Czy zezwolenie na prowadzenie apteki przechodzi z automatu po połączeniu spółek
W obrocie gospodarczym zdarzają się sytuacje, w których zachodzi potrzeba połączenia działalności gospodarczej. Spółki kapitałowe (spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, spółka akcyjna, prosta spółka akcyjna) mogą się łączyć między sobą oraz ze spółkami osobowymi (spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa, spółka komandytowo-akcyjna) z zastrzeżeniem, że spółka osobowa nie może być spółką przejmującą albo spółką nowo zawiązaną. Jakie to ma konsekwencje dla działalności aptecznej?
Z artykułu dowiesz się:
- Apteki prowadzone w formie spółek mogą się łączyć. Gdy dochodzi do zawiązania się w ten sposób nowej spółki, to mamy do czynienia z tzw. sukcesja uniwersalną praw i obowiązków.
- Zezwolenie na prowadzenie apteki ogólnodostępnej nie przechodzi z automatu w sytuacji połączenia spółek w myśl przepisu art. 491 ksh.
- W przypadku przeniesienia zezwolenia na prowadzenie apteki pierwszeństwo w stosowaniu mają przepisy Prawa farmaceutycznego nad Kodeksem spółek handlowych.
- Więcej na temat form prowadzenia apteki oraz zezwolenia na prowadzenia apteki przeczytasz na prawowaptece.pl.
Jeśli nie masz jeszcze dostępu, załóż konto! Co otrzymasz?
- regularne wydania magazynu zawierające porady prawne i podpowiedzi w kontekście aktualnych problemów z prowadzeniem apteki,
- gotowe wzory postępowania w najbardziej newralgicznych aspektach refundacji i kontroli,
- dostęp do strony www.prawowaptece.pl, gdzie znajdziesz elektroniczne wersje papierowych wydań oraz porady i komentarze ekspertów,
- branżowy e-letter z aktualnościami i poradami,
- wsparcie ekspertów w bieżących problemach z zakresu prawa - wystarczy napisać maila lub nagrać swoje pytanie na pocztę głosową 24/7 h!
Podobne artykuły
Zobacz również
Aktualny numer Pokaż listę wydań »
Numer 61, listopad 2024 r.
Dostępny w wersji elektronicznej