
W jaki sposób powinna być oznaczona recepta weterynaryjna
Od 1 lipca 2021 r. lekarze weterynarii są zobowiązani do umieszczania na receptach weterynaryjnych, na których przepisano produkt leczniczy zawierający środek odurzający, substancję psychotropową, o których mowa w ustawie z 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii (Dz.U. z 2020 r. poz. 2050), unikalnego numeru identyfikującego receptę.
- Data: 25.08.2021

W których aptekach można przeprowadzać szczepienia
Szczepienia ochronne przeciwko COVID-19 zgodnie z przepisami ustawy z 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi mogą być przeprowadzane w aptekach ogólnodostępnych, spełniających wymagania określone w przepisach wydanych na podstawie art. 97 ust. 5 i art. 98 ust. 5 tej ustawy. Interpretacja tej regulacji musi uwzględniać również apteki, które nie dostosowały swojej działalności do wymagań określonych w art. 97 ust. 5 Prawa farmaceutycznego i mogą funkcjonować do czasu wygaśnięcia lub cofnięcia zezwolenia. Tak wynika z komunikatu ministra zdrowia.
- Data: 25.08.2021

Zielone zaświadczenia cyfrowe – poznaj zasady działania
Parlament Europejski przyjął rozporządzenie dotyczące unijnych cyfrowych zaświadczeń COVID. Jego zasadniczym celem jest ułatwienie swobodnego przemieszczania się na terytorium UE w czasie pandemii COVID-19 poprzez zapewnienie, by wydawane przez poszczególne państwa członkowskie zaświadczenia były w pełni interoperacyjne, kompatybilne, bezpieczne, możliwe do zweryfikowania, jak również pozwalały na zapewnienie należytej ochrony danym osobowym posiadaczy tych zaświadczeń. Nowe przepisy nie ustanawiają jednak obowiązku poddania się szczepieniu.
- Data: 23.07.2021

Czy działalność edukacyjną można prowadzić tylko w aptece
Długo oczekiwana regulacja zawodu farmaceuty wprowadziła nie tylko postulowane rozwiązania, ale również ograniczenia, które znacząco wpływają na dotychczasowe sposoby działania aptekarzy. Do tego pojawiło się ryzyko niekorzystnej interpretacji niektórych postanowień ustawy. Jednym z przykładów jest prowadzenie działalności edukacyjnej przez farmaceutę poza apteką.
- Data: 24.06.2021

Farmaceuta zaszczepi pacjenta w aptece
Z datą 29 maja 2021 r. weszła w życie ustawa z 15 kwietnia 2021 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw, która m.in. poszerzyła grono podmiotów uprawnionych do przeprowadzania szczepień ochronnych o apteki ogólnodostępne. Wymagania, jakie będzie musiał spełnić lokal apteki, aby mogły w nim być przeprowadzone bezpieczne szczepienia ochronne przeciwko COVID-19, określa z kolei nowelizowane rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie szczegółowych wymogów, jakim powinien odpowiadać lokal apteki.
- Data: 24.06.2021

Rusza „Unijny Certyfikat Covid”
System „Unijny Certyfikat Covid” powstaje m.in. po to, by niwelować różnice w zakresie stosowanych przez państwa członkowskie obostrzeń i ograniczeń dla swobody przemieszczania oraz wzorów dokumentów potwierdzających status osoby przekraczającej granice. Jednocześnie, certyfikat nie będzie warunkiem wstępnym dla ewentualnej podróży ani nie będzie w sposób bezwarunkowy do niej uprawniał. „Unijny Certyfikat Covid” ma ułatwić swobodne podróżowanie obywatelom Unii Europejskiej podczas pandemii.
- Data: 24.06.2021

Szczepienia w aptekach ogólnodostępnych – sprawdź najważniejsze wytyczne
Ogłoszona 28 maja nowelizacja ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych zapoczątkowała nowe, bardzo istotne zmiany w zakresie wykonywania zawodu farmaceuty. Sprawdź szczegóły.
- Data: 24.06.2021

Usługi farmaceutyczne według ustawy o zawodzie farmaceuty
Rola farmaceuty w systemie opieki zdrowotnej nie ogranicza się wyłącznie do dystrybucji leków. Od lat wskazuje się na konieczność zaangażowania farmaceutów w nadzorowanie prawidłowego użytkowania leków przez pacjentów i personel systemu zdrowotnego. Pandemia COVID-19 wyraźnie pokazała, że ośrodki zdrowia mają ograniczone możliwości, a apteki mogą stanowić znaczące wsparcie. Jest to szczególnie istotne wobec starzejącego się społeczeństwa i utrudnień w zakresie dostępu do lekarzy.
- Data: 24.06.2021

Jak przeprowadzać wywiad farmaceutyczny zgodnie z nowymi przepisami
Z dniem 16 kwietnia 2021 r., po długim oczekiwaniu i kilkunastu miesiącach prac legislacyjnych, weszła w życie ustawa o zawodzie farmaceuty. Ustawa ta kompleksowo reguluje zasady uzyskiwania prawa wykonywania zawodu farmaceuty, wykonywanie zawodu farmaceuty oraz ustawicznego rozwoju zawodowego farmaceutów. Nowe regulacje to jednak przede wszystkim duże zmiany dla samych farmaceutów, gdyż zyskali oni nowe uprawnienia, co ma na celu wzmocnienie funkcjonowania opieki farmaceutycznej sprawowanej przez farmaceutę we współpracy z lekarzem.
- Data: 26.05.2021

Nowe uprawnienia i rola kierownika apteki – co nakazują przepisy
Dnia 16 kwietnia 2021 r. weszły w życie przepisy ustawy o zawodzie farmaceuty, które zmieniły m.in. regulacje zawarte w ustawie o prawie farmaceutycznym w zakresie obowiązków kierownika apteki. Założeniem nowelizacji przepisów było wzmocnienie pozycji kierownika apteki jako gwaranta usług farmaceutycznych wysokiej jakości, co w konsekwencji łączyć się ma także z koniecznością doskonalenia zawodowego.
- Data: 26.05.2021
- « pierwsza
- «
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- »
- ostatnia »
Aktualny numer Pokaż listę wydań »
Numer 66, kwiecień 2025 r.
