Nowe rozporządzenie w sprawie recept – przygotuj się na zmiany
1 stycznia 2021 r. zaczną obowiązywać znowelizowane przepisy prawa farmaceutycznego związane z receptą transgraniczną. W związku z koniecznością uregulowania sposobu realizacji elektronicznej recepty transgranicznej wystawionej w innym państwie członkowskim Ministerstwo Zdrowia przygotowało projekt nowego rozporządzenia ws. recept, który 17 listopada 2020 r. został skierowany do konsultacji publicznych. Choć działania te stanowią przede wszystkim realizację kolejnego etapu wdrażania rozwiązań w obszarze e-zdrowia, to jednak przy okazji prac nad nowym rozporządzeniem odświeżono również dotychczasowe zasady wystawiania i realizacji recept krajowych.
- Data: 22.12.2020
Strategia farmaceutyczna dla Europy – poznaj wytyczne
Komisja Europejska przyjęła strategię farmaceutyczną dla Europy, aby zapewnić pacjentom dostęp do innowacyjnych i przystępnych cenowo leków oraz wspierać konkurencyjność, innowacyjność i zrównoważony charakter unijnego przemysłu farmaceutycznego. Dzięki tej strategii Europa będzie w stanie zaspokoić swoje zapotrzebowanie na leki, również w czasach kryzysu, za pomocą niezawodnych łańcuchów dostaw. Zgodnie z apelem wystosowanym przez przewodniczącą Ursulę von der Leyen w orędziu o stanie Unii wspomniana strategia stanowić będzie kluczowy element procesu budowy silniejszej Europejskiej Unii Zdrowotnej i pomoże stworzyć odporny na kryzys unijny system farmaceutyczny dostosowany do przyszłych wyzwań.
- Data: 22.12.2020
Wykaz zmian, jakie wprowadza ustawa o zawodzie farmaceuty
Wykaz zmian, jakie wprowadza projekt ustawy o zawodzie farmaceuty, został opracowny na dzień 10.12.2020 r. na podstawie m.in.: „Ustawa o zawodzie farmceuty - najważniejsze informacje o projekcie”, NIA. Projekt w tym kształcie został uchwalony przez Sejm i skierowany do podpisu Prezydenta RP
- Data: 22.12.2020
Niezależność wykonywania zawodu farmaceuty
W związku z pracami legislacyjnymi nad ustawą o zawodzie farmaceuty, toczy się dyskusja na temat niezależności i samodzielności farmaceuty. Ustawa o zawodzie farmaceuty wprowadza do polskiego porządku prawnego ochronę niezależności farmaceuty. Jako przedstawiciele samodzielnego zawodu medycznego, farmaceuci nie będą związani poleceniem służbowym podmiotu prowadzącego aptekę – pracodawcy, w zakresie sprawowania opieki farmaceutycznej, udzielania usług farmaceutycznych, czy wykonywania zadań zawodowych, w tym kierowania apteką, działem farmacji szpitalnej lub hurtownią farmaceutyczną.
- Data: 10.12.2020
Obowiązek podnoszenia kwalifikacji zawodowych według nowych przepisów
W projekcie ustawy o zawodzie farmaceuty, podobnie jak to funkcjonuje w obecnie obowiązującej ustawie Prawo farmaceutyczne, przyjęto zasadę, że farmaceuci mają prawo i obowiązek ustawicznego rozwoju zawodowego przez aktualizację wiedzy i umiejętności zawodowych. Sprawdźmy, co dokładnie przewidują w tym zakresie projektowane przepisy.
- Data: 23.11.2020
Projekt ustawy o zawodzie farmaceuty przyjęty przez Sejm
28 października br. podczas 20. posiedzenia Sejmu odbyło się trzecie czytanie projektu ustawy o zawodzie farmaceuty. Za przyjęciem regulacji głosowało 254 posłów, przeciw było 13, a 174 wstrzymało się od głosu. Projekt trafi teraz pod obrady Senatu, który zajmie się jego dalszym procedowaniem.
- Data: 23.11.2020
Strategia na rzecz rozwoju aptek – poznaj nowe wytyczne
5 października 2020 r. przedstawiciele Naczelnej Izby Aptekarskiej i Ministerstwa Zdrowia wspólnie podpisali ramowy dokument określający strategię na rzecz rozwoju aptek. Stanowi on odpowiedź na liczne postulaty samorządu aptekarskiego o podjęcie działań zmierzających do uregulowania zasad wykonywania zawodu farmaceuty, warunków funkcjonowania aptek czy zasad obrotu pozaaptecznego, a także do eliminacji obserwowanych na rynku aptekarskim zjawisk, ocenianych przez samorząd jako patologiczne. Realizacja strategii ma wzmocnić pozycję farmaceutów i przysłużyć się poprawie jakości usług aptecznych, a przez to bezpieczeństwu pacjentów. Czy spisane porozumienie rzeczywiście to gwarantuje i czy na pewno odpowiada ono na potrzeby wszystkich zainteresowanych środowisk?
- Data: 23.11.2020
Poznaj zasady realizacji recept elektronicznych w pigułce
Ciągle zmieniające się przepisy prawne dotyczące realizacji recept rodzą wiele kontrowersji w pracy każdego farmaceuty. Z jednej strony mają one zapewnić bezpieczne wydanie leku, z drugiej jednak są nadmiernie skomplikowane, co może prowadzić do wypaczenia istoty relacji farmaceuty z pacjentem. Poniżej kilka podstawowych zasad realizacji recept.
- Data: 23.10.2020
Czy farmaceuta będzie nadzorował technika farmaceutycznego – planowane zmiany
3 lutego 2020 r. do Sejmu został skierowany rządowy projekt ustawy o zawodzie farmaceuty. Projekt przewiduje kompleksowe uregulowanie zasad wykonywania zawodu farmaceuty w ramach jednego aktu normatywnego. Ponadto wiele funkcjonujących przepisów prawnych odnosi się ogólnie do fachowych pracowników aptek, obejmując tym samym zarówno farmaceutów, jak i techników farmaceutycznych, choć są to dwa różne zawody, a różnice między nimi mają swoje źródło w procesie kształcenia. Sprawdź, co przewidują projektowane przepisy.
- Data: 24.09.2020
- « pierwsza
- «
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- »
- ostatnia »