Sprzedaż leków osobie małoletniej

Dodano: 31 maja 2023
dziecko w aptece

W sytuacji, gdy małoletni chce samodzielnie kupić lek w aptece, farmaceuta zgodnie z prawem farmaceutycznym ma prawo odmówić wydania produktu leczniczego.  Regulacja ta ma zapobiec sytuacjom niepożądanym zagrażającym bezpieczeństwu pacjentów, którzy z uwagi na swój wiek powinni zostać objęci szczególną troską.

Z artykułu dowiesz się:

Z artykułu dowiesz się:

  • jaka jest definicja osoby małoletniej
  • czy farmaceuta ma prawo weryfikować wiek dziecka
  • jakich produktów medycznych nie należy sprzedawać dziecku 

Osoba małoletnia w świetle prawa

Zdolność do czynności prawnych ma każdy człowiek. Nabywamy ją w chwili urodzenia się. To możliwość zawierania umów, składania prawnie wiążących oświadczeń woli, zaciągania zobowiązań i rozporządzania swoim majątkiem. Pełną zdolność do czynności prawnych uzyskujemy wraz z pełnoletnością, to jest z ukończeniem 18. roku życia lub pod pewnymi warunkami, prawnie określonymi – z chwilą zawarcia małżeństwa. O osobie małoletniej mówimy zawsze wtedy, kiedy mamy na myśli osobę po ukończeniu 13. roku życia. Co więcej, małoletność wiąże się z tym, że osoba taka ma do czasu uzyskania pełnoletności ograniczoną zdolność do czynności prawnych.

Istnieje grupa czynności prawnych, w zakresie których małoletni może działać osobiście (samodzielnie lub za zgodą przedstawiciela ustawowego) albo jako osoba reprezentowana przez swojego przedstawiciela ustawowego. Taka osoba może:

  • bez zgody przedstawiciela ustawowego zawierać umowy należące do umów powszechnie zawieranych w drobnych bieżących sprawach życia codziennego. Przykładowo może samodzielnie robić zakupy spożywcze, dokonać zakupu biletu na przejazd środkami komunikacji miejskiej lub imprezę sportową;
  • bez zgody przedstawiciela ustawowego może rozporządzać swoim zarobkiem, chyba że sąd opiekuńczy postanowi inaczej.

Do ważności czynności prawnej, przez którą osoba ograniczona w zdolności do czynności prawnych zaciąga zobowiązanie lub rozporządza swoim prawem, potrzebna jest zgoda jej przedstawiciela ustawowego. Ważność umowy, która została zawarta przez osobę ograniczoną w zdolności do czynności prawnych bez wymaganej zgody przedstawiciela ustawowego, zależy od potwierdzenia umowy przez tego przedstawiciela. Osoba ograniczona w zdolności do czynności prawnych może jednak sama potwierdzić umowę po uzyskaniu pełnej zdolności do czynności prawnych, czyli po ukończeniu 18. roku życia. Występują również czynności prawne, których małoletni nie może dokonywać samodzielnie. Są to przykładowo: sporządzenie testamentu i jego odwołanie.

Do zakresu umów zawieranych w drobnych bieżących sprawach życia codziennego należy zaliczyć realizację recepty, wystawionej dla małoletniego pacjenta bądź członka jego najbliższej rodziny.

Osoba małoletnia w aptece 

Wydawanie pacjentowi leku z apteki związane jest z szeregiem formalności, zwłaszcza w przypadku wydawania leków na receptę. Sprowadzają się one m.in. do:

  • weryfikacji prawidłowości danych i informacji objętych receptą lekarską,
  • weryfikacji dodatkowych uprawnień pacjenta bądź sprawdzenia jego wieku.

Produkty lecznicze, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyroby medyczne są wydawane z apteki ogólnodostępnej przez farmaceutę lub technika farmaceutycznego w ramach jego uprawnień zawodowych. Ponadto prawo wyraźnie wskazuje, w jakich sytuacjach farmaceuta może odmówić sprzedaży pacjentowi określonego leku. Takie przypadki zostały opisane w ust. 5 i 6 wyżej wymienionego przepisu.

W razie wątpliwości odnośnie do wieku osoby, której wydaje się produkt leczniczy, farmaceuta i technik farmaceutyczny są uprawnieni do żądania okazania dokumentu stwierdzającego wiek osoby. W przypadku nieprzedstawienia takiego dokumentu należy odmówić sprzedaży leków. W odniesieniu do osób małoletnich weryfikacja wieku pacjenta następuje za pośrednictwem okazania:

  • legitymacji szkolnej lub 
  • tymczasowego dowodu osobistego.

Odmowę sprzedaży produktów leczniczych powinna uzasadniać realna obawa farmaceuty o życie i zdrowie pacjenta i okoliczności danej sytuacji, czyli np. niewystarczający wiek pacjenta.

Których leków nie należy sprzedawać osobom małoletnim

Od 1 lipca 2015 r. ograniczono zakres produktów leczniczych OTC, które mogą być przedmiotem wysyłkowej sprzedaży prowadzonej przez apteki ogólnodostępne i punkty apteczne. W aktualnym stanie prawnym przedmiotem sprzedaży wysyłkowej mogą być wyłącznie produkty lecznicze OTC, których wydawanie nie jest ograniczone wiekiem pacjenta.

Do takich produktów leczniczych zaliczane są m.in. produkty lecznicze OTC zawierające w swoim składzie:

  • pseudoefedrynę, 
  • dekstrometorfan 
  • kodeinę.

Farmaceuta i technik farmaceutyczny odmawiają wydania takiego produktu leczniczego

  • osobie, która nie ukończyła 18. roku życia
  • jeżeli uznają, że może on zostać wykorzystany w celach pozamedycznych
  • spowodować zagrożenie dla zdrowia i życia.

Leki OTC zawierające w składzie substancje psychotropowe, mogą być sprzedawane wyłącznie osobom pełnoletnim. Farmaceuci mają prawo żądać okazania dokumentu potwierdzającego wiek osoby kupującej leki.  Działania wprowadzone przez legislatora dążą do ochrony  zdrowia, dobra pacjenta i zminimalizowania ryzyka wyrządzenia szkód pacjentowi na skutek zaaplikowania leku, którego pacjent nie powinien w ogóle przyjąć bądź też nie powinien przyjąć w większej niż zalecana dawce.

Farmaceuta może odmówić sprzedaży  leków małoletniemu, działając w trosce o jego zdrowie i życie w uzasadnionych sytuacjach. Jedną z nich jest wiek pacjenta i konieczność uchronienia go przez konsumpcją leków, których nie powinien przyjmować.

Autor: Dominika Chrabańska, adwokat zajmująca się Prawem farmaceutycznym

Numer 55, maj 2024 r.

Numer 55, maj 2024 r.
Dostępny w wersji elektronicznej