
Jakie trzeba mieć uprawnienia, aby sprawować opiekę farmaceutyczną
Wykonywanie zawodu farmaceuty m a na celu ochronę zdrowia pacjenta oraz ochronę zdrowia publicznego i polega na sprawowaniu opieki farmaceutycznej, udzielaniu usług farmaceutycznych, wykonywaniu zadań zawodowych oraz wykonywaniu innych czynności określonych ustawą. Na farmaceucie ciąży zatem szereg obowiązków, a ich właściwa realizacja zagwarantowana została odpowiednim przygotowaniem do wykonywania zawodu farmaceuty.
- Data: 27.09.2022

Jakie szczepienia będzie można wykonywać w aptece już od września
W ostatnim czasie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o zakończeniu finansowania szczepień wykonywanych przez farmaceutów. W rezultacie pojawiły się obawy o przyszłość szczepień w aptekach. Od kilku tygodni resort zdrowia przekonuje jednak, że z projektu się nie wycofuje, a wręcz chce go rozszerzać.
- Data: 04.09.2022

Czy konieczne jest przechowywanie w aptece kopii rachunków z paragonem
Wystawiając rachunek uproszczony dla klientów apteki, tworzymy kopię rachunku, do której podczepiamy paragon fiskalny. W ten sposób w archiwum tworzy się ogrom dokumentów, które należy przechowywać 5 lat. Czy istnieje zatem bezwzględny obowiązek przechowywania kopii rachunków z paragonem, czy może istnieje inny sposób archiwizacji rachunków pacjentów?
- Data: 31.07.2022

Jak przygotować aptekę na nowe rozwiązania w systemach informatycznych
Szykują się duże zmiany w aptekach. Sprzedaż leku będzie przypisana do konkretnego farmaceuty lub technika farmaceutycznego, po zalogowaniu się do systemu. Dostęp do niego będzie indywidualnie zdefiniowany dla każdego użytkownika. Tak wynika z projektu rozporządzenia w sprawie podstawowych warunków prowadzenia apteki.
- Data: 29.06.2022

Czy opieka farmaceutyczna może być sprawowana przez farmaceutów poza apteką
Opieka farmaceutyczna przez lata nie miała swojej definicji. Różne osoby w środowisku medycznym do jej zakresu kwalifikowały inne usługi. Przez to nie była ona ujednolicona. Dopiero ustawa o zawodzie farmaceuty z 10 grudnia 2020 r. wprowadziła do polskiego porządku prawnego pojęcie opieki farmaceutycznej. Zgodnie z tym aktem prawnym opieka farmaceutyczna to świadczenie zdrowotne udzielane przez farmaceutę i stanowiące udokumentowany proces, w którym farmaceuta współpracuje zarówno z pacjentem, jak i z lekarzem prowadzącym leczenie pacjenta, a w razie potrzeby z przedstawicielami innych zawodów medycznych, czuwa nad prawidłowym przebiegiem indywidualnej farmakoterapii.Ustawa ta określa także dokładnie, jakie czynności kryją się pod pojęciem opieki farmaceutycznej.
- Data: 02.06.2022

Jak zatrudnić w aptece obywatela Ukrainy w zgodzie z najnowszymi przepisami
Przyjęta w trybie pilnym ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy określa m.in. zasady zalegalizowania pobytu obywateli Ukrainy, reg ulacje dotyczące kształcenia, wychowania i opieki dzieci i uczniów będących obywatelami Ukrainy, a także szczególne zasady powierzenia pracy obywatelom Ukrainy. Zatrudnianie osób z Ukrainy jest obecnie znacznie łatwiejsze, gdyż powołana ustawa wiele procedur upraszcza, jednak nie dotyczy to każdego zawodu, więc np. farmaceuci nadal muszą przejść pełną procedurę, by podjąć pracę w zawodzie w polskiej aptece.
- Data: 01.05.2022

Szczegółowe wymogi, jakim powinien odpowiadać lokal apteki – aktualne wytyczne
Lokal apteki musi spełniać wszystkie wymagania techniczne, sanitarnohigieniczne oraz bezpieczeństwa i higieny pracy określone dla budynku użyteczności publicznej i pomieszczeń pracy, a także liczne wymogi określone w rozporządzeniu w sprawie szczegółowych wymogów, jakim powinien odpowiadać lokal apteki. W ciągu ostatnich miesięcy ten akt prawny podlegał kilku zmianom. Jakie są aktualne obowiązki w tym zakresie?
- Data: 25.03.2022

Czy farmaceuta może zgłosić niepożądany odczyn poszczepienny
Niepożądany odczyn poszczepienny, tzw. NOP to „zaburzenie stanu zdrowia, które wystąpiło w okresie 4 tygodni po podaniu szczepionki”, a także „niepożądany objaw chorobowy pozostający w związku czasowym z wykonanym szczepieniem ochronnym”. Wyjątkiem są odczyny po szczepieniu BCG (przeciwko gruźlicy) – tu kryterium czasowe jest znacznie wydłużone.
- Data: 27.02.2022

Farmaceuta wykona test antygenowy w kierunku COVID-19 i nie tylko
Od 27 stycznia 2022 r. wszystkie zainteresowane osoby będą mogły wykonać bezpłatny test antygenowy w kierunku wykrycia wirusa SARS-CoV-2 przeprowadzony przez farmaceutę w aptece ogólnodostępnej. Takie uprawnienia aptekarze dostali na mocy rozporządzenia Ministra Zdrowia z 21 stycznia 2022 r. w sprawie wykazu badań diagnostycznych, które mogą być wykonywane przez farmaceutę. Wykonywanie testów w kierunku COVID-19 będzie przeprowadzane w aptece przez farmaceutę bezpłatnie.
- Data: 27.02.2022

PIT-2 – w jakich przypadkach pracownik ma prawo go złożyć
PIT-2 to oświadczenie pracownika, które upoważnia pracodawcę do pomniejszenia zaliczki za dany miesiąc o kwotę zmniejszającą podatek. Jeżeli więc osoba osiąga przychody z wynagrodzenia za pracę na etacie, może złożyć do pracodawcy wniosek o pomniejszenie kwoty zaliczki o 1/12 kwoty zmniejszającej podatek, czyli PIT-2.
- Data: 27.02.2022
- « pierwsza
- «
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- »
- ostatnia »
Aktualny numer Pokaż listę wydań »
Numer 66, kwiecień 2025 r.
