Czy apteka może nabywać produkty refundowane po cenach maksymalnych
Aby ograniczyć możliwość konkurowania cenami przez apteki, ustawodawca wprowadził rozwiązanie nakazujące podmiotom prowadzącym obrót zarówno hurtowy, jak i detaliczny produktami refundowanymi stosowanie cen sztywnych. Wyjątkiem jest sprzedaż realizowana na rzecz świadczeniodawców, w przypadku których ceny te mogą przybierać charakter cen maksymalnych. Ponieważ status świadczeniodawcy mają także apteki realizujące opiekę farmaceutyczną, to pojawia się pytanie o to, po jakich cenach mogą nabywać produkty refundowane.
- Data: 04.09.2022
Jak zakończył się spór sądowy między Naczelną Izbą Aptekarską a Gemini
W czerwcu 2020 roku spółka Gemini Apps uruchomiła aplikację o nazwie „Recepta Gemini” w celu umożliwienia pacjentom wyszukiwania i rezerwowania leków przepisanych poprzez e-receptę. W celu korzystania z aplikacji użytkownik (pacjent) przekazywał aplikacji dane dostępowe do e-recepty (PESEL i PIN) oraz wyrażał zgodę na przetwarzanie pozyskanych w ten sposób informacji. Funkcjonowanie aplikacji szybko stało się przedmiotem kontrowersji i wątpliwości. Naczelna Izba Aptekarska (dalej: NIA) wydała komunikat, w którym zarzuciła spółce działanie niezgodne z prawem i godzące w interes pacjentów. W sprawę został zaangażowany Urząd Ochrony Danych Osobowych. W efekcie spór zakończył się w sądzie.
- Data: 29.06.2022
Poznaj nowe zasady reklamy produktów leczniczych
W Ministerstwie Zdrowia są szykowane zmiany dotyczące zasad prowadzenia reklamy produktów leczniczych. Przepisy kierowane są przede wszystkim do podmiotów odpowiedzialnych za wprowadzanie leków do obrotu lub innych, działających na ich zlecenie. Jeżeli jednak w Twojej aptece emitowane są reklamy produktów leczniczych – czy to w postaci plakatów, czy nagrań wideo – to warto, abyś zapoznał się z nadchodzącymi zmianami. Dzięki temu będziesz mógł czuwać nad tym, czy realizowane działania marketingowe są zgodne z prawem, a tym samym wykażesz się wiedzą i profesjonalizmem w kontaktach z twoimi kontrahentami.
- Data: 02.06.2022
Farmaceuta jako funkcjonariusz publiczny – czyli co nowego w przepisach
Proponowane zmiany ustawy o zawodzie farmaceuty zmierzają w kierunku przyznania farmaceucie, w czasie wykonywania zawodu, ochrony prawnej należnej funkcjonariuszowi publicznemu przewidzianej przepisami Kodeksu karnego. Co tkwi u podstaw proponowanych rozwiązań legislacyjnych?
- Data: 02.06.2022
Jak wydać pacjentowi produkt leczniczy w przypadku zmiany kategorii dostępności z Rp na OTC
W ciągu ostatnich kilku lat obserwujemy intensywny wzrost ilości substancji dostępnych w aptekach bez recepty. Z jednej strony bezpieczeństwo samoleczenia, i tak od lat rozpowszechnionego w naszym kraju, jest wątpliwe. Występuje duży problem związany z nadużywaniem i uzależnieniem od leków. Istnieje także ryzyko interakcji między preparatami zaleconymi przez lekarza a przyjmowanymi na własną rękę. Z drugiej strony, zwiększają się możliwości doradztwa farmaceutycznego. Podczas wydawania leku pracownik apteki powinien upewnić się, że dobór danego preparatu jest najlepszym wyborem dla zdrowia pacjenta.
- Data: 01.05.2022
Jak wystawiać i realizować recepty dla pacjentów z Ukrainy
Każdy obywatel Ukrainy mający status uchodźcy ma prawo do skorzystania w Polsce ze świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Dotyczy to także zniżek na leki przepisane na recepcie. Sprawdź, czy postępujesz w zgodzie z najnowszymi przepisami.
- Data: 01.05.2022
Problemy związane udzielaniem świadczeń zdrowotnych uchodźcom z Ukrainy – jak sobie z nimi poradzić? Bezpłatny webinar 12 kwietnia 2022 r.
Portal SerwisZOZ.pl, redakcja czasopisma „Dokumentacja Medyczna w Praktyce” oraz Kancelaria F/K Legal zapraszają już 12 kwietnia 2022 r. na bezpłatny webinar pt. Problemy związane udzielaniem świadczeń zdrowotnych uchodźcom z Ukrainy – jak sobie z nimi poradzić?
- Data: 01.04.2022
Czy nowy właściciel apteki odpowiada za długi swojego poprzednika
Następuje zmiana właściciela apteki (sprzedaż przedsiębiorstwa). Kto jest odpowiedzialny finansowo (przed NFZ) za nieprawidłowości w realizacji recept zrealizowanych w okresie do dnia zbycia przedsiębiorstwa – stary czy nowy właściciel? Sprawdź, jaka jest prawidłowa odpowiedź.
- Data: 25.03.2022
Kiedy pracownik apteki może złożyć wniosek o urlop na żądanie
Zawód farmaceuty można wykonywać na podstawie umowy cywilnoprawnej, w ramach wolontariatu, w formie jednoosobowej działalności gospodarczej, jak również w ramach stosunku pracy. Podczas świadczenia pracy w oparciu o umowę o pracę kwestie zatrudnienia farmaceuty regulują przepisy Kodeksu pracy. Tym samym farmaceucie przysługuje m.in. prawo do urlopu wypoczynkowego. Te same zasady odnoszą się do innych pracowników apteki, zatrudnionych na podstawie umowy o pracę.
- Data: 27.01.2022
Jakie błędy najczęściej wykazują kontrole przeprowadzane w aptece
Tylko w przypadku kilku procent aptek postępowania kontrolne przeprowadzane przez terenowe wydziały kontroli NFZ nie kończą się stwierdzaniem nieprawidłowości w zakresie realizacji recept refundowanych. W przypadku zdecydowanej większości podmiotów wykrywane są błędy, z czego część z nich pojawia się regularnie na przestrzeni lat w różnych kontrolowanych aptekach. Warto więc sprawdzić, które z nich najczęściej występują w informacjach o wynikach kontroli NFZ i na co szczególnie uważać w codziennym funkcjonowaniu.
- Data: 27.12.2021
- « pierwsza
- «
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- »
- ostatnia »