prowadzenie apteki

837b1ee6e1524acbedda311b5b10c54b3e1756b5-xlarge (18)

Jakie są zasady prowadzenia aptek zgodne z najnowszymi przepisami

Sejm 26 stycznia 2023 r. uchwalił ustawę o Krajowej Sieci Onkologicznej. Sieć miała zgodnie z zapowiedziami działać już od 1 stycznia 2023 r., jednak przedłużyły się prace nad wdrożeniem tego rozwiązania. W związku z tym przedłużono pilotaż KSO do końca marca 2023 roku. Sejm procedując ustawę o Krajowej Sieci Onkologicznej KSO, niespodziewanie przyjął zmiany w przepisach dotyczących prowadzenia aptek.

Z artykułu dowiesz się:

  • Ustawa o Krajowej Sieci Onkologicznej (KSO) została uchwalona przez Sejm w styczniu 2023 roku, jednak prace nad jej wdrożeniem przedłużyły się. KSO ma na celu poprawę efektywności leczenia nowotworów poprzez standaryzację procedur i koordynację wysokospecjalistycznej opieki onkologicznej. 
  • Struktura KSO składać się będzie z trzech poziomów referencyjnych ośrodków leczenia onkologicznego, centrum kompetencji, ośrodków satelitarnych oraz ośrodków kooperacyjnych. Pacjenci onkologiczni będą mieli dostęp do opieki niezależnie od miejsca zamieszkania, a lekarze różnych specjalności będą współpracować w procesie leczenia. 
  • Ustawa wprowadziła także zmiany dotyczące aptek, umożliwiając uczelniom prowadzącym kształcenie na kierunku farmacja otwieranie aptek ogólnodostępnych. Uczelnie będą uprawnione do występowania z wnioskiem o uzyskanie zezwolenia na prowadzenie apteki, a limity geograficzne i demograficzne nie będą obowiązywać. Zmiany te zostały wprowadzone bez konsultacji z Naczelną Radą Aptekarską. 
b9010ceef9b56be7b5f1e08c0a784238528eb721-xlarge (5)

Problemy poprzedniego właściciela przechodzą na spółkę przejmującą aptekę

Spółka przejmująca drugą spółkę, której odebrano pozwolenie na prowadzenie apteki, także nie może tej apteki prowadzić, gdyż dotyczą jej skutki decyzji odbierającej drugiej spółce przejmowanej wspomniane pozwolenie. Takie rozstrzygnięcie wynika z zasady przejmowania wszelkich praw, obowiązków, ale i obciążeń przez spółkę przejmującą. Sprawdźmy zatem, jak w tego rodzaju sprawach orzekają sądy. Przeanalizujmy wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 9 lutego 2023 r. (sygn. akt II GSK 1311/19).