Odmowa zmiany zezwolenia na prowadzenie apteki – jak orzekają sądy
W dniu 25 czerwca 2017 r. weszła w życie ustawa z 7 kwietnia 2017 r. o zmianie ustawy Prawo farmaceutyczne. Ustawa krótka, bo licząca zaledwie trzy artykuły. W artykule 1 został wprowadzony między innymi zapis, na mocy którego do zezwoleń na prowadzenie apteki ogólnodostępnej nie stosuje się przepisów art. 494 § 2 i art. 531 § 2 ustawy z 15 września 2000 r. – Kodeks spółek handlowych, które dotyczą sukcesji prawa i obowiązków.
- Data: 24.09.2020
Jakie usługi będzie mógł wykonywać farmaceuta w ramach opieki farmaceutycznej
Projekt ustawy o zawodzie farmaceuty wprowadza do polskiego porządku prawnego instytucję opieki farmaceutycznej. Na jej podstawie działalność prowadzona w aptekach zostanie rozszerzona, a farmaceuci zyskają nowe uprawnienia zawodowe, które przyczynią się do podniesienia rangi zawodu. Jest również szansa na wzmocnienie współpracy pomiędzy przedstawicielami zawodów medycznych.
- Data: 21.08.2020
Kiedy inspekcja farmaceutyczna może cofnąć zezwolenie na prowadzenie apteki
Przepisy Prawa farmaceutycznego wprost stanowią, że apteka ogólnodostępna może być prowadzona tylko na podstawie uzyskanego zezwolenia na prowadzenie apteki. Zezwolenie na prowadzenie apteki może zostać cofnięte, gdy zaistnieją przewidziane prawem okoliczności. Udzielenie, odmowa udzielenia, zmiana, cofnięcie lub stwierdzenie wygaśnięcia zezwolenia na prowadzenie apteki należą do wojewódzkiego inspektora farmaceutycznego.
- Data: 21.08.2020
Nielegalne pozyskiwanie danych z platformy P1 przez sieć aptek Gemini – stanowikso NIA
Działania podjęte przez spółkę Gemini, polegające na nieuprawnionym pobieraniu danych o stanie zdrowia polskich pacjentów, a następnie poddawaniu tychże pacjentów procesom profilowania budzą sprzeciw Naczelnej Izby Aptekarskiej.
- Data: 21.08.2020
Powstał Zespół do spraw opieki farmaceutycznej
Minister zdrowia powołał Zespół do spraw opieki farmaceutycznej. Jest to już kolejna próba powołania gremium zajmującego się wdrożeniem opieki farmaceutycznej. Zarządzenie ministra opublikowano w Dzienniku Urzędowym (Dz.Urz. Min. Zdr. z 2020 r. poz. 49).
- Data: 21.08.2020
Dyrektywa antyfałszywkowa – jak w praktyce stosować nowe przepisy
Z dniem 1 lipca 2020 r. w związku z zakończeniem okresu przejściowego dotyczącego implementacji dyrektywy antyfałszywkowej weszływ życie znowelizowane przepisy prawa farmaceutycznego. Wprowadzają one możliwość nakładania na apteki kar pieniężnych w przypadku popełnienia błędów w weryfikacji autentyczności leków. Mając to na uwadze, Naczelna Izba Aptekarska opublikowała komunikat, w którym przypomniała, jak prawidłowo stosować przepisy.
- Data: 23.07.2020
Koalicja na rzecz szczepień w aptekach
Upowszechnianie szczepień przeciw grypie. To najważniejszy cel Koalicji na rzecz szczepień w aptekach powołanej przez Zrzeszenie Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy Naczelnej Izby Aptekarskiej oraz Związku Zawodowego Pracowników Farmacji.
- Data: 23.07.2020
Zakaz reklamy aptek – sprawdź stanowisko sądu
Główny Inspektor Farmaceutyczny słusznie ocenił, że wyeksponowanie w aptece gazetki wskazującej na okresowy charakter cen sprzedaży leków stanowi naruszenie zakazu reklamy apteki. Tak ocenił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 5 marca 2020 r. (sygn. akt VI SA/Wa 2153/19). Skład orzekający sądu stwierdził jednak, że zarzut nadmiernej wysokości kary finansowej nałożonej na stronę zasługuje na uznanie.
- Data: 23.07.2020
Zasady wizyt przedstawicieli farmaceutycznych w aptekach po 1 czerwca
Po intensywnym szturmie pacjentów na początku rozwoju epidemii COVID-19 w Polsce aktualnie ruch w aptekach zdecydowanie się zmniejszył. Reżim sanitarny osłabił bezpośredni kontakt z kontrahentami, ponieważ wizyty przedstawicieli do 1 czerwca 2020 r. były surowo zabronione. Tym bardziej stały i owocny kontakt z osobami z branży farmaceutycznej jest niezwykle istotny z punktu widzenia rentowności i zaopatrzenia aptek.
- Data: 23.07.2020
Na jakie wsparcie w ramach tarczy antykryzysowej mogą liczyć apteki
Pandemia COVID-19 wpłynęła negatywnie na sytuację finansową wielu aptek. W związku z wprowadzonymi obostrzeniami szereg placówek obsłużyło mniej klientów niż w normalnych warunkach, a co za tym idzie, odnotowało znacząco niższe przychody. Jednocześnie koszty prowadzenia działalności pozostały u części z nich na poziomie sprzed kryzysu, co mogło znacząco zachwiać stabilnością finansową. W takiej sytuacji kluczowe staje się zweryfikowanie, z jakiego wsparcia finansowego mogą skorzystać takie apteki.
- Data: 19.06.2020
- « pierwsza
- «
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- »
- ostatnia »