Prawo w aptece
Refundacja i kontrole
Zarządzanie apteką
Organizacja pracy w aptece
Z praktyki farmaceuty
Kierownik apteki pyta - prawnik odpowiada
Zamów
x
Wyszukaj na stronie:
Zaloguj się
Zamów »
x
Prawo w aptece
Refundacja i kontrole
Zarządzanie apteką
Organizacja pracy w aptece
Z praktyki farmaceuty
Kierownik apteki pyta - prawnik odpowiada
Dorota Kaczmarczyk-Szczurek
Dorota Kaczmarczyk-Szczurek
Dorota Kaczmarczyk-Szczurek
radca prawny, Kancelaria Dorota Kaczmarczyk-Szczurek w Krakowie
22
artykułów na stronie
Jakie warunki musi spełnić punkt szczepień na wirusa SARS-CoV-2
Podmiot wykonujący szczepienia ma obowiązek zapewnić wyodrębnione stanowiska: punkt badań, stanowisko szczepień, poczekalnię dla osób szczepionych. Punkt badań i stanowisko szczepień powinny być oddzielone, np. parawanem. Nie ma jednak obowiązku wyodrębnienia oddzielnego pomieszczenia do szczepień. Poznaj szczegółowe wymogi dla podmiotów, które zgłosiły się do programu szczepień.
8 stycznia 2021
Czytaj więcej »
Organizacja czasu pracy apteki w czasie pandemii – jak postępować
PYTANIE W związku z obecną sytuacją epidemiczną w kraju personel naszej apteki podzielony został na dwie grupy i pracownicy pracują co drugi dzień. Każda z grup pracuje dwa lub trzy dni w tygodniu po 10 godzin i dwie soboty po 5 godzin w miesiącu. W rozliczeniu każdy pracownik pracuje dwa tygodnie po 20 godzin i dwa tygodnie po 35 godzin. Jak prawidłowo policzyć pracownikom godziny pracy? Pracują po więcej niż 8 godzin dziennie – czy to system dwunastogodzinny? Czyli dzień pracy za dzień wolny. A co z sobotami? Jak to zrobić, aby było zgodne z Kodeksem pracy i ekonomią apteki?
22 grudnia 2020
Czytaj więcej »
Jakie są zasady realizacji zapotrzebowania na zakup produktów leczniczych
Produkty lecznicze, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyroby medyczne są wydawane z apteki ogólnodostępnej przez farmaceutę lub technika farmaceutycznego w ramach jego uprawnień zawodowych na podstawie recepty, bez recepty oraz na podstawie zapotrzebowania podmiotu wykonującego działalność leczniczą. Samo złożenie zapotrzebowania, jak też jego realizacja podlegają ścisłym regulacjom, apteki mają ponadto obowiązek prowadzenia ewidencji zrealizowanych zapotrzebowań.
23 listopada 2020
Czytaj więcej »
Jak postępować z przeterminowanymi, zniszczonymi, sfałszowanymi produktami leczniczymi
Ustawa Prawo farmaceutyczne, regulująca m.in. zasad y i tryb dopuszczania do obrotu produktów leczniczych oraz warunki obrotu produktami leczniczymi, wprost stanowi, iż produkty lecznicze mogą znajdować się w obrocie tylko w ustalonym dla nich terminie ważności. Obowiązek przeprowadzenia zniszczenia produktów leczniczych obciąża natomiast przede wszystkim podmioty prowadzące obrót tymi produktami, a więc zarówno hurtownie farmaceutyczne, apteki, jak i każdą inną placówkę uprawnioną do sprzedaży produktów leczniczych.
23 listopada 2020
Czytaj więcej »
Jakie wymagania musi spełnić lokal, aby mogła być prowadzona w nim apteka
Szczegółowe wymogi, jakim powinien odpowiadać lokal apteki, określające jego organizację i wyposażenie, reguluje rozporządzenie w sprawie wymogów, jakim powini en odpowiadać lokal apteki. Jednakże ogólne warunki lokalowe dla apteki określa również Prawo farmaceutyczne. Ponadto należy mieć na względzie przepisy o pomieszczeniach podstawowych i pomocniczych apteki. Sprawdź szczegółowe wymagania.
23 października 2020
Czytaj więcej »
Umowa na refundację leków – sprawdź procedurę krok po kroku
Szczegółowe warunki postępowania dotyczące zawierania umów na wydawanie refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych na receptę, zwanych „umowami na realizację recept”, określa zarządzenie nr 94/2011/DGL Prezesa NFZ. Natomiast ogólne warunki umów na wydawanie refundowanego leku, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobu medycznego na receptę oraz wzór takiej umowy określa rozporządzenie w sprawie ogólnych warunków umów na realizację recept.
24 września 2020
Czytaj więcej »
Czy farmaceuta będzie nadzorował technika farmaceutycznego – planowane zmiany
3 lutego 2020 r. do Sejmu został skierowany rządowy projekt ustawy o zawodzie farmaceuty. Projekt przewiduje kompleksowe uregulowanie zasad wykonywania zawodu farmaceuty w ramach jednego aktu normatywnego. Ponadto wiele funkcjonujących przepisów prawnych odnosi się ogólnie do fachowych pracowników aptek, obejmując tym samym zarówno farmaceutów, jak i techników farmaceutycznych, choć są to dwa różne zawody, a różnice między nimi mają swoje źródło w procesie kształcenia. Sprawdź, co przewidują projektowane przepisy.
24 września 2020
Czytaj więcej »
Kiedy inspekcja farmaceutyczna może cofnąć zezwolenie na prowadzenie apteki
Przepisy Prawa farmaceutycznego wprost stanowią, że apteka ogólnodostępna może być prowadzona tylko na podstawie uzyskanego zezwolenia na prowadzenie apteki. Zezwolenie na prowadzenie apteki może zostać cofnięte, gdy zaistnieją przewidziane prawem okoliczności. Udzielenie, odmowa udzielenia, zmiana, cofnięcie lub stwierdzenie wygaśnięcia zezwolenia na prowadzenie apteki należą do wojewódzkiego inspektora farmaceutycznego.
21 sierpnia 2020
Czytaj więcej »
Reguły funkcjonowania obrotu produktem leczniczym – poznaj skutki nowych przepisów
Wprowadzona jesienią ubiegłego roku zmiana ustawy Prawo farmaceutyczne w zakresie zawierania umów przez hurtownie farmaceutyczne od początku budziła dużo kontrowersji, jednak dopiero wejście w życie, od 1 lipca 2020 r., ustępu 4 artykułu 77a spowodować może bardzo dużo problemów, z których ustawodawca nadal nie zdaje sobie chyba sprawy.
23 lipca 2020
Czytaj więcej »
Wizyty przedstawicieli farmaceutycznych i medycznych w aptece w trakcie pandemii – jak organizować
Organizacja codziennej pracy w trakcie trwania pandemii koronawirusa stanowi wyzwanie dla każdej branży, jednak z zaistniałą rzeczywistością należy sobie jakoś poradzić. Nadal najbardziej problematyczne są oczywiście osobiste spotkania zawodowe, jak chociażby wizyty przedstawicieli farmaceutycznych i medycznych w aptece, gdyż powinny odbywać się z najwyższą ostrożnością i poszanowaniem obowiązujących zaleceń sanitarnych.
19 czerwca 2020
Czytaj więcej »
« pierwsza
«
1
2
3
»
ostatnia »
797
778
754
760
746
728
727
709
687
676
Nasze nagrody i wyróżnienia
© Wydawnictwo Wiedza i Praktyka