
Opieka farmaceutyczna – czy faktycznie potrzebna
Od września 2018 do września 2019 roku na terenie całej Polski trwał pilotaż wdrożenia opieki farmaceutycznej. Do projektu zgłosiło się ponad 300 aptek, z czego finalnie do pilotażu zaakceptowano 104. Apteki otrzymywały wynagrodzenie, które miało zobrazować refundację za wykonanie poszczególnych usług opieki farmaceutycznej.
- Data: 02.03.2020

Dodatkowy urlop szkoleniowy dla farmaceuty – czy potrzebny
W Komisji Prawniczej od 19 listopada 2019 r. trwają prace nad projektem ustawy o zawodzie farmaceuty. Projekt określa zasady uzyskiwania prawa wykonywania zawodu farmaceuty, wykonywania zawodu farmaceuty oraz ustawicznego rozwoju zawodowego farmaceutów. Dodatkowo zgodnie z projektowanymi przepisami zawód farmaceuty jest samodzielnym zawodem medycznym. Sprawdź, na czym polegają proponowane zmiany.
- Data: 07.02.2020

Jak zadbać o prawidłowe przechowywanie leków
Produkty lecznicze, ze względu na ich przeznaczenie i właściwości, podlegają nie tylko ścisłym regulacjom w zakresie dopuszczenia do obrotu, lecz obowiązujące przepisy wymagają również uzyskania zezwolenia na ich wytwarzanie lub import. Leki podlegają także nadzorowi nad bezpieczeństwem ich stosowania. Prawnie uregulowana została również kwestia <a >warunków przechowywania produktów leczniczych i wyrobów medycznych. Sprawdź, jakie są zasady.
- Data: 07.02.2020

Czy można zrealizować e-receptę, gdy nie działa system e-zdrowie (P1)
Jednym z bardziej doniosłych wydarzeń w systemie ochrony zdrowia jest proces jego informatyzacji – realizacja projektu Elektroniczna Platforma Gromadzenia, Analizy i Udostępniania Zasobów Cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych (projekt P1). Jedną z kluczowych e-usług w ramach trwającego procesu informatyzacji sektora ochrony zdrowia w Polsce jest usługa elektronicznej recepty. Cel tego procesu wydaje się być słuszny, jednak w praktyce okazuje się być problematyczny. W szczególności, gdy system IT przestaje działać prawidłowo.
- Data: 18.12.2019

Jak długo zachowuje ważność recepta wystawiona w formie elektronicznej
Od stycznia 2020 roku recepty obowiązkowo będą wystawiane w postaci elektronicznej, co w założeniu ma wywołać szereg pozytywnych skutków. Jak czytamy na stronie Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia, głównym celem systemu e-recepty jest ułatwienie procesu realizacji recept, ograniczenie błędów, optymalizacja czasu po stronie lekarzy i farmaceutów oraz eliminacja problemu nieczytelnych i fałszywych recept. Jednak w praktyce okazuje się, że system ten nie jest wolny od wad, a problematyczne okazuje się nawet określenie ważności recepty wystawionej w formie elektronicznej.
- Data: 18.12.2019

Zgłoszenie zmian w ewidencji personelu tylko w postaci elektronicznej
Od dnia 24 października 2019 r. dokonywanie zmian w ewidencji osób zatrudnionych w aptece będzie możliwe już tylko w drodze elektronicznej. W tym dniu weszło w życie rozporządzenie Ministra Zdrowia z 9 października 2019 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ogólnych warunków umów na realizację recept oraz ramowego wzoru umowy na realizację recept (Dz.U. z 2019 r. poz. 1971).
- Data: 18.12.2019

Dyżury w aptece – jak prawidłowo zorganizować pracę
Magister farmacji, pomimo że jest pracownikiem placówki ochrony zdrowia publicznego, nie podlega żadnym szczególnym regulacjom. Stosuje się do niego wszystkie przepisy o czasie pracy. Jednak rozkład godzin pracy aptek, w szczególności pełniących dyżury, jest problematyczny i był wielokrotnie przedmiotem kontroli sądów administracyjnych. Sprawdź, jak rozstrzygały.
- Data: 27.11.2019

Technik farmaceutyczny – jakie obowiązki można mu zlecić
Technik farmaceutyczny należy do medycznych zawodów regulowanych, przeznaczonych do pracy w aptekach przy wykonywaniu czynności fachowych. Przepisy w aktualnym kształcie przewidują, że tytuł zawodowy technika farmaceutycznego mogą uzyskać osoby, które ukończyły 2-letnią szkołę policealną publiczną lub niepubliczną o uprawnieniach szkoły publicznej i zdały państwowy egzamin zawodowy. Jednak szykują się zmiany.
- Data: 27.11.2019

Poinformuj NFZ o zmianach w ewidencji osób zatrudnionych w aptece
Podmioty prowadzące apteki mogą zatrudniać przy wykonywaniu w aptece czynności fachowych wyłącznie farmaceutów lub techników farmaceutycznych, w granicach ich uprawnień zawodowych. Mechanizmem pozwalającym na kontrolę przestrzegania tego warunku jest natomiast obowiązek prowadzenia ewidencji personelu apteki.
- Data: 14.10.2019

Kiedy powinniśmy zbadać wzrok? Salon optyczny w Rzeszowie doradza
Wada wzroku może rozwijać się niepostrzeżenie – nawet jeśli dotychczas widziałeś perfekcyjnie. Warto być wyczulonym na pierwsze symptomy pogarszania się widzenia i reagować poprzez dokładne badania. Dziś podpowiadamy, jak często odwiedzać okulistę lub optometrystę oraz kiedy należy zrobić to w trybie pilnym. Opowiadamy także o świetnym salonie optycznym w Rzeszowie, w którym kompleksowo zadbasz o swoje oczy.
- Data: 03.06.2024
- « pierwsza
- «
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- »
- ostatnia »
Aktualny numer Pokaż listę wydań »
Numer 66, kwiecień 2025 r.
