Wspólny list przedstawicieli zawodów medycznych do prezydenta
Przedstawiciele zawodów medycznych zwrócili się do Prezydenta RP Andrzeja Dudy z prośbą o zorganizowanie spotkania z przedstawicielami sektora ochrony zdrowia, którzy są zaangażowani w walkę z pandemią COVID-19. Prezesi samorządów: lekarskiego, aptekarskiego, pielęgniarek i położnych, diagnostów laboratoryjnych oraz fizjoterapeutów, wyrazili swoje rozczarowanie brakiem zaproszenia do dyskusji w temacie, który obecnie jest priorytetowy.
- Data: 25.03.2021
Co zmienia ustawa o zawodzie farmaceuty – kompendium wiedzy
Farmaceuci byli jedną z ostatnich grup zawodów zaufania publicznego, która nie miała ustawy regulującej ich pracę i rolę w systemie ochrony zdrowia. A jednak to farmaceuta jest pierwszą osobą, do której pacjent zwraca się z prośbą o poradę dotyczącą zdrowia. Dlatego głównym zamierzeniem wprowadzonych zmian jest wykorzystanie potencjału farmaceutów i wzmocnienie roli aptek w systemie ochrony zdrowia.
- Data: 22.02.2021
Jak w praktyce aptekarz będzie mógł sprawować opiekę farmaceutyczną
Wprowadzenie prawnych uregulowań dotyczących opieki farmaceutycznej zajęło kilka lat. W trakcie dyskusji na ten temat podnoszono wiele wątpliwości i zastrzeżeń, począwszy od zasad związanych z finansowaniem świadczeń z zakresu opieki farmaceutycznej, przez ustalenie zakresu usług wchodzących w jej skład, kończąc na problematyce, z jakich baz danych można będzie korzystać w celu realizacji opieki czy jakie warunki powinny spełniać pomieszczenia przeznaczone do udzielania usług farmaceutycznych. Chociaż ustawa o zawodzie farmaceuty nie odpowiada na większość z tych pytań, to na jej podstawie można zrekonstruować obowiązki i uprawnienia farmaceutów związane ze świadczeniem opieki farmaceutycznej.
- Data: 22.02.2021
Sprawdź, jak stosować wytyczne resortu zdrowia dotyczące rozporządzenia w sprawie recept
Rozporządzenie ministra zdrowia z 23 grudnia 2020 r. w sprawie recept obowiązuje od niedawna, ale już budzi kontrowersje, choćby w przypadku stosowania § 8 ust. 1 pkt 8 dotyczącego kodu uprawnienia dodatkowego. Dlatego też pojawiły się wytyczne MZ, które mają rozwiać wszelkie wątpliwości.
- Data: 22.02.2021
Sprawdź, jakie są nowe zasady realizacji recept w 2021 roku
Od 1 stycznia 2021 r. obowiązuje nowe rozporządzenie w sprawie recept. Przedstawiono w nim nowe wzory recept papierowych, zmieniono zasady realizacji recept w sytuacji braku dawkowania leku, rozszerzono obowiązujący zakres danych w DRR, wprowadzono nowe zasady realizacji recept papierowych zawierających produkty o różnych maksymalnych terminach realizacji.
- Data: 22.02.2021
Farmaceuta szpitalny – jakie posiada nowe prawa i obowiązki
17 grudnia 2020 r. Prezydent RP podpisał zupełnie nową ustawę o zawodzie farmaceuty. Reguluje ona nie tylko wykonywanie zawodu farmaceuty, lecz również nowelizuje dotychczasowe zapisy Prawa farmaceutycznego. Nowe regulacje mają wejść po 3 miesiącach od ich opublikowania w Dzienniku Ustaw. Od tego momentu wszyscy farmaceuci będą mieć więc nowe obowiązki.
- Data: 22.01.2021
Niezależność wykonywania zawodu farmaceuty – co to oznacza
Farmaceuci nie będą związani poleceniem służbowym podmiotu prowadzącego aptekę – pracodawcy, w zakresie sprawowania opieki farmaceutycznej, udzielania usług farmaceutycznych czy wykonywania zadań zawodowych, w tym kierowania apteką, działem farmacji szpitalnej lub hurtownią farmaceutyczną.
- Data: 22.01.2021
Brak szkoleń dla aptekarzy w pandemii, czyli założenia ustawy o kadrach medycznych
W dniu 17 listopada 2020 r. wpłynął do Sejmu projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu zapewnienia w okresie ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii kadr medycznych. Projekt przeszedł w stosunkowo krótkim czasie pełną ścieżkę legislacyjną. W dniu 27 listopada został uchwalony przez Sejm, następnie trafił do Senatu, po czym został przedstawiony Prezydentowi RP do podpisu. Nowe przepisy obejmują również farmaceutów.
- Data: 22.12.2020
Monitoring pacjentów z COVID-19 – rusza Domowa Opieka Medyczna
Ministerstwo Zdrowia uruchomiło w całej Polsce projekt Domowej Opieki Medycznej (DOM), czyli system zdalnego monitoringu pacjentów z COVID-19. W jego ramach każdy, kto ma pozytywny wynik testu na koronawirusa, może otrzymać pulsoksymetr.
- Data: 22.12.2020
- « pierwsza
- «
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- »
- ostatnia »