Prowadzenie apteki w ramach systemu franczyzy nie zostało szczegółowo uregulowane w przepisach prawa, jest jednak tematem budzącym na przestrzeni ostatnich miesięcy duże emocje. Ważne jest więc udzielenie odpowiedzi na pytanie, czy apteka w ogóle może funkcjonować w ramach franczyzy, a jeśli tak, to na jakich zasadach i z jakim ryzykiem się to wiąże.
PYTANIE Moje pytanie dotyczy wystawiania faktur do paragonów dla osób prywatnych nieprowadzących działalności gospodarczej. Na życzenie klienta należy wystawić fakturę do paragonu wystawionego 3 miesiące wcześniej. Powyżej 3 miesięcy to dobra wola sprzedawcy. A jak to wygląda na przełomie roku? Czy w marcu 2021 roku można wypisać fakturę do paragonu z grudnia 2020 roku? Próbowałam dowiedzieć się w naszych lokalnych urzędach skarbowych. Niestety, nikt nie umiał odpowiedzieć na to pytanie. Dlatego też przezornie nie wystawiamy w styczniu faktur do paragonów z grudnia.
17 grudnia 2020 r. Prezydent RP podpisał zupełnie nową ustawę o zawodzie farmaceuty. Reguluje ona nie tylko wykonywanie zawodu farmaceuty, lecz również nowelizuje dotychczasowe zapisy Prawa farmaceutycznego. Nowe regulacje mają wejść po 3 miesiącach od ich opublikowania w Dzienniku Ustaw. Od tego momentu wszyscy farmaceuci będą mieć więc nowe obowiązki.
Nie ulega wątpliwości, że podmiot prowadzący aptekę i przetwarzający w związku z tym dane osobowe jest administratorem tych danych. To zaś oznacza obowiązek realizowania wymogów wskazanych w przepisach RODO. Nie sposób przedstawić wyczerpująco każdy z tych obowiązków w jednym artykule. Dlatego też koncentrujemy się na wybranych zagadnieniach związanych z przetwarzaniem danych osobowych w aptece.
Codzienną praktyką w pracy apteki jest wystawianie faktur sprzedażowych pacjentom za dokonane zakupy. Z uwagi na szczególny charakter prawny aptek jako miejsca świadczenia usług farmaceutycznych należy mieć na uwadze, że nieprawidłowości w tym zakresie mogą skutkować nie tylko konsekwencjami skarbowymi dla podmiotu prowadzącego aptekę, ale także możliwością cofnięcia zezwolenia przez wojewódzkiego inspektora farmaceutycznego. Dodatkowo od 1 października 2020 r. obowiązują dodatkowe obostrzenia. Sprawdź, jakie.
PYTANIE W związku z obecną sytuacją epidemiczną w kraju personel naszej apteki podzielony został na dwie grupy i pracownicy pracują co drugi dzień. Każda z grup pracuje dwa lub trzy dni w tygodniu po 10 godzin i dwie soboty po 5 godzin w miesiącu. W rozliczeniu każdy pracownik pracuje dwa tygodnie po 20 godzin i dwa tygodnie po 35 godzin. Jak prawidłowo policzyć pracownikom godziny pracy? Pracują po więcej niż 8 godzin dziennie – czy to system dwunastogodzinny? Czyli dzień pracy za dzień wolny. A co z sobotami? Jak to zrobić, aby było zgodne z Kodeksem pracy i ekonomią apteki?
W dniu 17 listopada 2020 r. wpłynął do Sejmu projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu zapewnienia w okresie ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii kadr medycznych. Projekt przeszedł w stosunkowo krótkim czasie pełną ścieżkę legislacyjną. W dniu 27 listopada został uchwalony przez Sejm, następnie trafił do Senatu, po czym został przedstawiony Prezydentowi RP do podpisu. Nowe przepisy obejmują również farmaceutów.
Projekt ustawy o zawodzie farmaceuty zawiera szereg regulacji, które zmieniają dotychczasowe zasady działania w ramach istniejących rozwiązań na gruncie ustawy Prawo farmaceutyczne. Istotnej modyfikacji uległy m.in. zasady zatrudniania kierownika apteki, w tym zwłaszcza w zakresie postępowania regulującego procedurę jego zgłaszania oraz działania wojewódzkiej inspekcji farmaceutycznej.
Wprowadzenie stanu epidemii było sporym zaskoczeniem dla wszystkich gałęzi gospodarki. Wiązało i nadal wiąże się to z dodatkowymi obostrzeniami. Nie ominęło to również aptek, a dokładnie kontaktu z pacjentem. Pojawiło się wiele wątpliwości i kontrowersji dotyczących między innymi wyposażenia w środki ochrony osobistej, które z czasem stały się też przedmiotem licznych kontroli. Stąd też powstała potrzeba zaktualizowania podstawowych zasad obowiązujących w tym zakresie.
Produkty lecznicze, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyroby medyczne są wydawane z apteki ogólnodostępnej przez farmaceutę lub technika farmaceutycznego w ramach jego uprawnień zawodowych na podstawie recepty, bez recepty oraz na podstawie zapotrzebowania podmiotu wykonującego działalność leczniczą. Samo złożenie zapotrzebowania, jak też jego realizacja podlegają ścisłym regulacjom, apteki mają ponadto obowiązek prowadzenia ewidencji zrealizowanych zapotrzebowań.
Pytanie: Czy można wystawić fakturę za zakup masek ochronnych (sprzedaż odręczna) na gabinet lekarski, czy potrzebne jest zapotrzebowanie na takie materiały?
Nie sposób oprzeć się wrażeniu, że w ramach procedowanej ustawy o zawodzie farmaceuty większą wagę poświęcano kwestiom bezpośrednio odnoszącym się do prowadzenia działalności gospodarczej niż zasadom wykonywania zawodu farmaceuty. Wprowadzanie niedookreślonych przepisów dających możliwość w zasadzie natychmiastowego unieruchamiania apteki czy cofnięcia zezwolenia na jej prowadzenie powoduje stan niepewności dla podmiotów prowadzących apteki i pacjentów, dodatkowo potęgowany przez panującą epidemię.
© Wydawnictwo Wiedza i Praktyka