Realizacja e-recepty w pytaniach i odpowiedziach
W bieżącym wydaniu czasopism prezentujemy kolejną partię trudnych pytań w zakresie realizacji recept w formie elektronicznej. Sprawdź, jak należy postępować zgodnie z zaleceniami CSIOZ i uchroń się przed błędami, w konsekwencji groźbą zapłaty wysokiej kary.
- Data: 22.05.2020
Skierowanie do pracy przy zwalczaniu epidemii
Na podstawie art. 47 ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz.U. z 2019 r. poz. 1239 z późn. zm.) decyzje o skierowaniu do pracy przy zwalczaniu epidemii na terenie województwa, w którym osoba skierowana posiada miejsce pobytu lub jest zatrudniona, wydaje właściwy wojewoda, a w razie skierowania do pracy na obszarze innego województwa – Minister Zdrowia.
- Data: 22.05.2020
Czy apteki mogą samodzielnie wytwarzać płyny dezynfekujące
Na fali niepokoju wywołanego epidemią koronawirusa żele i płyny dezynfekujące stały się jednym z najbardziej chodliwych towarów. Do tego stopnia, że prawie całkowicie zniknęły z aptecznych półek, nie sposób ich też było dostać w żadnej drogerii. Po rozprzestrzenieniu się koronawirusa w wielu krajach zaczęło brakować zarówno środków do dezynfekcji, jak i maseczek. Toteż Główny Inspektor Farmaceutyczny poinformował, że niektóre apteki będą mogły same wytwarzać i sprzedawać środki dezynfekujące we własnych opakowaniach lub napełniając prywatne opakowania pacjentów.
- Data: 26.04.2020
Realizacja e-recepty w pytaniach i odpowiedziach
Niepoprawne dane, brak dawkowania, błędy na recepcie elektronicznej? To wszystko skutkuje poważnymi wątpliwościami wśród farmaceutów, gdy muszą wydać lek pacjentowi. Sprawdź, jak należy prawidłowo postępować w konkretnych przypadkach i poznaj gotowe rozwiązania rekomendowane przez CSIOZ.
- Data: 26.04.2020
W jakich przypadkach można wypisać receptę farmaceutyczną
Wskutek działań związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 wiele placówek podstawowej opieki zdrowotnej zostało zamkniętych lub udziela konsultacji tylko przez telefon. W tej sytuacji warto przypomnieć, w jakich przypadkach dopuszczalne jest wystawienie recepty farmaceutycznej.
- Data: 26.04.2020
Jak uniknąć konfliktów między współpracownikami w aptece
Konflikty między współpracownikami się zdarzają, a sztuką jest stworzyć takie miejsce pracy, gdzie nieporozumienia nie istnieją. Za higienę warunków pracy odpowiada przede wszystkim pracodawca oraz osoba wyznaczona przez pracodawcę do organizowania pracy pracownikom i zarządzania nimi. Należy podejmować działania z poszanowaniem przepisów Kodeksu pracy, dotyczących równego traktowania pracowników i niedyskryminacji.
- Data: 25.03.2020
Czy farmaceuta może zablokować receptę wystawioną w formie elektronicznej
E-recepty stały się rzeczywistością, nie oznacza to jednakże, że zniknęły wszystkie wątpliwości związane z ich realizacją. Zanim rozwiązanie to stało się obowiązkowe, środowisko lekarzy i aptekarzy zwracało uwagę na potencjalne problemy, z którymi teraz trzeba się mierzyć w codziennej pracy i choć wiele wątpliwości udało się rozwiać, system e-recept zapewne nie raz nas jeszcze zaskoczy.
- Data: 02.03.2020
E-recepta – niezgodności w części wizualnej i graficznej
Zgodnie z najnowszym komunikatem Ministerstwa Zdrowia (28.01.2020 r.) wskazanie przez osobę uprawnioną 365-dniowej ważności recepty wystawionej w formie elektronicznej, przy jednoczesnym prawidłowym oznaczeniu na niej innych elementów, umożliwia realizację e-recepty w ww. czasie, nawet jeżeli ww. oznaczenie widnieje jedynie w jednej z warstw e-recepty, np. tylko w jej warstwie technicznej.
- Data: 02.03.2020
Jakie dane świadczeniodawcy wymagane są na recepcie
Wystawiana przez lekarza recepta jest niczym czek. Uprawnia do otrzymania leków w aptece i ich refundacji. Jakikolwiek błąd na niej może jednak to prawo odebrać. Dlatego tak istotne jest, aby dane zamieszczone na recepcie były wskazane na niej w sposób wyczerpujący. Sprawdź, jakie to powinny być informacje.
- Data: 02.03.2020
Realizacja e-recepty w pytaniach i odpowiedziach
Choć recepty wystawiane w formie elektronicznej obowiązują już od 8 stycznia 2020 r., to nadal ich realizacja przysparza wiele trudności. Pojawiają się problemy natury technicznej, rozbieżności co do interpretacji nowych przepisów, aż w końcu coraz to nowe stanowiska Ministerstwa Zdrowia. Aby rozwiać wszelkie wątpliwości, z jakimi zmagają się na co dzień farmaceuci, zachęcam do zapoznania się z poniższymi wyjaśnieniami przedstawionymi w formie pytań i odpowiedzi.
- Data: 02.03.2020
- « pierwsza
- «
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- »
- ostatnia »