Przejmowanie aptek na zasadzie franczyzy nie zawsze jest możliwe

Michał Culepa

Autor: Michał Culepa

Dodano: 28 grudnia 2022
d2b43f112f8f14f685c3a5ecf82039d4aa841650-xlarge (1)

Apteka formalnie działająca jako przedsiębiorca, ale ściśle powiązana umową franczyzową i innymi umowami gospodarczymi z firmą – właścicielem marki aptek udostępniającą tą markę na zasadzie franczyzy, jest traktowana jako członek grupy kapitałowej. W przypadku gdy taka grupa posiada udział w rynku przekraczający 1%, apteka ta nie otrzyma zezwolenia na działalność farmaceutyczną ani nie uzyska przeniesienia zezwolenia od innej apteki, którą przejęła. Sprawdź, jak orzekają sądy.

Z artykułu dowiesz się:

  • Nie można wydać zezwolenia na prowadzenie apteki podmiotowi, który jest członkiem grupy kapitałowej w rozumieniu ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów, której członkowie prowadzą na terenie województwa więcej niż 1% aptek ogólnodostępnych.
  • Jeżeli grupa kapitałowa posiada wskazany w Prawie farmaceutycznym większy niż 1% udział w rynku, to nie można otworzyć kolejnej apteki pod szyldem franczyzodawcy - zarówno jako nowy podmiot, jak i w trybie przeniesienia zezwolenia na prowadzenie apteki z jednego podmiotu na drugi.
  • Przeczytaj więcej na temat franczyzy aptek w prawowaptece.pl.

Jeśli nie masz jeszcze dostępu, załóż konto! Co otrzymasz?

  • regularne wydania magazynu zawierające porady prawne i podpowiedzi w kontekście aktualnych problemów z prowadzeniem apteki,
  • gotowe wzory postępowania w najbardziej newralgicznych aspektach refundacji i kontroli,
  • dostęp do strony www.prawowaptece.pl, gdzie znajdziesz elektroniczne wersje papierowych wydań oraz porady i komentarze ekspertów,
  • branżowy e-letter z aktualnościami i poradami,
  • wsparcie ekspertów w bieżących problemach z zakresu prawa - wystarczy napisać maila lub nagrać swoje pytanie na pocztę głosową 24/7 h!
Sprawdź ofertę »
       
               

Adres e-mail:

Hasło

Nie pamiętam hasła
Michał Culepa

Autor: Michał Culepa

prawnik, specjalista z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, współpracownik merytoryczny największych wydawnictw prawniczych. Doświadczony trener i wykładowca.

Numer 61, listopad 2024 r.

Numer 61, listopad 2024 r.
Dostępny w wersji elektronicznej