Ministerstwo Zdrowia pozostawia wiele niedomówień i nie daje jasnych rozwiązań, które uczyniłyby kroki, które muszą podjąć kierownicy podmiotów medycznych, prostymi i jednocześnie wykonalnymi. Brak dobrych narzędzi do pracy powoduje, że często posługujemy się złymi decyzjami lub też nie podejmujemy żadnych. Przedstawiam wzór dokumentu, który – mamy nadzieję – pomoże rozwiązać problematyczną kwestię.
Czy farmaceuci są objęci obowiązkiem szczepienia przeciwko COVID-19
Nic tak nie podzieliło środowiska medycznego, jak tzw. dodatki covidowe, a od 1 marca, w związku z wprowadzeniem obowiązku szczepień przeciwko COVID-19, spór rozciągnie się na całe społeczeństwo. Nie każdy chce się szczepić, ale też nie na każdego został nałożony prawny obowiązek. Obowiązkowe szczepienia dla medyków wydają się jak najbardziej racjonalnym rozwiązaniem, ale ich wprowadzenie powinno być przeprowadzone w sposób racjonalny i umożliwiający zarządzającym podmiotami medycznymi podjęcie właściwych kroków na podstawie starannie przemyślanych procedur.
W obowiązującym stanie prawnym pracodawca nie ma ustawowego upoważnienia do weryfikacji stanu zdrowia pracowników. W tym zakresie pracodawca może kierować pracowników na badania lekarskie (wstępne, okresowe i kontrolne) przeprowadzane w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami. Profilaktyczna opieka zdrowotna nad pracownikami sprawowana jest przez służbę medycyny pracy, zgodnie z art. 1 i art. 6 ust. 1 pkt 2 ustawy z 27 czerwca 1997 r. o służbie medycyny pracy (Dz.U. z 2019 r. poz. 1175 ze zm.), w szczególności poprzez wykonywanie wstępnych, okresowych i kontrolnych badań lekarskich przewidzianych w Kodeksie pracy.
Pracodawca może jednak, z uwagi na wprowadzony obowiązek szczepień, zobowiązać pracowników oraz podwykonawców do złożenia oświadczeń. Jest to o tyle zasadne i w naszej ocenie jest to jedyna zgodna z prawem możliwość pozyskania informacji na temat szczepień personelu. Uzyskanie takiego zaświadczenia spowoduje to, iż będzie można w sposób odpowiedni zorganizować pracę podmiotu medycznego, a tym samym wykluczyć rozszerzanie się epidemii.
Należy pamiętać o tym, iż obowiązek szczepień nie dotyczy tylko medyków, ale podlegają mu również: „(…) osoby wykonujące czynności zawodowe w podmiotach medycznych inne niż wykonywanie zawodu medycznego (…)”. Do tego zalecenia należy podejść racjonalnie i dopilnować, aby uzyskać informacje o szczepieniu od firm podwykonawczych, które na stałe delegują swoich pracowników do pracy w podmiocie medycznym. Mamy tu w szczególności na uwadze firmy świadczące usługi sprzątania czy ochrony. Jednostkowe dostawy czy przeglądy techniczne nie powinny, w naszej ocenie, być objęte takim obowiązkiem.
W zakresie zarówno regulacji wprowadzających obowiązek szczepień dla zawodów medycznych, jak i procedury postępowania związanej z egzekwowaniem tego obowiązku należy zastosować rozporządzenie ministra zdrowia z 20 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii (Dz.U. poz. 491 ze zm.) oraz sankcjonujące ten obowiązek regulacje zawarte w ustawie z 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz.U. z 2021 r. poz. 2069 i 2120), zwanej dalej „ustawą”.
Z literalnego brzmienia art. 48a ust. 1 pkt 5 cyt. ustawy wynika, iż: „kto w stanie epidemii nie stosuje się do obowiązku, o którym mowa w art. 46 ust. 4 pkt 7 ustawy, tj. ustanowionego w ww. rozporządzeniu obowiązku szczepienia ochronnego przeciwko COVID-19, podlega karze pieniężnej w wysokości od 5.000 zł do 10.000 zł”.
OBOWIĄZKOWE SZCZEPIENIA PRZECIWKO COVID-19 DLA PERSONELU APTEKI Zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia z 22 grudnia 2021 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii (Dz.U. z 2021 r. poz. 2398) obowiązkowemu szczepieniu przeciwko COVID-19 podlegają wszystkie osoby zatrudnione w aptece ogólnodostępnej/punkcie aptecznym, a w odniesieniu do osób, które funkcjonują w aptece ogólnodostępnej/punkcie aptecznym na innej podstawie prawnej (np. umowa cywilnoprawna), obowiązek ten dotyczy tylko osób realizujących usługi farmaceutyczne, zadania zawodowe lub czynności fachowe. Źródło: Wielkopolska Okręgowa Izba Aptekarska |
Wzór:
Zarządzenie nr ………………………../2022
………………………………………… (dane podmiotu) w ……………………
z dnia …………….. 2022 roku
w sprawie obowiązku szczepień przeciwko COVID-19, wynikającego z rozporządzenia ministra zdrowia z 22 grudnia 2021 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii (Dz.U. z 2021 r. poz. 2398), wydanego na podstawie art. 46 ust. 2 i 4 ustawy z 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (tekst jedn.: Dz.U. z 2021 r. poz. 2069 ze zm.), wprowadzającego w tym rozporządzeniu rozdział 6a dotyczący obowiązku przeprowadzenia szczepień ochronnych przeciwko COVID-19, któremu podlegają osoby wykonujące zawód medyczny w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy z 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (tekst jedn.: Dz.U. z 2021 r. poz. 711 ze zm.) w podmiotach wykonujących działalność leczniczą oraz osoby wykonujące czynności zawodowe w tych podmiotach, inne niż wykonywanie zawodu medycznego.
Wprowadza się następujące zarządzenie
§ 1
1. Wszyscy pracownicy oraz osoby zatrudnione na podstawie umowy cywilnoprawnej oraz wolontariatu w ………………………….. (dane podmiotu) zobowiązani są do złożenia pisemnego oświadczenia stanowiącego załącznik nr 1 do niniejszego zarządzenia do dnia …………… 2022 r.
2. Wypełnione oświadczenie należy złożyć w …………………. (dane jednostki organizacyjnej, np. dział HR).
3. W przypadku zmian w zakresie danych zawartych w oświadczeniu należy złożyć kolejne – aktualizujące, oświadczenie.
4. Niezłożenie przedmiotowego oświadczenia do dnia …………. 2022 r. skutkować będzie uznaniem, iż osoba, która nie wywiązała się z tego obowiązku, nie jest zaszczepiona przeciwko COVID-19 i narusza w tym zakresie obowiązek prawny nałożony cyt. powyżej rozporządzeniem ministra zdrowia.
§ 2
Nadzór nad realizacją zarządzenia powierza się …………………. (dane kierownika jednostki organizacyjnej, np. dział HR).
§ 3
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.
Zał. nr 1 – wzór oświadczenia.
Zał. nr 2 – Informacja dot. obowiązku szczepień przeciwko COVID-19.