
Cała prawda o dyżurach aptek według Naczelnego Sądu Administracyjnego
Rozkład godzin pracy aptek ogólnodostępnych powinien być dostosowany do potrzeb ludności i zapewniać dostępność świadczeń również w porze nocnej, w niedzielę, święta i inne dni wolne od pracy. Rozkład ten na danym terenie określa, w drodze uchwały, rada powiatu, po zasięgnięciu opinii wójtów (burmistrzów, prezydentów miast) gmin z terenu powiatu i samorządu aptekarskiego. Regulacja taka umożliwia więc narzucenie aptekom bezpłatnych dyżurów i ogranicza prawo do swobodnego prowadzenia działalności gospodarczej. Na temat tego, czy tego rodzaju rozwiązanie jest zgodne z konstytucją, ostatnio wypowiedział się NSA w wyroku z 25 lutego 2020 r. (sygn. akt II GSK 3624/17).
- Data: 24.09.2020

Kodeks etyki aptekarza – co to jest i dlaczego każdy farmaceuta powinien go znać
Wobec mnogości postaw etycznych wynikających z różnych systemów filozoficznych w pełni uzasadnione jest wprowadzenie zasad wspólnych, które powinny charakteryzować przedstawiciela konkretnego zawodu (np. farmaceuty) i kreować „model idealnego farmaceuty”. Sprawdź najważniejsze zapisy kodeksu etyki.
- Data: 24.09.2020

Jak prowadzić i przekazywać dokumentację za pośrednictwem BDO
Baza danych odpadowych to system informatyczny, za pomocą którego można tworzyć i przesyłać dokumentację ewidencyjną, tj. karty ewidencji oraz karty przekazania odpadów. W przyszłości dostępny będzie również moduł sprawozdawczy. Dowiedz się, jak w prosty sposób korzystać ze wszystkich dostępnych funkcjonalności, jakie ma BDO.
- Data: 21.08.2020

Reguły funkcjonowania obrotu produktem leczniczym – poznaj skutki nowych przepisów
Wprowadzona jesienią ubiegłego roku zmiana ustawy Prawo farmaceutyczne w zakresie zawierania umów przez hurtownie farmaceutyczne od początku budziła dużo kontrowersji, jednak dopiero wejście w życie, od 1 lipca 2020 r., ustępu 4 artykułu 77a spowodować może bardzo dużo problemów, z których ustawodawca nadal nie zdaje sobie chyba sprawy.
- Data: 23.07.2020

W jaki sposób można zrealizować receptę pacjenta przez pośrednika
W czasach pandemii Covid-19 szczególne znaczenie ma zapewnienie bezpieczeństwa sobie oraz osobom, z którymi wchodzimy w interakcje. Wiele osób starszych w tym czasie znacząco ograniczyło wyjścia z domu, próbując uniknąć ewentualnego zakażenia. Sporo osób z różnych przyczyn jest zobowiązanych do obowiązkowej kwarantanny, w czasie której nie można opuszczać miejsca zamieszkania. Jeszcze inni obserwują u siebie niepokojące objawy i również powinni zostać w domu, nie narażając innych na zakażenie. W tych przypadkach szczególnego znaczenia nabiera sposób realizacji recepty i wykupienia leków w aptece.
- Data: 19.06.2020

W jaki sposób można dostarczać leki osobom na kwarantannie
Coraz więcej aptek boryka się z brakami i opóźnieniami w dostawach produktów leczniczych i wyrobów medycznych, co wynika z coraz dłuższego czasu realizacji zamówień przez hurtownie farmaceutyczne i czasowej niedostępności niektórych produktów. Zarówno w aptekach, jak i w hurtowniach farmaceutycznych występują braki kadrowe i osobowe, to wszystko powoduje więc, że prowadzenie aptek w obecnej sytuacji epidemiologicznej stanowi nie lada wyzwanie. Niemały problem powoduje również dostarczanie leków osobom przebywającym na kwarantannie. Brak jest jednak oficjalnych wytycznych w tym zakresie, co sprawia, że nie wiadomo, jak w takiej sytuacji się zachować.
- Data: 22.05.2020

Czy koronawirus jest usprawiedliwioną nieobecnością na praktykach w aptece
Konieczność odbycia praktyk zawodowych jest niezbędna do wykonywania zawodu farmaceuty w sposób prawidłowy i rzetelny. Przepisy regulują ich dokumentowanie oraz zaliczanie. Sprawdź, jak wygląda odbywanie praktyk w związku z zagrożeniem koronawirusem.
- Data: 26.04.2020

Kto ustala rozkład godzin pracy apteki – poznaj praktyczne wskazówki
Wszyscy pacjenci powinni mieć możliwość uzyskania świadczenia w postaci zakupu lekarstwa w aptece w warunkach całodobowych. Aby to zagwarantować, ustalenie rozkładu godzin pracy aptek ogólnodostępnych na danym terenie powierzono kompetencji rady powiatu. Rozstrzygnięcie następuje w drodze uchwały, po zasięgnięciu opinii wójtów gmin (burmistrzów, prezydentów miast) z terenu powiatu i samorządu aptekarskiego. W jaki sposób podmiot prowadzący aptekę jest zatem uprawniony do wyznaczania czasu pracy swojej placówki?
- Data: 25.03.2020

Jaki jest okres wypowiedzenia umowy o pracę w przypadku likwidacji lokalu
Osoba zajmująca stanowisko kierownika apteki powierzone czynności wykonuje w oparciu o umowę o pracę, rozwiązanie stosunku pracy odbywa się więc w oparciu o przepisy Kodeksu pracy. Jednak biorąc pod uwagę, w jaki sposób przepisy te zostały skonstruowane, pracodawca i pracownik mają możliwość ukształtowania wypowiedzenia w dogodny dla siebie sposób. Trzymiesięczny okres wypowiedzenia nie zawsze więc oznacza, że tyle właśnie okres wypowiedzenia będzie trwać.
- Data: 02.03.2020
- « pierwsza
- «
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- »
- ostatnia »
Aktualny numer Pokaż listę wydań »
Numer 66, kwiecień 2025 r.
