Sprzedaż leków osobie małoletniej
W sytuacji, gdy małoletni chce samodzielnie kupić lek w aptece, farmaceuta zgodnie z prawem farmaceutycznym ma prawo odmówić wydania produktu leczniczego. Regulacja ta ma zapobiec sytuacjom niepożądanym zagrażającym bezpieczeństwu pacjentów, którzy z uwagi na swój wiek powinni zostać objęci szczególną troską.
- Data: 31.05.2023
Ewidencja środków odurzających i substancji psychotropowych
Apteki i punkty apteczne są zobowiązane do prowadzenia dokumentacji dotyczącej: środka odurzającego, substancji psychotropowych lub prekursorów kategorii 1 oraz przechowywania posiadanych środków odurzających, substancji psychotropowych lub prekursorów kategorii 1 w sposób zabezpieczający przed kradzieżą, lub zniszczeniem, w tym podczas ich transportu.
- Data: 31.05.2023
Jak walczyć z cyberatakami w aptece – praktyczne instrukcje
Poza atakami kierowanymi wobec zwykłych użytkowników Internetu, przestępcy próbują również oszukać przedsiębiorców, w tym tych z branży farmaceutycznej. Ataki te często dotyczą największych graczy na rynku, np. w okresie pandemii COVID-19 takich problemów doświadczały duże przedsiębiorstwa tworzące szczepionki przeciwko wirusowi. Niestety, niebezpieczeństwo dotyczy także małych, lokalnych aptek, które zazwyczaj nie posiadają zaplecza finansowego na zapewnienie najwyższego poziomu zabezpieczeń. Jak zatem zadbać o cyberbezpieczeństwo w takiej aptece?
- Data: 28.04.2023
E-recepta transgraniczna – zweryfikuj najważniejsze informacje
Na aptekach ogólnodostępnych oraz punktach aptecznych spoczywa obowiązek realizacji recept transgranicznych wystawionych w innych niż Rzeczpospolita Polska państwach członkowskich Unii Europejskiej lub państwach członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – stron umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym. Sprawdź sposób realizacji recept transgranicznych w postaci elektronicznej wystawionych w tych krajach.
- Data: 05.04.2023
Umowy najmu powierzchni reklamowych w aptekach jako forma współpracy z firmami farmaceutycznymi
Apteka nie może prowadzić reklamy własnej działalności. Może natomiast udostępniać powierzchnię pod reklamę innych podmiotów oraz sprzedawanych przez nie produktów. Podejmując taką współpracę, podmiot prowadzący aptekę powinien jednak zadbać o to, aby zagwarantować sobie bezpieczeństwo prawne i samemu nie narazić się na odpowiedzialność z tytułu naruszenia zakazu reklamy własnej działalności.
- Data: 22.03.2023
Co powinien zrobić farmaceuta, gdy nie ma leku przepisanego na recepcie
Od kilku miesięcy w polskich aptekach brakuje coraz większej liczby produktów leczniczych. Wymusza to na pacjentach konieczność poszukiwania wielu preparatów w różnych aptekach. Również farmaceuci muszą dość mocno się natrudzić, wykonując po kilkanaście telefonów dziennie do hurtowni farmaceutycznych z pytaniem o dostępność preparatów. Największym przegranym w całym tym problemie jest pacjent. A zatem w jaki sposób możemy pomóc pacjentowi, gdy brakuje jego leków?
- Data: 21.02.2023
Jak prawidłowo realizować recepty na leki psychotropowe
Przepisy dotyczące realizacji recept na leki psychotropowe zmieniają się w ciągu ostatnich lat. Farmaceuci, technicy farmaceutyczni, a nawet kierownicy mają często wątpliwości dotyczące realizacji recept i wydawania leków psychotropowych.
- Data: 02.02.2023
Czy podmiot leczniczy może zamówić lek recepturowy
Szczegółowy sposób wydawania leków reguluje ustawa Prawo farmaceutyczne, jednak choć przepisy funkcjonują już od lat, nadal budzą wątpliwości. Sprawdź, czy rodzaj aptek i zakres ich działania ma wpływ na realizację leków recepturowych.
- Data: 23.01.2023
Wystawianie recept przez pielęgniarkę – poznaj zasady
Uprawnienie do wystawiania recept pielęgniarki mają od stycznia 2016 roku. Recepty pielęgniarskie dzielimy na dwa rodzaje: recepty do ordynacji leków oraz recepty do ordynacji leków w ramach kontynuacji leczenia, czyli na zlecenie lekarskie. Sprawdź szczegóły.
- Data: 28.12.2022
- « pierwsza
- «
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- »
- ostatnia »