Franczyza na rynku aptecznym – czy to dopuszczalna forma

Ewa Lewańska

Autor: Ewa Lewańska

Dodano: 4 września 2022
0a94fb9d8fa98479d742ddf57c52fb5b9b4cb8c0-xlarge (3)

Tematyka dopuszczalności prowadzenia apteki w ramach systemu franczyzy budzi bardzo często zastrzeżenia przedsiębiorców aptecznych z uwagi na brak jednoznacznej i wyraźnej regulacji w tym zakresie w przepisach prawa. Czy taki model jest legalny, a jeśli tak, to pod jakimi warunkami?

Z artykułu dowiesz się:

  • Na rynku aptecznym obowiązują ograniczenia antykoncentracyjne co do ilości prowadzonych aptek.
  • Nie wydaje się zezwolenia m.in. jeśli podmiot ubiegający się o zezwolenie prowadzi na terenie województwa więcej niż 1% aptek ogólnodostępnych albo gdy wnioskodawca, wspólnik lub partner spółki będącej wnioskodawcą jest wspólnikiem, w tym partnerem, w spółce lub spółkach, które prowadzą łącznie co najmniej 4 apteki ogólnodostępne, lub prowadzi co najmniej 4 apteki ogólnodostępne.
  • Zgodnie ze stanowiskiem ministra zdrowia  sformułowanie „co najmniej 4 apteki ogólnodostępne” odnosi się do liczby aptek ogólnodostępnych prowadzonych w kraju, a nie w województwie.

Jeśli nie masz jeszcze dostępu, załóż konto! Co otrzymasz?

  • regularne wydania magazynu zawierające porady prawne i podpowiedzi w kontekście aktualnych problemów z prowadzeniem apteki,
  • gotowe wzory postępowania w najbardziej newralgicznych aspektach refundacji i kontroli,
  • dostęp do strony www.prawowaptece.pl, gdzie znajdziesz elektroniczne wersje papierowych wydań oraz porady i komentarze ekspertów,
  • branżowy e-letter z aktualnościami i poradami,
  • wsparcie ekspertów w bieżących problemach z zakresu prawa - wystarczy napisać maila lub nagrać swoje pytanie na pocztę głosową 24/7 h!
Sprawdź ofertę »
       
               

Adres e-mail:

Hasło

Nie pamiętam hasła
Ewa Lewańska

Autor: Ewa Lewańska

radca prawny specjalizujący się w prawie farmaceutycznym

Numer 61, listopad 2024 r.

Numer 61, listopad 2024 r.
Dostępny w wersji elektronicznej