Czy farmaceuci są zwolnieni z obowiązkowej kwarantanny – fakty i mity
W znowelizowanym na początku listopada 2020 roku rozporządzeniu w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii pojawiło się wiele znaków zapytania. Najważniejsze jednak pytanie dla branży farmaceutycznej brzmi: czy również farmaceuci, podobnie jak inni przedstawiciele zawodów medycznych, są zwolnieni z automatycznej kwarantanny?
- Data: 22.12.2020
Jakie procedury epidemiczne należy stosować w aptece zgodnie z przepisami
Wprowadzenie stanu epidemii było sporym zaskoczeniem dla wszystkich gałęzi gospodarki. Wiązało i nadal wiąże się to z dodatkowymi obostrzeniami. Nie ominęło to również aptek, a dokładnie kontaktu z pacjentem. Pojawiło się wiele wątpliwości i kontrowersji dotyczących między innymi wyposażenia w środki ochrony osobistej, które z czasem stały się też przedmiotem licznych kontroli. Stąd też powstała potrzeba zaktualizowania podstawowych zasad obowiązujących w tym zakresie.
- Data: 22.12.2020
Czy w każdej aptece powinien być dostęp do obowiązującej Farmakopei Polskiej
Obowiązek posiadania Farmakopei przez każdą aptekę budzi sporo emocji. Można spotkać się z opiniami, z których jedna mówi, że obecność takiej literatury w aptece jest koniecznością, a druga twierdzi, że to niepotrzebny wydatek. Niezależnie od tego, jakie kto ma poglądy na ten temat, faktem jest, że zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia w sprawie szczegółowych wymogów, jakim powinien odpowiadać lokal apteki, w lokalu apteki ogólnodostępnej i lokalu apteki szpitalnej powinien być zapewniony dostęp do obowiązującej Farmakopei Polskiej oraz niezbędnej literatury fachowej.
- Data: 23.11.2020
Komu apteka może zbyć produkty lecznicze bez naruszenia zakazu
Od ponad roku obowiązują znowelizowane przepisy Prawa farmaceutycznego, których celem była walka z nielegalnym wywozem leków pozyskiwanych z rynku detalicznego i wynikającym z tego problemem niedoboru leków. Regulacje te w dalszym ciągu budzą jednak sporo wątpliwości, związanych zwłaszcza ze sprzedażą leków na rzecz podmiotów innych niż bezpośredni pacjent czy podmioty wykonujące działalność leczniczą. Mimo to za nieprzestrzeganie przepisów ustawy zostały zastrzeżone surowe kary.
- Data: 23.11.2020
Jakie są zasady odbywania stażu w aptece podczas trwania pandemii
Na chwilę obecną pandemia koronawirusa nie doprowadziła do przyjęcia rozwiązań, które w szczególny sposób odnosiłyby się do osób odbywających staż w czasie pandemii. Zastosowanie znajdują więc dotychczasowe przepisy, które nie przewidują takich sytuacji, jak np. konieczność odbycia kwarantanny w wyniku osobistego kontaktu w aptece z osobą zakażoną. Nieobecność nie mogą więc przekroczyć 14 dni, w przeciwnym wypadku konieczne może stać się przedłużenie stażu.
- Data: 23.10.2020
Cała prawda o dyżurach aptek według Naczelnego Sądu Administracyjnego
Rozkład godzin pracy aptek ogólnodostępnych powinien być dostosowany do potrzeb ludności i zapewniać dostępność świadczeń również w porze nocnej, w niedzielę, święta i inne dni wolne od pracy. Rozkład ten na danym terenie określa, w drodze uchwały, rada powiatu, po zasięgnięciu opinii wójtów (burmistrzów, prezydentów miast) gmin z terenu powiatu i samorządu aptekarskiego. Regulacja taka umożliwia więc narzucenie aptekom bezpłatnych dyżurów i ogranicza prawo do swobodnego prowadzenia działalności gospodarczej. Na temat tego, czy tego rodzaju rozwiązanie jest zgodne z konstytucją, ostatnio wypowiedział się NSA w wyroku z 25 lutego 2020 r. (sygn. akt II GSK 3624/17).
- Data: 24.09.2020
Kodeks etyki aptekarza – co to jest i dlaczego każdy farmaceuta powinien go znać
Wobec mnogości postaw etycznych wynikających z różnych systemów filozoficznych w pełni uzasadnione jest wprowadzenie zasad wspólnych, które powinny charakteryzować przedstawiciela konkretnego zawodu (np. farmaceuty) i kreować „model idealnego farmaceuty”. Sprawdź najważniejsze zapisy kodeksu etyki.
- Data: 24.09.2020
Jak prowadzić i przekazywać dokumentację za pośrednictwem BDO
Baza danych odpadowych to system informatyczny, za pomocą którego można tworzyć i przesyłać dokumentację ewidencyjną, tj. karty ewidencji oraz karty przekazania odpadów. W przyszłości dostępny będzie również moduł sprawozdawczy. Dowiedz się, jak w prosty sposób korzystać ze wszystkich dostępnych funkcjonalności, jakie ma BDO.
- Data: 21.08.2020
Reguły funkcjonowania obrotu produktem leczniczym – poznaj skutki nowych przepisów
Wprowadzona jesienią ubiegłego roku zmiana ustawy Prawo farmaceutyczne w zakresie zawierania umów przez hurtownie farmaceutyczne od początku budziła dużo kontrowersji, jednak dopiero wejście w życie, od 1 lipca 2020 r., ustępu 4 artykułu 77a spowodować może bardzo dużo problemów, z których ustawodawca nadal nie zdaje sobie chyba sprawy.
- Data: 23.07.2020
- « pierwsza
- «
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- »
- ostatnia »