
Czy kombatantom przysługują bezpłatne leki i jakie dokumenty to potwierdzają
Dodatkowe uprawnienia dla kombatantów i inwalidów wojennych w systemie opieki zdrowotnej wynikają wprost z ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej, jednak skorzystanie z nich wymaga posiadania odpowiednich dokumentów.
- Data: 27.08.2024

Na co stosuje się fentanyl i dlaczego tak szybko uzależnia
Fentanyl dzięki swoim właściwościom jest szeroko stosowany w medycynie ratunkowej, anestezjologii oraz do łagodzenia silnego bólu. Ze względu na swoje silne działanie odurzające szybko zyskał również miano popularnego środka odurzającego. Fentanyl stał się podłożem do produkcji nowych substancji psychoaktywnych, które zwane są popularnie „dopalaczami”. Niestety, ze względu na swoją dużą toksyczność i małą różnicę między dawką terapeutyczną a dawką śmiertelną, fentanyl jest przyczyną licznych zatruć. Często prowadzą one do poważnych zaburzeń, których najpoważniejszym skutkiem jest zgon. Problem uzależnienia od fentanylu rośnie z roku na rok. Wszystko przez to, że jest on łatwo dostępny, również w aptece…
- Data: 27.08.2024

Remanent w aptece – kilka najważniejszych zasad dla kierownika apteki
Pytanie: Podczas remanentu zostały na stanie leki przeterminowane. Ściągnięto je jako braki (niekompletne opakowania, trudności w doliczeniu się ilości, pomniejszane blistry). Czy ta procedura jest zgodna z prawem? W systemie komputerowym nie można już wydrukować protokołów leków przeterminowanych i protokołów oddania leków do utylizacji. Czy można wykorzystać do tego protokół spoza systemu komputerowego Kamsoft i jako dowód ściągnięcia ze stanu leków potraktować różnice remanentowe? Czy takie postępowanie jest zgodne z prawem?
- Data: 27.08.2024

Analogi GLP-1 – o czym należy poinformować pacjenta
Analogi GLP-1, takie jak semaglutyd czy liraglutyd, bardzo szybko zyskały na popularności, jako substancje lecznicze stosowane w terapii cukrzycy. Ich wysoka skuteczność i małe ryzyko wystąpienia działań niepożądanych sprawia, że popyt na te leki stale przewyższa ich podaż. Wszystko to powoduje, że do aptek każdego dnia przychodzą pacjenci zaczynający terapie tego typu lekami. Ważne jest, aby przekazać im szereg informacji, dzięki którym wybrana terapia była jak najbardziej skuteczna oraz bezpieczna. Co należy koniecznie przekazać pacjentowi stosującemu analogi GLP-1?
- Data: 28.07.2024

Antykoncepcja awaryjna – wytyczne dla farmaceuty
1 maja 2024 r. ruszył pilotażowy program udostępniania antykoncepcji awaryjnej w aptekach. To istotne rozszerzenie zakresu kompetencji farmaceutów, wiążące się z nowymi obowiązkami i wyzwaniami, ale również otwierające nowe możliwości w zakresie opieki nad pacjentkami. Jest to również szansa na poprawę dostępu kobiet do antykoncepcji awaryjnej i edukację w zakresie zdrowia reprodukcyjnego.
- Data: 28.07.2024

Działania niepożądane stosowania leków na cukrzycę – poznaj skutki uboczne dla analogów GLP-1
Analogi GLP-1 zyskują na coraz większej popularności wśród pacjentów. To zasługa ich wysokiej skuteczności działania. Mowa tu nie tylko o ich zdolności do normalizacji stężenia cukru we krwi. Dużo częściej tą bardziej pożądaną ich cechą jest zdolność do wspomagania redukcji masy ciała. Wielu pacjentów stosujących tego typu leki nie zdaje sobie jednak sprawy, jakie mogą one wywoływać działania niepożądane. Stąd tak ważna rola farmaceutów, aby przekazywać pacjentom wszelkie niezbędne informacje na ten temat.
- Data: 28.06.2024

Jak tworzyć treści poradnikowe na blog farmaceutyczny
Tworzenie treści poradnikowych należy do najchętniej wykorzystywanych metod budowania relacji z klientami oraz dotarcia do szerszego grona czytelników. Marketing treści i dzielenie się wiedzą to legalne formy reklamy w branży farmaceutycznej, które ze względu na swoją przystępność cieszą się dużą popularnością. W jaki sposób tworzyć treści poradnikowe, aby przyciągnąć uwagę odbiorcy?
- Data: 28.06.2024

Leki przeciwcukrzycowe, czyli dlaczego analogi GLP-1 są tak popularne
Analogi GLP-1 od 2022 roku należą do grupy leków, których sprzedaż na rynku aptecznym najbardziej wzrasta z miesiąca na miesiąc. Duży popyt tych produktów leczniczych sprawia, że stale występują problemy z ich dostępnością. Pacjenci nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie oraz na świecie są w stanie pokonać wiele kilometrów, aby zakupić kolejne opakowanie jednego z analogów GLP-1. Czym ta grupa leków wyróżnia się na tle innych preparatów przeciwcukrzycowych? Z czym związany jest tak duży ich popyt?
- Data: 31.05.2024

Jakie są interakcje leków kardiologicznych
Szacuje się, że nawet 70% seniorów przyjmuje jednocześnie 5 i więcej produktów leczniczych. Wśród najczęstszych leków, które są przez nich stosowane, należy wymienić te przyjmowane w terapii chorób sercowo-naczyniowych. Mogą one wchodzić w różnego typu interakcje. Najpowszechniejsze są te z żywnością oraz innymi lekami. W czasach rosnącej popularności suplementów diety nie należy także zapominać o ich wpływie na skuteczność i bezpieczeństwo stosowanej farmakoterapii.
- Data: 05.04.2024

Mindfulness w pracy farmaceuty – najważniejsze zasady
Pracujesz co najmniej 40 godzin tygodniowo. Specyfika pracy i konieczność nawiązywania i podtrzymywania relacji z pacjentami rządzą się swoimi prawami. Z tej perspektywy tym bardziej mogę stwierdzić, że każdy dzień wolny powinien być czasem odpoczynku, nie tylko tego fizycznego, ale przede wszystkim psychicznego. Pomyślisz zapewne: łatwo powiedzieć, ale jak to zrobić. Przecież mam tyle pracy, że inaczej się nie da. Chcę ci zaproponować spotkanie z uważnością. To wstęp do mindfulness, dzięki któremu od kolejnego tygodnia zarówno czas służbowy, jak i ten prywatny będą przeżywane bardziej świadomie, a co za tym idzie, również bardziej efektywnie. Jak to zrobić? Jak z każdą inną zmianą, najlepiej wprowadzać ją etapami.
- Data: 05.04.2024
- « pierwsza
- «
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- »
- ostatnia »
Aktualny numer Pokaż listę wydań »
Numer 66, kwiecień 2025 r.
