Czy na niektóre leki nie będzie można wystawić e-recepty bez uprzedniej wizyty u lekarza
Prawo do wystawienia recepty na leki ma lekarz. Natomiast według prawa bez osobistego badania lekarz nie powinien wydać takiej recepty, a w przypadku kontynuacji leczenia powinien oprzeć się na potwierdzającej chorobę dokumentacji medycznej. Zatem choć wystawianie recept w Internecie jest legalne, to budzi ono coraz więcej wątpliwości.
- Data: 24.05.2023
Czy w przypadku wygaśnięcia refundacji na lek apteka będzie mogła zwrócić go do hurtowni
W toku prac nad nowelizacją ustawy refundacyjnej środowisko aptekarzy zwróciło uwagę na problemy, jakie mogą pojawiać się w razie zmian na listach refundacyjnych. Chodzi o przypadki, w których apteka zakupiła dany lek przed zmianą list refundacyjnych drożej, niż musiałaby go sprzedać po tej zmianie. Ministerstwo Zdrowia odpowiedziało na potrzeby środowiska i wprowadziło do projektu ustawy instrument prawny pozwalający zwrócić lek do hurtowni i odzyskać zapłaconą za niego cenę.
- Data: 28.04.2023
Czy drobne uchybienie apteki jest podstawą do zwrotu refundacji
Działalność aptek w zakresie, w jakim prowadzona jest w nich sprzedaż produktów objętych refundacją, podlega ścisłej kontroli NFZ. Jej przedmiotem jest szeroko pojęta realizacja umowy na wydawanie refundowanego leku, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobu medycznego na receptę, oceniana z punktu widzenia zgodności z przepisami prawa i postanowieniami samej umowy.
- Data: 22.03.2023
Odpłatność ryczałtowa za leki – co oznacza?
Jakie czynniki wpływają na poziom odpłatności danych leków? Dlaczego niektóre z nich posiadają tylko dwa poziomy odpłatności (np. 50% i 100%), a inne aż 4 (np. B, R, 30%, 100%)? Jest to związane z różnymi czynnikami. Wśród nich można wymienić: cenę detaliczną danego leku, ilość pacjentów, u których aktualnie została zdiagnozowana dana jednostka chorobowa, wartość ustawowego najniższego wynagrodzenia minimalnego.
- Data: 02.02.2023
Nowe kompetencje inspekcji farmaceutycznej zaproponowane w tzw. ustawie pionizacyjnej
Z końcem października 2022 roku do konsultacji publicznych trafił projekt ustawy nowelizującej Prawo farmaceutyczne, zwany potocznie „ustawą pionizacyjną”. Celem zaproponowanych zmian jest przede wszystkim reorganizacja struktur Państwowej Inspekcji Farmaceutycznej, która ma wpłynąć na usprawnienie jej funkcjonowania. Projekt przyznaje inspekcji wiele istotnych kompetencji względem uczestników rynku. Poniżej prezentujemy krótkie omówienie najważniejszych z nich.
- Data: 28.12.2022
Nowe uprawnienia aptek w przypadku zmian refundacji – projekt ustawy refundacyjnej
Ministerstwo Zdrowia przygotowało kolejną dużą nowelizację ustawy refundacyjnej leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. Projekt obejmuje kompleksowy przegląd przepisów dotyczących refundacji oraz wdrożenie rozwiązań umożliwiających poprawę tych przepisów, które w obecnym kształcie nie funkcjonują prawidłowo. Poznaj najważniejsze proponowane rozwiązania.
- Data: 25.11.2022
Nowe uprawnienia aptek w przypadku zmian refundacji – projekt ustawy refundacyjnej
Ministerstwo Zdrowia przygotowało kolejną dużą nowelizację ustawy refundacyjnej leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. Projekt obejmuje kompleksowy przegląd przepisów dotyczących refundacji oraz wdrożenie rozwiązań umożliwiających poprawę tych przepisów, które w obecnym kształcie nie funkcjonują prawidłowo. Poznaj najważniejsze proponowane rozwiązania.
- Data: 22.11.2022
Czy apteka musi udostępnić dokumentację inspekcji farmaceutycznej
Organ wydający zezwolenie czyli GIF lub WIF, ma również uprawnienie do inspekcji lub kontroli działalności gospodarczej, na którą to zezwolenie zostało wydane. Szczegółowe zasady dotyczące kontroli, a także ich tryb zostały określone w przepisach ustawy. Czy obejmują one żądania przekazania przez aptekę dokumentacji związanej z prowadzoną działalności. Co w przypadku gdy WIF formułuje takie żądanie bez uprzedniego wszczęcia kontroli, np. w powiązaniu z prowadzonym postępowaniem w innej sprawie.
- Data: 14.11.2022
Jak wystawiać zlecenia na zaopatrzenie na wyroby medyczne
Na gruncie obecnie obowiązujących przepisów farmaceuci nie posiadają uprawnień do wystawiania zleceń na wyroby medyczne, jednakże od 16 stycznia 2022 r. będą mogli wystawiać tzw. recepty kontynuowane. Co oznacza, że w określonych przypadkach zlecenia na wyroby medyczne będą mogli wystawiać farmaceuci. Większe uprawnienia to oczywiście więcej obowiązków i nowe dla farmaceutów regulacje, dlatego już dziś warto się z nimi zapoznać.
- Data: 12.10.2022
Na czym polega wykonywanie usług farmacji klinicznej – poznaj szczegóły
Wykonywanie zawodu farmaceuty ma na celu ochronę zdrowia pacjenta oraz ochronę zdrowia publicznego i polega m.in. na udzielaniu usług farmaceutycznych, które obejmują usługi farmacji klinicznej. Na czym jednak dokładnie polega wykonywanie usług farmacji klinicznej i jakie są warunki ich świadczenia?
- Data: 27.09.2022
- « pierwsza
- «
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- »
- ostatnia »