
Strategia na rzecz rozwoju aptek – poznaj nowe wytyczne
5 października 2020 r. przedstawiciele Naczelnej Izby Aptekarskiej i Ministerstwa Zdrowia wspólnie podpisali ramowy dokument określający strategię na rzecz rozwoju aptek. Stanowi on odpowiedź na liczne postulaty samorządu aptekarskiego o podjęcie działań zmierzających do uregulowania zasad wykonywania zawodu farmaceuty, warunków funkcjonowania aptek czy zasad obrotu pozaaptecznego, a także do eliminacji obserwowanych na rynku aptekarskim zjawisk, ocenianych przez samorząd jako patologiczne. Realizacja strategii ma wzmocnić pozycję farmaceutów i przysłużyć się poprawie jakości usług aptecznych, a przez to bezpieczeństwu pacjentów. Czy spisane porozumienie rzeczywiście to gwarantuje i czy na pewno odpowiada ono na potrzeby wszystkich zainteresowanych środowisk?
- Data: 23.11.2020

Poznaj zasady realizacji recept elektronicznych w pigułce
Ciągle zmieniające się przepisy prawne dotyczące realizacji recept rodzą wiele kontrowersji w pracy każdego farmaceuty. Z jednej strony mają one zapewnić bezpieczne wydanie leku, z drugiej jednak są nadmiernie skomplikowane, co może prowadzić do wypaczenia istoty relacji farmaceuty z pacjentem. Poniżej kilka podstawowych zasad realizacji recept.
- Data: 23.10.2020

Czy farmaceuta będzie nadzorował technika farmaceutycznego – planowane zmiany
3 lutego 2020 r. do Sejmu został skierowany rządowy projekt ustawy o zawodzie farmaceuty. Projekt przewiduje kompleksowe uregulowanie zasad wykonywania zawodu farmaceuty w ramach jednego aktu normatywnego. Ponadto wiele funkcjonujących przepisów prawnych odnosi się ogólnie do fachowych pracowników aptek, obejmując tym samym zarówno farmaceutów, jak i techników farmaceutycznych, choć są to dwa różne zawody, a różnice między nimi mają swoje źródło w procesie kształcenia. Sprawdź, co przewidują projektowane przepisy.
- Data: 24.09.2020

Odmowa zmiany zezwolenia na prowadzenie apteki – jak orzekają sądy
W dniu 25 czerwca 2017 r. weszła w życie ustawa z 7 kwietnia 2017 r. o zmianie ustawy Prawo farmaceutyczne. Ustawa krótka, bo licząca zaledwie trzy artykuły. W artykule 1 został wprowadzony między innymi zapis, na mocy którego do zezwoleń na prowadzenie apteki ogólnodostępnej nie stosuje się przepisów art. 494 § 2 i art. 531 § 2 ustawy z 15 września 2000 r. – Kodeks spółek handlowych, które dotyczą sukcesji prawa i obowiązków.
- Data: 24.09.2020

Jakie usługi będzie mógł wykonywać farmaceuta w ramach opieki farmaceutycznej
Projekt ustawy o zawodzie farmaceuty wprowadza do polskiego porządku prawnego instytucję opieki farmaceutycznej. Na jej podstawie działalność prowadzona w aptekach zostanie rozszerzona, a farmaceuci zyskają nowe uprawnienia zawodowe, które przyczynią się do podniesienia rangi zawodu. Jest również szansa na wzmocnienie współpracy pomiędzy przedstawicielami zawodów medycznych.
- Data: 21.08.2020

Kiedy inspekcja farmaceutyczna może cofnąć zezwolenie na prowadzenie apteki
Przepisy Prawa farmaceutycznego wprost stanowią, że apteka ogólnodostępna może być prowadzona tylko na podstawie uzyskanego zezwolenia na prowadzenie apteki. Zezwolenie na prowadzenie apteki może zostać cofnięte, gdy zaistnieją przewidziane prawem okoliczności. Udzielenie, odmowa udzielenia, zmiana, cofnięcie lub stwierdzenie wygaśnięcia zezwolenia na prowadzenie apteki należą do wojewódzkiego inspektora farmaceutycznego.
- Data: 21.08.2020

Nielegalne pozyskiwanie danych z platformy P1 przez sieć aptek Gemini – stanowikso NIA
Działania podjęte przez spółkę Gemini, polegające na nieuprawnionym pobieraniu danych o stanie zdrowia polskich pacjentów, a następnie poddawaniu tychże pacjentów procesom profilowania budzą sprzeciw Naczelnej Izby Aptekarskiej.
- Data: 21.08.2020

Powstał Zespół do spraw opieki farmaceutycznej
Minister zdrowia powołał Zespół do spraw opieki farmaceutycznej. Jest to już kolejna próba powołania gremium zajmującego się wdrożeniem opieki farmaceutycznej. Zarządzenie ministra opublikowano w Dzienniku Urzędowym (Dz.Urz. Min. Zdr. z 2020 r. poz. 49).
- Data: 21.08.2020

Dyrektywa antyfałszywkowa – jak w praktyce stosować nowe przepisy
Z dniem 1 lipca 2020 r. w związku z zakończeniem okresu przejściowego dotyczącego implementacji dyrektywy antyfałszywkowej weszływ życie znowelizowane przepisy prawa farmaceutycznego. Wprowadzają one możliwość nakładania na apteki kar pieniężnych w przypadku popełnienia błędów w weryfikacji autentyczności leków. Mając to na uwadze, Naczelna Izba Aptekarska opublikowała komunikat, w którym przypomniała, jak prawidłowo stosować przepisy.
- Data: 23.07.2020

Koalicja na rzecz szczepień w aptekach
Upowszechnianie szczepień przeciw grypie. To najważniejszy cel Koalicji na rzecz szczepień w aptekach powołanej przez Zrzeszenie Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy Naczelnej Izby Aptekarskiej oraz Związku Zawodowego Pracowników Farmacji.
- Data: 23.07.2020
- « pierwsza
- «
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- »
- ostatnia »
Aktualny numer Pokaż listę wydań »
Numer 66, kwiecień 2025 r.
