Czy apteka może zostać ukarana za baner węższy od standardowej kartki papieru
Na spółkę z Gorzowa Wielkopolskiego, prowadzącą aptekę ogólnodostępną, WIF nałożył 15 tysięcy złotych kary za naruszenie zakazu reklamy poprzez umieszczenie „baneru znacznych rozmiarów” – tj. za wywieszenie informacji o aptece w formacie mniejszym niż A4. Powstały w tej sprawie spór zakończył wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego.
- Data: 26.11.2021
Sprzedaż wysyłkowa leków – kiedy oraz jakich produktów dotyczy
W dobie handlu internetowego ciężko jest wyobrazić sobie gałąź przemysłu, która nie oferowałaby swoich produktów w sieci. Oczekiwania i przyzwyczajenia konsumentów w krótkim czasie uległy znaczącej zmianie, a sfera online robi wszystko, aby im sprostać. Nic zatem zaskakującego, że wśród świadczonych wyrobów są również produkty lecznicze. W tym przypadku jednak e-commerce podlega wielu restrykcjom prawnym.
- Data: 26.10.2021
Apteka dla aptekarza – podsumowanie 4 lat obowiązywania przepisów
W czerwcu tego roku minęły cztery lata od dnia wejścia w życie nowelizacji przepisów ustawy Prawo farmaceutyczne, zwanej „Apteką dla aptekarza”. Pomimo upływu czasu ten akt prawny w dalszym ciągu budzi kontrowersje. Ostatnio Naczelna Izba Aptekarska postanowiła podsumować dotychczasowe funkcjonowanie tej regulacji w polskim systemie prawnym.
- Data: 24.09.2021
Czy informacja o tym, że w aptece wykonywane są szczepienia, narusza zakaz reklamy
Apteki chcące przystąpić do Narodowego Programu Szczepień mogą składać wnioski do właściwego oddziału NFZ. Kwalifikację do programu otrzymują apteki ogólnodostępne, apteka musi mieć aktywny status w Rejestrze Aptek. Do szczepienia konieczne jest posiadanie przez pacjenta e-skierowania, jednakże kwalifikacji i podania szczepionki dokonuje farmaceuta, który posiada uprawnienia do kwalifikacji lub do wykonywania szczepień ochronnych przeciwko COVID-19. Apteka, w której przeprowadzane są szczepienia, musi spełniać również odpowiednie warunki lokalowe. Kwestią budzącą duże wątpliwości jest informowanie przez apteki o wykonywanych szczepieniach, nie naruszając tym samym zakazu reklamy apteki.
- Data: 24.09.2021
COVID-19 – czy można wymagać od personelu zaszczepienia się
W obecnym stanie prawnym nie ma przepisu uprawniającego pracodawcę, by wymagał od pracowników czy nawet kandydatów do pracy zaszczepienia się przeciw COVID-19, niezależnie od statusu czy też branży pracodawcy. Jak możesz zatem zachęcać pracownika do zaszczepienia się?
- Data: 25.08.2021
Jak zorganizować w aptece punkt szczepień przeciw COVID-19
Z końcem maja apteki ogólnodostępne uzyskały uprawnienia do przeprowadzania szczepień ochronnych. Potencjał, wiedza i doświadczenie aptekarzy mają w ten sposób wesprzeć system opieki zdrowotnej w walce z COVID-19. Doświadczenie zdobyte w trakcie pandemii może zaowocować w przyszłości, w przypadku rozszerzenia uprawnień farmaceutów do realizacji także innych szczepień – co wpisywałoby się w model apteki jako lokalnego centrum zdrowia, wspierającego system zwłaszcza podstawowej opieki zdrowotnej.
- Data: 25.08.2021
Czas pracy farmaceuty w aptece ogólnodostępnej – sprawdź wytyczne
Od dnia wejścia w życie ustawy o zawodzie farmaceuty wśród aptekarzy pojawia się wiele wątpliwości i pytań, także z zakresu prawa pracy, w tym o czas pracy farmaceuty czy wymiar czasu pracy kierownika apteki. Czy skoro zawód farmaceuty wpisany jest do katalogu zawodów medycznych, osoby go wykonujące podlegają szczególnym regulacjom w zakresie czasu pracy? Czy kierownik apteki może pracować na 1/2 etatu?
- Data: 23.07.2021
Jakie zadania kierownik apteki może zlecić innym pracownikom
Każda apteka ogólnodostępna ma kierownika apteki. Farmaceuta nie może łączyć funkcji kierownika apteki ogólnodostępnej, punktu aptecznego, działu farmacji szpitalnej, apteki szpitalnej z funkcją osoby kompetentnej, odpowiedzialnej i wykwalifikowanej, o której stanowi ustawa Prawo farmaceutyczne, jak również nie może być kierownikiem więcej niż jednej apteki. Zakres jego zadań jest szeroki. Czy jednak wszystkie je musi wykonywać osobiście?
- Data: 23.07.2021
Kiedy i jak farmaceuta może złożyć wniosek o urlop szkoleniowy
Od 16 kwietnia 2021 r. zawód farmaceuty wykonywany jest w oparciu o przepisy ustawy o zawodzie farmaceuty. Aptekarze są zatem kolejną grupą zawodową, która ma odrębny akt prawny regulujący zasady uzyskiwania prawa wykonywania zawodu oraz sposób wykonywania zawodu. Ustawa ta reguluje również kwestię ustawicznego rozwoju zawodowego farmaceutów, wprowadzając zupełnie nowe rozwiązania oraz nowe uprawnienia dla farmaceutów.
- Data: 24.06.2021
Co to są przesunięcia magazynowe i kiedy można je stosować
Można spotkać się z różną interpretacją kwestii dotyczącej przesuwania leków i surowców narkotycznych pomiędzy aptekami zarejestrowanymi pod tym samym NIP. Czy istnieją jakieś przepisy, które wykluczają taką możliwość? Czy takie rozwiązanie jest dopuszczalne? Sprawdźmy, co w tej kwestii wskazują przepisy.
- Data: 26.05.2021
- « pierwsza
- «
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- »
- ostatnia »