
Jak zadbać o ochronę danych w przypadku wystawiania recept przez farmaceutów
Ustawa Prawo farmaceutyczne przyznaje farmaceucie posiadającemu prawo wykonywania zawodu możliwość wystawienia recept pro auctore oraz pro familiae, a także recepty farmaceutycznej (w przypadku zagrożenia zdrowia pacjenta). Do wystawiania takich recept stosuje się wiele ograniczeń, przy czym konieczne jest również uwzględnienie zasad dotyczących ochrony danych osobowych.
- Data: 21.08.2020

Realizacja e-recepty w pytaniach i odpowiedziach
Recepta w formie elektronicznej to rewolucja na polskim rynku farmaceutycznym. Dla pacjentów oraz przedstawicieli zawodów medycznych to z pewnością duże ułatwienie dla całego procesu leczenia. Jednak realizacja e-recepty może niekiedy przysporzyć poważnych wątpliwości farmaceutom. Sprawdź, jak należy postępować zgodnie z zaleceniami CSIOZ, i uchroń się przed błędami oraz wysokimi karami.
- Data: 21.08.2020

Lista kontrolna: Jak prawidłowo wystawiać recepty pro auctore oraz pro familiae
Farmaceuci uzyskali prawo wystawiania recept pro auctore i pro familiae. Takie możliwości stanowią pewnego rodzaju udogodnienie, jednak wiąże się to również z koniecznością poznania określonych obowiązków. Nie chodzi tu tylko o kwestie merytoryczne, tj. przesłanki wystawiania tego rodzaju recept, ale również kwestie techniczne. Farmaceuta musi bowiem umieć prawidłowo korzystać z systemu informatycznego. Dlatego przedstawiamy listę kontrolną, która pozwoli szybko i sprawne wystawiać recepty pro auctore i pro familiae.
- Data: 23.07.2020

Realizacja e-recepty w pytaniach i odpowiedziach
W bieżącym wydaniu czasopisma prezentujemy kolejną partię trudnych pytań w zakresie realizacji recept w formie elektronicznej. Sprawdź, jak należy postępować zgodnie z zaleceniami CSIOZ i uchroń się przed błędami, w konsekwencji groźbą zapłaty wysokiej kary.
- Data: 23.07.2020

W jaki sposób tworzyć receptariusz szpitalny – zasady przygotowania dokumentu
Receptariusz szpitalny to istotne narzędzie farmaekonomiki, wpływające na proces gospodarki lekowej na terenie szpitala. Jest to dokument wewnętrzny, tworzony przez komitety terapeutyczne, funkcjonujące w poszczególnych szpitalach na podstawie statutów tych jednostek. Brak przepisów, które narzucają konkretny wygląd receptariuszy, stąd dokumenty te, mimo że pozostają do siebie podobne, mają wiele różnic.
- Data: 23.07.2020

Czy jest obowiązek pełnienia dyżuru podczas epidemii COVID-19
Zgodnie z obowiązującymi przepisami apteki są zobligowane do przestrzegania harmonogramu pracy ustalonego w uchwale rady powiatu. Powyższy obowiązek obejmuje także pełnienie dyżurów w porze nocnej oraz w dni wolne od pracy. Kwestie dyżurów nabrały szczególnego znaczenia w związku z trwającą epidemią COVID-19.
- Data: 22.05.2020

Realizacja e-recepty w pytaniach i odpowiedziach
W bieżącym wydaniu czasopism prezentujemy kolejną partię trudnych pytań w zakresie realizacji recept w formie elektronicznej. Sprawdź, jak należy postępować zgodnie z zaleceniami CSIOZ i uchroń się przed błędami, w konsekwencji groźbą zapłaty wysokiej kary.
- Data: 22.05.2020

Skierowanie do pracy przy zwalczaniu epidemii
Na podstawie art. 47 ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz.U. z 2019 r. poz. 1239 z późn. zm.) decyzje o skierowaniu do pracy przy zwalczaniu epidemii na terenie województwa, w którym osoba skierowana posiada miejsce pobytu lub jest zatrudniona, wydaje właściwy wojewoda, a w razie skierowania do pracy na obszarze innego województwa – Minister Zdrowia.
- Data: 22.05.2020

Czy apteki mogą samodzielnie wytwarzać płyny dezynfekujące
Na fali niepokoju wywołanego epidemią koronawirusa żele i płyny dezynfekujące stały się jednym z najbardziej chodliwych towarów. Do tego stopnia, że prawie całkowicie zniknęły z aptecznych półek, nie sposób ich też było dostać w żadnej drogerii. Po rozprzestrzenieniu się koronawirusa w wielu krajach zaczęło brakować zarówno środków do dezynfekcji, jak i maseczek. Toteż Główny Inspektor Farmaceutyczny poinformował, że niektóre apteki będą mogły same wytwarzać i sprzedawać środki dezynfekujące we własnych opakowaniach lub napełniając prywatne opakowania pacjentów.
- Data: 26.04.2020
- « pierwsza
- «
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- »
- ostatnia »
Aktualny numer Pokaż listę wydań »
Numer 66, kwiecień 2025 r.
