Problemy poprzedniego właściciela przechodzą na spółkę przejmującą aptekę

Michał Culepa

Autor: Michał Culepa

Dodano: 22 marca 2023
b9010ceef9b56be7b5f1e08c0a784238528eb721-xlarge (5)

Spółka przejmująca drugą spółkę, której odebrano pozwolenie na prowadzenie apteki, także nie może tej apteki prowadzić, gdyż dotyczą jej skutki decyzji odbierającej drugiej spółce przejmowanej wspomniane pozwolenie. Takie rozstrzygnięcie wynika z zasady przejmowania wszelkich praw, obowiązków, ale i obciążeń przez spółkę przejmującą. Sprawdźmy zatem, jak w tego rodzaju sprawach orzekają sądy. Przeanalizujmy wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 9 lutego 2023 r. (sygn. akt II GSK 1311/19).

Z artykułu dowiesz się:

  • Spółka przejmująca inną spółkę, której odebrano zezwolenie na prowadzenie apteki, również nie może prowadzić apteki ze względu na skutki decyzji odbierającej zezwolenie. Zasada przejmowania praw, obowiązków i obciążeń przez spółkę przejmującą odnosi się także do skutków prawnych takiej decyzji.
  • Naczelnym Sąd Administracyjny potwierdził, że przejęcie spółki powoduje przeniesienie skutków prawnych działań poprzednika, w tym decyzji administracyjnych. Cofnięcie zezwolenia dla poprzednika prawnego spółki ma również skutki dla spółki przejmującej, która nie może prowadzić apteki na podstawie tego zezwolenia.
  • Przepisy Prawa farmaceutycznego mają pierwszeństwo w przypadkach przeniesienia zezwolenia na prowadzenie apteki ogólnodostępnej. Przed wprowadzeniem nowych przepisów w 2017 roku były wątpliwości co do przeniesienia zezwolenia w przypadku połączenia spółek. Obecnie, zgodnie z orzeczeniem Naczelnego Sądu Administracyjnego, zezwolenie nie przechodzi automatycznie w przypadku połączenia spółek, a regulacja Kodeksu spółek handlowych nie jest wystarczająca do prowadzenia apteki na podstawie przejętego zezwolenia.
  • Więcej orzeczeń sądów na temat prowadzenia apteki znajdziesz na prawowaptece.pl

Jeśli nie masz jeszcze dostępu, załóż konto! Co otrzymasz?

  • regularne wydania magazynu zawierające porady prawne i podpowiedzi w kontekście aktualnych problemów z prowadzeniem apteki,
  • gotowe wzory postępowania w najbardziej newralgicznych aspektach refundacji i kontroli,
  • dostęp do strony www.prawowaptece.pl, gdzie znajdziesz elektroniczne wersje papierowych wydań oraz porady i komentarze ekspertów,
  • branżowy e-letter z aktualnościami i poradami,
  • wsparcie ekspertów w bieżących problemach z zakresu prawa - wystarczy napisać maila lub nagrać swoje pytanie na pocztę głosową 24/7 h!
Sprawdź ofertę »
       
               

Adres e-mail:

Hasło

Nie pamiętam hasła
Michał Culepa

Autor: Michał Culepa

prawnik, specjalista z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, współpracownik merytoryczny największych wydawnictw prawniczych. Doświadczony trener i wykładowca.

Numer 61, listopad 2024 r.

Numer 61, listopad 2024 r.
Dostępny w wersji elektronicznej