Jak apteka powinna sprzedawać leki do przychodni
Sporo zamieszania wśród aptek wywołały ostatnio przepisy definiujące krąg podmiotów uprawnionych do zakupu produktów leczniczych w hurtowniach farmaceutycznych. Początkowo wyłączono z niego placówki udzielające świadczeń ambulatoryjnych – czyli głównie poradnie AOS i POZ – przekierowując tym samym strumień sprzedaży przez apteki ogólnodostępne. Rozwiązanie to wzbudziło głos sprzeciwu zarówno ze strony podmiotów leczniczych, jak i ze strony aptekarzy, którzy zgłaszali problemy logistyczne i brak przygotowania organizacyjnego do obsługi takiej sprzedaży. Ostatecznie Ministerstwo Zdrowia nowelizuje dopiero co wydane przepisy, przywracając placówkom ambulatoryjnym prawo do zakupów w hurtowniach. Niemniej jednak warto przy tej okazji przypomnieć sobie zasady realizowania sprzedaży na rzecz podmiotów leczniczych.
Z artykułu dowiesz się:
Apteki mogą sprzedawać leki na rzecz podmiotów wykonujących działalność leczniczą.
Sprzedaż taka odbywa się na podstawie tzw. zapotrzebowania zatwierdzonego przez
osobę uprawnioną do wystawiania recept i podpisanego przez kierownik podmiotu leczniczego.
Zapotrzebowanie na zakup produktów leczniczych/wyrobów medycznych składa się na urzędowym formularzu i zawiera określone informacje. Dokument przechowuje się przez 5 lat.
Jeśli nie masz jeszcze dostępu, załóż konto! Co otrzymasz?
- regularne wydania magazynu zawierające porady prawne i podpowiedzi w kontekście aktualnych problemów z prowadzeniem apteki,
- gotowe wzory postępowania w najbardziej newralgicznych aspektach refundacji i kontroli,
- dostęp do strony www.prawowaptece.pl, gdzie znajdziesz elektroniczne wersje papierowych wydań oraz porady i komentarze ekspertów,
- branżowy e-letter z aktualnościami i poradami,
- wsparcie ekspertów w bieżących problemach z zakresu prawa - wystarczy napisać maila lub nagrać swoje pytanie na pocztę głosową 24/7 h!