PYTANIE W związku z obecną sytuacją epidemiczną w kraju personel naszej apteki podzielony został na dwie grupy i pracownicy pracują co drugi dzień. Każda z grup pracuje dwa lub trzy dni w tygodniu po 10 godzin i dwie soboty po 5 godzin w miesiącu. W rozliczeniu każdy pracownik pracuje dwa tygodnie po 20 godzin i dwa tygodnie po 35 godzin. Jak prawidłowo policzyć pracownikom godziny pracy? Pracują po więcej niż 8 godzin dziennie – czy to system dwunastogodzinny? Czyli dzień pracy za dzień wolny. A co z sobotami? Jak to zrobić, aby było zgodne z Kodeksem pracy i ekonomią apteki?
W dniu 17 listopada 2020 r. wpłynął do Sejmu projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu zapewnienia w okresie ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii kadr medycznych. Projekt przeszedł w stosunkowo krótkim czasie pełną ścieżkę legislacyjną. W dniu 27 listopada został uchwalony przez Sejm, następnie trafił do Senatu, po czym został przedstawiony Prezydentowi RP do podpisu. Nowe przepisy obejmują również farmaceutów.
W związku ze zmianami wytycznych rządowych dotyczących ograniczania transmisji koronawirusa oraz zwiększającą się dzienną liczbą zachorowań NIA przedstawia zaktualizowane rekomendacje dla farmaceutów oraz aptek.
Na chwilę obecną pandemia koronawirusa nie doprowadziła do przyjęcia rozwiązań, które w szczególny sposób odnosiłyby się do osób odbywających staż w czasie pandemii. Zastosowanie znajdują więc dotychczasowe przepisy, które nie przewidują takich sytuacji, jak np. konieczność odbycia kwarantanny w wyniku osobistego kontaktu w aptece z osobą zakażoną. Nieobecność nie mogą więc przekroczyć 14 dni, w przeciwnym wypadku konieczne może stać się przedłużenie stażu.
Na podstawie art. 47 ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz.U. z 2019 r. poz. 1239 z późn. zm.) decyzje o skierowaniu do pracy przy zwalczaniu epidemii na terenie województwa, w którym osoba skierowana posiada miejsce pobytu lub jest zatrudniona, wydaje właściwy wojewoda, a w razie skierowania do pracy na obszarze innego województwa – Minister Zdrowia.
Wprowadzony w Polsce stan epidemii to okres wielu wyzwań dla wielu grup społecznych i zawodowych. Jednym z bardziej narażonych na zakażenie koronawirusem są farmaceuci i personel zatrudniony w aptece. Dodatkowo dynamika wprowadzania zmian w prawie powoduje, że coraz ciężej odnaleźć się w gąszczu nowych regulacji.
Ze szkolenia online prowadzonego przez Martę Bogusiak, radcę prawnego z Kancelarii Fortak&Karasiński Radcowie Prawni, dowiesz się:
jakie zmiany dla farmaceutów wprowadziła specustawa;
Webinarium jest dostępne po zalogowaniu.
© Wydawnictwo Wiedza i Praktyka