami?
- Data: 21.04.2021

NRA negatywnie o projekcie zmiany składu komisji konkursowej
W związku z przekazanym do zaopiniowania projektem rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie zasad i trybu postępowania konkursowego przy wyłanianiu kandydata na stanowisko wojewódzkiego inspektora farmaceutycznego, który przewiduje usunięcie przedstawiciela Naczelnej Rady Aptekarskiej ze składu komisji konkursowej powoływanej w postępowaniu konkursowym przy wyłanianiu kandydatów na stanowisko wojewódzkiego inspektora farmaceutycznego, Naczelna Rada Aptekarska stanowczo sprzeciwia się planowanej zmianie.
- Data: 21.04.2021

Propozycje zmian przepisów dla przedsiębiorców – czy będą korzystne dla aptek
Związek Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP) wziął udział w konsultacjach dotyczących propozycji zmian prawnych poprawiających otoczenie regulacyjne dla polskiego biznesu. ZPP opracował pięćdziesiąt postulatów mających na celu ułatwienie prowadzenia działalności gospodarczej. W opracowaniu znalazły się postulaty dotyczące poszczególnych branż, w tym branży aptekarskiej.
- Data: 21.04.2021

Weryfikacja towarów w aptece, czyli co oznaczają przepisy rozporządzenia MDR
W dniu 26 maja 2021 r. wchodzi w życie unijne rozporządzenie dotyczące wyrobów medycznych. Jego celem jest przede wszystkim wprowadzenie wspólnych ram regulacyjnych dla rynku wyrobów medycznych w całej UE – ustanowienie wysokich norm jakości i bezpieczeństwa oraz ujednolicenie zasad wprowadzania wyrobów medycznych do obrotu i używania. Sprawdź, jakie obowiązki wprowadza rozporządzenie MDR w zakresie weryfikacji towarów w aptece.
- Data: 21.04.2021

Jakie kwalifikacje musi posiadać farmaceuta do przeprowadzania szczepień przeciwko COVID-19
Farmaceuci, w przypadku wystąpienia stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, ogłoszonego z powodu COVID-19, który obowiązuje od 20 marca 2020 r., uzyskali prawo do wykonywania szczepień przeciwko COVID-19. Jednak jest możliwe dopiero po spełnieniu odpowiednich warunków. Sprawdź jakich.
- Data: 25.03.2021

Jakie zmiany czekają kierowników aptek na gruncie nowych przepisów
Tak jak jest dotychczas, w aptece ogólnodostępnej będzie musiał być ustanowiony farmaceuta odpowiedzialny za jej prowadzenie, czyli właśnie kierownik apteki. Farmaceuta nie będzie mógł łączyć funkcji kierownika apteki ogólnodostępnej, punktu aptecznego, działu farmacji szpitalnej, apteki szpitalnej z funkcją osoby kompetentnej, osoby odpowiedzialnej i osoby wykwalifikowanej w rozumieniu przepisów prawa farmaceutycznego. Sprawdź pozostałe zmiany.
- Data: 25.03.2021

Prawie 5,5 tys. farmaceutów chce wziąć udział w akcji szczepień przeciw COVID-19
Trwająca akcja przyjmowania zgłoszeń farmaceutów chętnych do wykonywania szczepień przeciw COVID-19 cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Do okręgowych izb aptekarskich napływają liczne zgłoszenia osób chcących czynnie wesprzeć Narodowy Program Szczepień. Na podstawie danych NIA aktualna liczba zgłoszeń farmaceutów wynosi blisko 5,5 tys. Najwięcej osób zadeklarowało chęć wykonywania szczepień przeciw COVID-19 w województwach: mazowieckim (ponad 1 tys.), śląskim (ponad 0,7 tys.), wielkopolskim (ponad 0,5 tys.) oraz małopolskim (blisko 0,5 tys.).
- Data: 25.03.2021
- « pierwsza
- «
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- »
- ostatnia »
Aktualny numer Pokaż listę wydań »
Numer 66, kwiecień 2025 r.
