Projekt ustawy o zawodzie farmaceuty – jakie nowe obowiązki dla kierowników aptek
W Sejmie trwają prace nad projektem ustawy o zawodzie farmaceuty. Zgodnie z założeniami, farmaceuci jako przedstawiciele zawodu medycznego zyskają chronioną prawnie samodzielność przy wykonywaniu czynności fachowych. Będą mogli również sprawować opiekę farmaceutyczną oraz świadczyć bogaty zakres usług farmaceutycznych.
- Data: 19.06.2020
Rejestarcja w BDO – instrukcja postępowania krok po kroku
Nowe obowiązki w zakresie gospodarki odpadami wiążą się przede wszystkim z prowadzeniem dokumentacji w formie elektronicznej. Nie należy jednak nadmiernie przywiązywać się do możliwości prowadzenia przez jakiś czas dokumentacji w wersji papierowej ponieważ d okumenty sporządzane od 2020 r. trzeba będzie wprowadzić do systemu informatycznego do 31 stycznia 2021 r.
- Data: 19.06.2020
Czy farmaceuci, jako pracownicy medyczni, powinni być objęci ochroną ubezpieczeniową
Zawód farmaceuty został uregulowany w ustawie z 19 kwietnia 1991 r. o izbach aptekarskich oraz częściowo w ustawie z 6 września 2001 r. Prawo farmaceutyczne. Przepisy zawierają szereg zapisów dotyczących istoty zawodu farmaceuty, jego kwalifikacji, jednak nie odnosi się do jednej istotnej kwestii – ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej zawodu farmaceuty. Ma to szczególne znaczenie w dobie pandemii.
- Data: 22.05.2020
Dotychczasowe druki recept pozostają ważne kolejny rok
18 kwietnia 2020 r. weszła w życie nowelizacja zmieniająca rozporządzenie w sprawie recept, która między innymi przedłuża możliwość stosowania „starych druków recept” o dalsze 12 miesięcy, tj. do 18 kwietnia 2021 r., oraz określa sposób budowy unikalnego numeru identyfikującego receptę w postaci papierowej, wystawianej przez farmaceutów dla siebie i członków swojej rodziny. Wynika to za faktu, że osoby uprawnione nie wykorzystały jeszcze starych druków recept, przedłużono ich ważność o kolejne 12 miesięcy. Tym samym pacjenci nie będą narażeni na ponowne wizyty u lekarza w celu uzyskania recept zgodnych ze wzorem.
- Data: 22.05.2020
Jakie zmiany dla farmaceutów wprowadza tarcza antykryzysowa
Jak już informowaliśmy w dniu 8 marca 2020 roku weszła w życie ustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, zwana potocznie specustawą COVID-19. Minął niespełna miesiąc od uchwalenia tamtych przepisów, a ustawa doczekała się już obszernej nowelizacji. Również w zakresie prawa farmaceutycznego.
- Data: 22.05.2020
Państwowy egzamin specjalizacyjny farmaceutów odwołany
W związku z ryzykiem zakażenia wirusem SARS-CoV-2 oraz zidentyfikowanymi przypadkami zachorowań na COVID-19 na terenie Rzeczypospolitej Polskiej Minister Zdrowia odwołuje wszystkie części Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego Farmaceutów we wszystkich dziedzinach (PESF), które miały się odbyć od dnia 15 maja do dnia 30 czerwca w sesji wiosennej 2020 roku.
- Data: 22.05.2020
Dlaczego niezbędne są zmiany w zakresie urzędowych marż aptecznych
Obowiązujące w Polsce urzędowe marże detaliczne na refundowane leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyroby medyczne nie podlegały waloryzacji od 2012 roku. Brak działań zmierzających do ich podwyższenia oznacza negatywne konsekwencje nie tylko dla aptek, które muszą intensyfikować sprzedaż innych leków i produktów, ale również dla pacjentów, którzy te towary nabywają.
- Data: 26.04.2020
Jakie zmiany w prawie farmaceutycznym wprowadziła specustawa dotycząca COVID-19
W dniu 8 marca 2020 r. weszła w życie ustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, zwana potocznie specustawą COVID-19. Ustawa określa zasady i tryb zapobiegania oraz zwalczania zakażenia wirusem SARS-CoV-2 i rozprzestrzeniania się choroby zakaźnej u ludzi, wywołanej tym wirusem, w tym zasady i tryb podejmowania działań przeciwepidemicznych i zapobiegawczych w celu unieszkodliwienia źródeł zakażenia i przecięcia dróg szerzenia się tej choroby zakaźnej.
- Data: 26.04.2020
Propozycja zmian w zakresie realizacji odpisów recept i częściowej realizacji recept elektronicznych
Ogólnopolski Związek Zawodowy Techników Farmaceutycznych wystosował pismo do Ministra Zdrowia, w którym postuluje, aby przez czas trwania stanu epidemii pacjenci mogli odebrać brakujące opakowania leków w dowolnej aptece lub punkcie aptecznym. Zdaniem OZZT w związku z zagrożeniem zarażeniem koronawirusem udanie się do konkretnej apteki, aby dokończyć realizację recepty, może być znacznie utrudnione.
- Data: 26.04.2020
Zmiany w zakresie wystawiania recept farmaceutycznych
1 kwietnia 2020 r. weszła w życie ustawa o zmianie niektórych ustaw w zakresie systemu ochrony zdrowia związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (tzw. specustawa). Nowelizacja wprowadza m.in. nowe zasady wystawiania recept farmaceutycznych. Z nowego brzmienia przepisu art. 96 ust. 4 Prawa farmaceutycznego wynika, że: farmaceuta może wystawić refundowaną receptę dla siebie i rodziny (art. 95b ust. 3) oraz usunięto słowo „nagłego” zagrożenia stanu zdrowia pacjenta i zostaje tylko warunek „zagrożenia zdrowia pacjenta”. Artykuł art. 95b ust. 3 mówi o recepcie dla:
- Data: 26.04.2020
- « pierwsza
- «
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- »
- ostatnia »