
Jakie zadania kierownik apteki może zlecić innym pracownikom
Każda apteka ogólnodostępna ma kierownika apteki. Farmaceuta nie może łączyć funkcji kierownika apteki ogólnodostępnej, punktu aptecznego, działu farmacji szpitalnej, apteki szpitalnej z funkcją osoby kompetentnej, odpowiedzialnej i wykwalifikowanej, o której stanowi ustawa Prawo farmaceutyczne, jak również nie może być kierownikiem więcej niż jednej apteki. Zakres jego zadań jest szeroki. Czy jednak wszystkie je musi wykonywać osobiście?
- Data: 23.07.2021

Kiedy i jak farmaceuta może złożyć wniosek o urlop szkoleniowy
Od 16 kwietnia 2021 r. zawód farmaceuty wykonywany jest w oparciu o przepisy ustawy o zawodzie farmaceuty. Aptekarze są zatem kolejną grupą zawodową, która ma odrębny akt prawny regulujący zasady uzyskiwania prawa wykonywania zawodu oraz sposób wykonywania zawodu. Ustawa ta reguluje również kwestię ustawicznego rozwoju zawodowego farmaceutów, wprowadzając zupełnie nowe rozwiązania oraz nowe uprawnienia dla farmaceutów.
- Data: 24.06.2021

Co to są przesunięcia magazynowe i kiedy można je stosować
Można spotkać się z różną interpretacją kwestii dotyczącej przesuwania leków i surowców narkotycznych pomiędzy aptekami zarejestrowanymi pod tym samym NIP. Czy istnieją jakieś przepisy, które wykluczają taką możliwość? Czy takie rozwiązanie jest dopuszczalne? Sprawdźmy, co w tej kwestii wskazują przepisy.
- Data: 26.05.2021

Co powinna zawierać karta charakterystyki substancji niebezpiecznej
Karta charakterystyki substancji niebezpiecznej jest dokumentem, który umożliwia użytkownikowi zastosowanie niezbędnych środków związanych z ochroną zdrowia ludzkiego i bezpieczeństwem w miejscu pracy oraz ochroną środowiska. Dokument musi zawierać : informacje o zagrożeniach stwarzanych przez substancję lub mieszaninę wskazówki dotyczące bezpiecznego magazynowania substancji lub mieszaniny, postępowania z nią oraz jej usuwania. Dostawca substancji lub preparatu dostarcza więc odbiorcy substancji lub preparatu kartę charakterystyki.
- Data: 21.04.2021

Niezadowolony pacjent zgłasza skargę na farmaceutę – co dalej
Wykonywanie zawodu farmaceuty wiąże się ze szczególną misją, gdyż ma na celu ochronę zdrowia pacjenta oraz zdrowia publicznego. Farmaceuci są zobowiązani wykonywać zawód z należytą starannością, poszanowaniem praw pacjenta, dbałością o jego bezpieczeństwo zgodnie ze wskazaniami aktualnej wiedzy farmaceutycznej i medycznej, dostępnymi im metodami oraz zgodnie z zasadami etyki i deontologii zawodowej. Jeśli pacjent uważa, że farmaceuta nie dopełnił ciążących na nim obowiązków, ma prawo złożyć na niego skargę.
- Data: 25.03.2021

Czy farmaceuci są zwolnieni z obowiązkowej kwarantanny – fakty i mity
W znowelizowanym na początku listopada 2020 roku rozporządzeniu w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii pojawiło się wiele znaków zapytania. Najważniejsze jednak pytanie dla branży farmaceutycznej brzmi: czy również farmaceuci, podobnie jak inni przedstawiciele zawodów medycznych, są zwolnieni z automatycznej kwarantanny?
- Data: 22.12.2020

Jakie procedury epidemiczne należy stosować w aptece zgodnie z przepisami
Wprowadzenie stanu epidemii było sporym zaskoczeniem dla wszystkich gałęzi gospodarki. Wiązało i nadal wiąże się to z dodatkowymi obostrzeniami. Nie ominęło to również aptek, a dokładnie kontaktu z pacjentem. Pojawiło się wiele wątpliwości i kontrowersji dotyczących między innymi wyposażenia w środki ochrony osobistej, które z czasem stały się też przedmiotem licznych kontroli. Stąd też powstała potrzeba zaktualizowania podstawowych zasad obowiązujących w tym zakresie.
- Data: 22.12.2020

Czy w każdej aptece powinien być dostęp do obowiązującej Farmakopei Polskiej
Obowiązek posiadania Farmakopei przez każdą aptekę budzi sporo emocji. Można spotkać się z opiniami, z których jedna mówi, że obecność takiej literatury w aptece jest koniecznością, a druga twierdzi, że to niepotrzebny wydatek. Niezależnie od tego, jakie kto ma poglądy na ten temat, faktem jest, że zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia w sprawie szczegółowych wymogów, jakim powinien odpowiadać lokal apteki, w lokalu apteki ogólnodostępnej i lokalu apteki szpitalnej powinien być zapewniony dostęp do obowiązującej Farmakopei Polskiej oraz niezbędnej literatury fachowej.
- Data: 23.11.2020

Komu apteka może zbyć produkty lecznicze bez naruszenia zakazu
Od ponad roku obowiązują znowelizowane przepisy Prawa farmaceutycznego, których celem była walka z nielegalnym wywozem leków pozyskiwanych z rynku detalicznego i wynikającym z tego problemem niedoboru leków. Regulacje te w dalszym ciągu budzą jednak sporo wątpliwości, związanych zwłaszcza ze sprzedażą leków na rzecz podmiotów innych niż bezpośredni pacjent czy podmioty wykonujące działalność leczniczą. Mimo to za nieprzestrzeganie przepisów ustawy zostały zastrzeżone surowe kary.
- Data: 23.11.2020

Jakie są zasady odbywania stażu w aptece podczas trwania pandemii
Na chwilę obecną pandemia koronawirusa nie doprowadziła do przyjęcia rozwiązań, które w szczególny sposób odnosiłyby się do osób odbywających staż w czasie pandemii. Zastosowanie znajdują więc dotychczasowe przepisy, które nie przewidują takich sytuacji, jak np. konieczność odbycia kwarantanny w wyniku osobistego kontaktu w aptece z osobą zakażoną. Nieobecność nie mogą więc przekroczyć 14 dni, w przeciwnym wypadku konieczne może stać się przedłużenie stażu.
- Data: 23.10.2020
- « pierwsza
- «
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- »
- ostatnia »
Aktualny numer Pokaż listę wydań »
Numer 66, kwiecień 2025 r.
