
W jaki sposób farmaceuta powinien zrealizować e-receptę transgraniczną
Obecnie w Polsce obowiązuje zasada, zgodnie z którą lekarz może wystawić receptę transgraniczną, ale jedynie w wersji papierowej – pacjent musi pojawić się w gabinecie lekarskim przed wyjazdem za granicę. W związku z decyzją KE wizyta w gabinecie nie będzie niebawem potrzebna, ponieważ, podobnie jak w przypadku recept realizowanych w Polsce, opcje transgraniczne również będą funkcjonować w formie elektronicznej.
- Data: 27.09.2022

Monakoliny ze sfermentowanego ryżu – czy nadal można je stosować
22 czerwca 2022 r. weszło w życie unijne rozporządzenie, które wpisuje monakoliny ze sfermentowanego czerwonego ryżu na listę substancji, których stosowanie w żywności jest zakazane, ograniczone lub podlega kontroli przez wspólnotę. Jako że substancja ta jest stosowana również w poszczególnych suplementach diety czy środkach spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego, pozostających w sprzedaży aptecznej, to problem ten dotknął także farmaceutów.
- Data: 31.07.2022

Polipragmazja – na co powinien uważać farmaceuta w kontakcie z pacjentem
Polipragmazja to zjawisko polegające na nieracjonalnym i nieprawidłowym podawaniu większej liczby preparatów farmaceutycznych. Co więcej, ich stosowanie nie wzmacnia osiąganego efektu terapeutycznego, a tylko i jedynie zwiększa ryzyko wystąpienia polekowych działań niepożądanych. Przy stosowaniu jakiej ilości leków jednocześnie możemy mówić o występowaniu polipragmazji?
- Data: 31.07.2022

Ewidencja w aptece – poznaj nowy katalog zapisywanych informacji
Coraz bliżej ustalenia nowych, podstawowych warunków prowadzenia apteki. Projekt rozporządzenia w tej sprawie wchodzi w finalny etap prac legislacyjnych. Wśród proponowanych zmian są m.in. wymagania dotyczące ewidencji, a także obejmujące przeprowadzanie badań jakościowych leków recepturowych i aptecznych czy monitorowanie temperatury i wilgotności w pomieszczeniach. Nie czekaj na kontrolę WIF, ale już teraz przygotuj się na zmiany.
- Data: 29.06.2022

Czy sprzedaż reklamówek foliowych z logo aptecznym jest dozwolona
Ustawa refundacyjna z 2012 roku wprowadziła zakaz reklamy aptek. Nie można zatem reklamować aptek i punktów aptecznych. Można informować o godzinach otwarcia aptek i adresie, ponieważ to nie jest reklama. Teoretycznie wszystko jest jasne, ale w praktyce i jak to w prawie, jeśli brak dokładnych, precyzyjnych definicji, wszystko zależy od interpretacji przepisu.
- Data: 02.06.2022

Jak wystawić receptę farmaceutyczną za pomocą aplikacji
E-recepty w porządku prawnym pojawiły się pod koniec 2015 roku wraz z ustawą o zmianie ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia oraz niektórych innych ustaw. Ustawa zmieniła zasady wystawiania recept farmaceutycznych, dając możliwość wystawienia wszystkim farmaceutom z prawem wykonywania zawodu. Równocześnie ustawodawca zapisał, że także recepty farmaceutyczne będą wystawiane w postaci elektronicznej. Wystawienie e-recepty farmaceutycznej w programie aptecznym nie różni się za bardzo od wystawienia recepty papierowej. Z dniem 15 maja 2020 r. w aplikacji gabinet.gov.pl została uruchomiona funkcjonalność pozwalająca farmaceutom wystawić recepty pro auctore i pro familiae.
- Data: 01.06.2022

Recepta ukraińska – czy możemy ją zrealizować w polskiej aptece
To do apteki większość uchodźców kieruje swoje pierwsze kroki w celu uzyskania opieki zdrowotnej. Niejednokrotnie powiązane jest to z realizacją przez nich recepty i chęcią uzyskania leków ratujących ich zdrowie i życie. Jakie w polskich aptekach mamy możliwości realizowania recept dla Ukraińców? Jakie dane muszą się znaleźć w dokumencie realizacji recepty? Odpowiedzi znajdują się w niniejszym artykule.
- Data: 01.05.2022

Czy farmaceuci są objęci obowiązkiem szczepienia przeciwko COVID-19
Nic tak nie podzieliło środowiska medycznego, jak tzw. dodatki covidowe, a od 1 marca, w związku z wprowadzeniem obowiązku szczepień przeciwko COVID-19, spór rozciągnie się na całe społeczeństwo. Nie każdy chce się szczepić, ale też nie na każdego został nałożony prawny obowiązek. Obowiązkowe szczepienia dla medyków wydają się jak najbardziej racjonalnym rozwiązaniem, ale ich wprowadzenie powinno być przeprowadzone w sposób racjonalny i umożliwiający zarządzającym podmiotami medycznymi podjęcie właściwych kroków na podstawie starannie przemyślanych procedur.
- Data: 25.03.2022

Opieka nad pacjentem po COVID-19 – wskazówki dla farmaceuty
Ocena powikłań po przebytej infekcji wirusem SARS-CoV-2, a tym samym kompleksowa opieka nad rekonwalescentem, jest i będzie jednym z większych wyzwań dla współczesnej medycyny. Sprawdź o co ozdrowieniec może pytać lekarza i farmaceutę.
- Data: 26.11.2021
- « pierwsza
- «
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- »
- ostatnia »
Aktualny numer Pokaż listę wydań »
Numer 66, kwiecień 2025 r.
