Podatek od sprzedaży detalicznej – poznaj praktyczne wskazówki
Ustawa wskazuje, że nie podlega opodatkowaniu podatkiem sprzedaż detaliczna leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, refundowanych lub finansowanych w całości lub w części ze środków publicznych na podstawie odrębnych przepisów. Jak należy rozumieć określenie „refundowane”? Takie pytanie zadał jeden z czytelników. Sprawdź, jaka jest odpowiedź ekspertów.
- Data: 25.03.2021
Czy farmaceuta będzie mógł szczepić przeciwko COVID-19
Blisko 4,3 tys. farmaceutów zgłosiło chęć wzięcia udziału w rządowej akcji masowych szczepień społeczeństwa przeciw COVID-19. W związku z uchwaleniem nowych przepisów farmaceuci oraz inni przedstawiciele zawodów medycznych uzyskali prawo do wykonywania szczepień przeciw COVID-19. Sprawdźmy zatem, czy w praktyce aptekarze mają takie możliwości.
- Data: 22.02.2021
Komu farmaceuta może wystawić receptę pro familiae
Farmaceuta posiadający prawo wykonywania zawodu może wystawić receptę pro auctore oraz receptę pro familiae. Odpowiedzi na pytanie o krąg osób, dla których farmaceuta może wystawić receptę pro familiae, udziela ustawa o zmianie niektórych ustaw w związku z wdrażaniem rozwiązań w obszarze e-zdrowia, którą rozszerzono grono uprawnionych osób o „osoby pozostające we wspólnym pożyciu, krewnych lub powinowatych w linii prostej, a w linii bocznej do stopnia pokrewieństwa między dziećmi rodzeństwa osoby wystawiającej”.
- Data: 22.01.2021
Suplement jaki jest – nie każdy widzi
Pacjenci często nie dostrzegają różnic między suplementem diety a lekiem, jednak należy podkreślać odmienność statusu tych produktów. Zgodnie z definicją zawartą w ustawie z 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia suplement diety to „środek spożywczy, którego celem jest uzupełnienie normalnej diety, będący skoncentrowanym źródłem witamin lub składników mineralnych lub innych substancji wykazujących efekt odżywczy lub inny fizjologiczny". Suplementy diety nie zapobiegają powstawaniu chorób ani ich nie leczą, a ich głównym celem jest uzupełnienie diety. Badania wykazały, że aż 40% pacjentów nie zna różnicy między lekiem a suplementem diety.
- Data: 04.12.2020
Suplementy diety z zaufanych źródeł
Suplementy diety są obecnie powszechnie stosowane przez pacjentów, którzy najczęściej sami dokonują wyboru preparatu i sami decydują o tym, w jakim czasie będzie on przyjmowany. Z sondażu Agencji Badań Rynku i Opinii SW Research, który został przeprowadzony w lutym 2017 r., wynika, że aż 72% Polaków zażywa suplementy diety. Dodatkowo w badaniu tym wykazano, że prawie połowa z nich (48%) stosuje je w sposób regularny. Dane jednoznacznie wskazują na szerokie stosowanie suplementów diety przez pacjentów. Niepokojącym jest jednak fakt, że tylko niewielka część z nich (27%) potrafi poprawnie zdefiniować, czym są suplementy diety. Co więcej, pacjenci często nie do końca wiedzą, jak prawidłowo stosować suplementy diety.
- Data: 04.12.2020
Jak postępować z przeterminowanymi, zniszczonymi, sfałszowanymi produktami leczniczymi
Ustawa Prawo farmaceutyczne, regulująca m.in. zasad y i tryb dopuszczania do obrotu produktów leczniczych oraz warunki obrotu produktami leczniczymi, wprost stanowi, iż produkty lecznicze mogą znajdować się w obrocie tylko w ustalonym dla nich terminie ważności. Obowiązek przeprowadzenia zniszczenia produktów leczniczych obciąża natomiast przede wszystkim podmioty prowadzące obrót tymi produktami, a więc zarówno hurtownie farmaceutyczne, apteki, jak i każdą inną placówkę uprawnioną do sprzedaży produktów leczniczych.
- Data: 23.11.2020
Jakie są zasady realizacji zapotrzebowania na zakup produktów leczniczych
Produkty lecznicze, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyroby medyczne są wydawane z apteki ogólnodostępnej przez farmaceutę lub technika farmaceutycznego w ramach jego uprawnień zawodowych na podstawie recepty, bez recepty oraz na podstawie zapotrzebowania podmiotu wykonującego działalność leczniczą. Samo złożenie zapotrzebowania, jak też jego realizacja podlegają ścisłym regulacjom, apteki mają ponadto obowiązek prowadzenia ewidencji zrealizowanych zapotrzebowań.
- Data: 23.11.2020
Jak zgłosić podejrzenie o niespełnianiu wymagań jakościowych produktu leczniczego
W związku ze znacznym wzrostem zgłoszeń dotyczących wad jakościowych i reklamacji jakościowych produktów leczniczych przekazywanych przez hurtownie farmaceutyczne Główny Inspektor Farmaceutyczny zaobserwował praktykę przekazywania takich zgłoszeń hurtowniom przez apteki, zamiast informowania wojewódzkich inspektoratów farmaceutycznych. Sprawdź, jak przebiega procedura kro po kroku.
- Data: 23.10.2020
Realizacja e-recepty w pytaniach i odpowiedziach
Recepta w formie elektronicznej to rewolucja na polskim rynku farmaceutycznym. Dla pacjentów oraz przedstawicieli zawodów medycznych to z pewnością duże ułatwienie dla całego procesu leczenia. Jednak realizacja e-recepty może niekiedy przysporzyć poważnych wątpliwości farmaceutom. Sprawdź, jak należy postępować zgodnie z zaleceniami CSIOZ i uchroń się przed błędami oraz wysokimi karami.
- Data: 23.10.2020
- « pierwsza
- «
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- »
- ostatnia »