W jaki sposób można zrealizować receptę pacjenta przez pośrednika
W czasach pandemii Covid-19 szczególne znaczenie ma zapewnienie bezpieczeństwa sobie oraz osobom, z którymi wchodzimy w interakcje. Wiele osób starszych w tym czasie znacząco ograniczyło wyjścia z domu, próbując uniknąć ewentualnego zakażenia. Sporo osób z różnych przyczyn jest zobowiązanych do obowiązkowej kwarantanny, w czasie której nie można opuszczać miejsca zamieszkania. Jeszcze inni obserwują u siebie niepokojące objawy i również powinni zostać w domu, nie narażając innych na zakażenie. W tych przypadkach szczególnego znaczenia nabiera sposób realizacji recepty i wykupienia leków w aptece.
- Data: 19.06.2020
W jaki sposób można dostarczać leki osobom na kwarantannie
Coraz więcej aptek boryka się z brakami i opóźnieniami w dostawach produktów leczniczych i wyrobów medycznych, co wynika z coraz dłuższego czasu realizacji zamówień przez hurtownie farmaceutyczne i czasowej niedostępności niektórych produktów. Zarówno w aptekach, jak i w hurtowniach farmaceutycznych występują braki kadrowe i osobowe, to wszystko powoduje więc, że prowadzenie aptek w obecnej sytuacji epidemiologicznej stanowi nie lada wyzwanie. Niemały problem powoduje również dostarczanie leków osobom przebywającym na kwarantannie. Brak jest jednak oficjalnych wytycznych w tym zakresie, co sprawia, że nie wiadomo, jak w takiej sytuacji się zachować.
- Data: 22.05.2020
Czy koronawirus jest usprawiedliwioną nieobecnością na praktykach w aptece
Konieczność odbycia praktyk zawodowych jest niezbędna do wykonywania zawodu farmaceuty w sposób prawidłowy i rzetelny. Przepisy regulują ich dokumentowanie oraz zaliczanie. Sprawdź, jak wygląda odbywanie praktyk w związku z zagrożeniem koronawirusem.
- Data: 26.04.2020
Kto ustala rozkład godzin pracy apteki – poznaj praktyczne wskazówki
Wszyscy pacjenci powinni mieć możliwość uzyskania świadczenia w postaci zakupu lekarstwa w aptece w warunkach całodobowych. Aby to zagwarantować, ustalenie rozkładu godzin pracy aptek ogólnodostępnych na danym terenie powierzono kompetencji rady powiatu. Rozstrzygnięcie następuje w drodze uchwały, po zasięgnięciu opinii wójtów gmin (burmistrzów, prezydentów miast) z terenu powiatu i samorządu aptekarskiego. W jaki sposób podmiot prowadzący aptekę jest zatem uprawniony do wyznaczania czasu pracy swojej placówki?
- Data: 25.03.2020
Jaki jest okres wypowiedzenia umowy o pracę w przypadku likwidacji lokalu
Osoba zajmująca stanowisko kierownika apteki powierzone czynności wykonuje w oparciu o umowę o pracę, rozwiązanie stosunku pracy odbywa się więc w oparciu o przepisy Kodeksu pracy. Jednak biorąc pod uwagę, w jaki sposób przepisy te zostały skonstruowane, pracodawca i pracownik mają możliwość ukształtowania wypowiedzenia w dogodny dla siebie sposób. Trzymiesięczny okres wypowiedzenia nie zawsze więc oznacza, że tyle właśnie okres wypowiedzenia będzie trwać.
- Data: 02.03.2020
Opieka farmaceutyczna – czy faktycznie potrzebna
Od września 2018 do września 2019 roku na terenie całej Polski trwał pilotaż wdrożenia opieki farmaceutycznej. Do projektu zgłosiło się ponad 300 aptek, z czego finalnie do pilotażu zaakceptowano 104. Apteki otrzymywały wynagrodzenie, które miało zobrazować refundację za wykonanie poszczególnych usług opieki farmaceutycznej.
- Data: 02.03.2020
Dodatkowy urlop szkoleniowy dla farmaceuty – czy potrzebny
W Komisji Prawniczej od 19 listopada 2019 r. trwają prace nad projektem ustawy o zawodzie farmaceuty. Projekt określa zasady uzyskiwania prawa wykonywania zawodu farmaceuty, wykonywania zawodu farmaceuty oraz ustawicznego rozwoju zawodowego farmaceutów. Dodatkowo zgodnie z projektowanymi przepisami zawód farmaceuty jest samodzielnym zawodem medycznym. Sprawdź, na czym polegają proponowane zmiany.
- Data: 07.02.2020
Jak zadbać o prawidłowe przechowywanie leków
Produkty lecznicze, ze względu na ich przeznaczenie i właściwości, podlegają nie tylko ścisłym regulacjom w zakresie dopuszczenia do obrotu, lecz obowiązujące przepisy wymagają również uzyskania zezwolenia na ich wytwarzanie lub import. Leki podlegają także nadzorowi nad bezpieczeństwem ich stosowania. Prawnie uregulowana została również kwestia <a >warunków przechowywania produktów leczniczych i wyrobów medycznych. Sprawdź, jakie są zasady.
- Data: 07.02.2020
Czy można zrealizować e-receptę, gdy nie działa system e-zdrowie (P1)
Jednym z bardziej doniosłych wydarzeń w systemie ochrony zdrowia jest proces jego informatyzacji – realizacja projektu Elektroniczna Platforma Gromadzenia, Analizy i Udostępniania Zasobów Cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych (projekt P1). Jedną z kluczowych e-usług w ramach trwającego procesu informatyzacji sektora ochrony zdrowia w Polsce jest usługa elektronicznej recepty. Cel tego procesu wydaje się być słuszny, jednak w praktyce okazuje się być problematyczny. W szczególności, gdy system IT przestaje działać prawidłowo.
- Data: 18.12.2019
Jak długo zachowuje ważność recepta wystawiona w formie elektronicznej
Od stycznia 2020 roku recepty obowiązkowo będą wystawiane w postaci elektronicznej, co w założeniu ma wywołać szereg pozytywnych skutków. Jak czytamy na stronie Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia, głównym celem systemu e-recepty jest ułatwienie procesu realizacji recept, ograniczenie błędów, optymalizacja czasu po stronie lekarzy i farmaceutów oraz eliminacja problemu nieczytelnych i fałszywych recept. Jednak w praktyce okazuje się, że system ten nie jest wolny od wad, a problematyczne okazuje się nawet określenie ważności recepty wystawionej w formie elektronicznej.
- Data: 18.12.2019
- « pierwsza
- «
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- »
- ostatnia »