Siarka w recepturze aptecznej – poznaj praktyczne wskazówki dla farmaceuty
Znana od lat i szeroko wykorzystywana w przemyśle siarka jest pierwiastkiem, który ma także szereg właściwości leczniczych. Stąd bierze się jej wieloletnie zastosowanie jako składnik leków recepturowych w medycynie oraz farmacji.
- Data: 27.09.2022
Leki recepturowe w leczeniu łuszczycy – o czym powinien wiedzieć farmaceuta część 2
W pierwszej części artykułu dotyczącego leczenia łuszczycy przybliżyliśmy nieco problematykę związaną z tą chorobą. Opisaliśmy, na czym polega, jakie są jej objawy oraz wskazaliśmy, jaką rolę w leczeniu łuszczycy odgrywają leki recepturowe. W drugiej części artykułu skupimy się na omówieniu preparatów redukujących oraz pielęgnacyjnych.
- Data: 04.09.2022
Leki recepturowe w leczeniu łuszczycy – ważne informacje dla farmaceuty cz. 1
Szacuje się, że problem łuszczycy dotyczy obecnie około 200 milionów ludzi na świecie, w tym około 800 tysięcy Polaków. Mimo wieloletnich badań wciąż nie udaje się określić jednoznacznej przyczyny występowania tej choroby, a stosowane leczenie ma wyłącznie objawowy charakter. Istotną rolę w terapii łuszczycy odgrywają leki recepturowe, które dzięki indywidualnemu doborowi składników pozwalają zwiększyć komfort życia pacjentów i wydłużyć okresy remisji choroby.
- Data: 31.07.2022
Nebulizacja – najważniejsze informacje dla pacjenta (cz. 1)
Praca farmaceuty w naturalny sposób wymaga poszerzania wiedzy w zakresie nebulizacji, tym bardziej że stała się ona w ostatnich latach bardzo popularna. Możliwość zastosowania tej metody w różnych grupach wiekowych czy opcja redukcji dawki leku to tylko niektóre z zalet tej drogi terapeutycznej.
- Data: 02.06.2022
Nowe wytyczne dotyczące terapii nadciśnienia
To właśnie farmaceuci mają kompetencje do edukacji pacjenta (który często sam o to prosi) w zakresie przyjmowania leków, działań niepożądanych albo przeciwwskazań. Co więcej, pytania o samą technikę mierzenia ciśnienia czy o próg graniczny wartości ciśnienia (czy to już nadciśnienie?) to przecież kadry z codziennej pracy za pierwszym stołem.
- Data: 25.03.2022
Jak suplementować witaminy i składniki mineralne w ciąży
Ciąża to czas, kiedy zmienia się zapotrzebowanie organizmu na składniki odżywcze i witaminy. Stworzenie zbilansowanego jadłospisu często może nie wystarczyć do pokrycia nowych potrzeb, a wówczas okazuje się, że nie obejdzie się bez dodatkowej suplementacji.
- Data: 27.01.2022
Standardy leczenia AZS – co warto zmienić – część I
Atopowe zapalenie skóry (AZS) to schorzenie nadal zagadkowe. Znalezienie odpowiedniego oręża do walki z chorobą jest żmudnym procesem. Na szczęście współczesna medycyna dostarcza coraz więcej skutecznych metod łagodzenia skutków AZS – i to nie tylko tych farmakologicznych.
- Data: 27.01.2022
Standardy leczenia AZS – co wiemy, a co powinno się zmienić?
Atopowe zapalenie skóry (AZS) to schorzenie zagadkowe – coraz bardziej rozpowszechnione, a jednocześnie enigmatyczne w kontekście etiologii. Znalezienie odpowiedniego oręża do walki z chorobą jest żmudnym procesem. Na szczęście współczesna medycyna dostarcza coraz więcej skutecznych metod łagodzenia skutków AZS – i to nie tylko tych farmakologicznych.
- Data: 17.12.2021