Leki przeciwcukrzycowe, czyli dlaczego analogi GLP-1 są tak popularne
Analogi GLP-1 od 2022 roku należą do grupy leków, których sprzedaż na rynku aptecznym najbardziej wzrasta z miesiąca na miesiąc. Duży popyt tych produktów leczniczych sprawia, że stale występują problemy z ich dostępnością. Pacjenci nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie oraz na świecie są w stanie pokonać wiele kilometrów, aby zakupić kolejne opakowanie jednego z analogów GLP-1. Czym ta grupa leków wyróżnia się na tle innych preparatów przeciwcukrzycowych? Z czym związany jest tak duży ich popyt?
- Data: 31.05.2024
Jakie są interakcje leków kardiologicznych
Szacuje się, że nawet 70% seniorów przyjmuje jednocześnie 5 i więcej produktów leczniczych. Wśród najczęstszych leków, które są przez nich stosowane, należy wymienić te przyjmowane w terapii chorób sercowo-naczyniowych. Mogą one wchodzić w różnego typu interakcje. Najpowszechniejsze są te z żywnością oraz innymi lekami. W czasach rosnącej popularności suplementów diety nie należy także zapominać o ich wpływie na skuteczność i bezpieczeństwo stosowanej farmakoterapii.
- Data: 05.04.2024
Mindfulness w pracy farmaceuty – najważniejsze zasady
Pracujesz co najmniej 40 godzin tygodniowo. Specyfika pracy i konieczność nawiązywania i podtrzymywania relacji z pacjentami rządzą się swoimi prawami. Z tej perspektywy tym bardziej mogę stwierdzić, że każdy dzień wolny powinien być czasem odpoczynku, nie tylko tego fizycznego, ale przede wszystkim psychicznego. Pomyślisz zapewne: łatwo powiedzieć, ale jak to zrobić. Przecież mam tyle pracy, że inaczej się nie da. Chcę ci zaproponować spotkanie z uważnością. To wstęp do mindfulness, dzięki któremu od kolejnego tygodnia zarówno czas służbowy, jak i ten prywatny będą przeżywane bardziej świadomie, a co za tym idzie, również bardziej efektywnie. Jak to zrobić? Jak z każdą inną zmianą, najlepiej wprowadzać ją etapami.
- Data: 05.04.2024
Interakcje leków z alkoholem – wskazówki dla farmaceuty
Leków wchodzących w interakcje z alkoholem jest naprawdę sporo. Niektóre mogą prowadzić do poważnych zaburzeń, a inne mogą mieć mało istotny wydźwięk. Jednak każdorazowo, gdy jako farmaceuci zostaniemy o to poproszeni przez pacjenta, warto go poinformować o możliwych skutkach ubocznych łączenia alkoholu ze stosowanymi substancjami leczniczymi. Odpowiedź powinna być jasna i kompletna. W przypadku gdy nie jesteśmy pewni jakiejś informacji, nie bójmy się zajrzeć do karty charakterystyki danego produktu leczniczego, aby ją pozyskać.
- Data: 26.02.2024
Na czym polegają interakcje między lekami przeciwbólowymi
Interakcje lekowe mogą nieść za sobą różne skutki. Z jednej strony mogą one być negatywne i wpływać niekorzystnie na skuteczność terapii, a także wywoływać działania niepożądane, zagrażające zdrowiu i życiu pacjenta. Z drugiej natomiast mogą wywoływać addytywny i synergistyczny efekt stosowanych leków, co może być korzystne m.in. w uśmierzaniu bólu. Właśnie interakcje leków przeciwbólowych będą tematem niniejszego artykułu.
- Data: 30.01.2024
Jakie mogą powstać interakcje leków z żywnością
Przyjmowane przez pacjentów leki po dostarczeniu ich do organizmu mają za zadanie wywołać określony efekt farmakologiczny. Nim jednak to nastąpi, przechodzą one szereg procesów farmakokinetycznych, jak wchłanianie, dystrybucja czy metabolizm. Taką samą drogę musi przejść zjadana przez człowieka żywność. Dlatego skuteczność i bezpieczeństwo prowadzonej farmakoterapii mogą być w znacznym stopniu zależne od diety. Interakcje leków z żywnością należą do tych najczęściej występujących. Jest to związane z tym, że wielu pacjentów nadal nie zdaje sobie sprawy, że spożywany przez nich pokarm może mieć wpływ na działanie przyjmowanych leków. Według danych WHO problem ten może dotyczyć nawet ponad 50% pacjentów w krajach wysokorozwiniętych.
- Data: 22.12.2023
Interakcje lekowe – o czym musi pamiętać farmaceuta
O interakcjach możemy mówić wtedy, gdy dochodzi do wzajemnego oddziaływania na siebie dwóch lub większej ilości substancji. W efekcie może dojść do zmiany ich właściwości albo efektu działania. Na interakcje lekowe narażona jest każda osoba, która przyjmuje produkty lecznicze. Ryzyko ich wystąpienia wzrasta proporcjonalnie do ilości przyjmowanych leków, a także jest wyższe u seniorów. W rozpoznaniu interakcji lekowych bardzo ważną rolę odgrywa farmaceuta.
- Data: 24.11.2023
Jak farmaceuta powinien prowadzić rozmowę telefoniczną z pacjentem
Pacjenci dzwonią do aptek z różnorodnymi potrzebami i zapytaniami związanymi z ich zdrowiem oraz dostępnością leków i usług farmaceutycznych. Apteki odgrywają kluczową rolę w opiece zdrowotnej społeczeństwa, będąc miejscem, w którym pacjenci mogą uzyskać nie tylko leki, ale także cenne porady i wsparcie farmaceutyczne. Telefony pacjentów do aptek stanowią istotny element codziennej pracy farmaceutów i personelu aptek.
- Data: 24.11.2023
Bezpłatne leki dla osób po 65 r.ż. oraz dla dzieci i młodzieży do 18 lat
Ministerstwo Zdrowia rozszerzyło program bezpłatnych leków. Z wybranych bezpłatnych leków mogą obecnie korzystać osoby, które ukończyły 65 lat, a także dzieci i młodzież do 18 urodzin. Zostało to umocowane na podstawie ustawy z 13 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych (Dz.U. z 2023 r. poz. 1733). Sprawdźmy, kto może wystawić bezpłatne recepty dla ww. grupy pacjentów oraz jakie inne wątpliwości wiążą się z realizacją takich recept.
- Data: 24.10.2023
Jakie szczepienia mogą być realizowane w aptece w 2023 roku
Minister Zdrowia ogłosił wykaz szczepień ochronnych przeprowadzanych w aptece, które mogą być w całości lub w części finansowane ze środków publicznych. Wynika to z art. 19 ust. 2b ustawy z 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz. U. z 2023 r. poz. 1284, 909 i 1938).
- Data: 13.10.2023
- « pierwsza
- «
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- »
- ostatnia »